Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сефарадската синагога във Варна - стар облик, ново предназначение

| обновено на 27.11.17 в 16:30
8
Олег Калдерон
Снимка: Димитрина Дончева
Още една от старите сгради на Варна ще заживее нов живот – Сефарадската синагога на  еврейската общност. Построена е през 1890 година, но днес от нея са останали само външните стени. Напук на времето и времената, на челната фасада е запазена характерния за много синагоги по света акротерий, представляващ стилизация на "Мойсеевите скрижали".  Сефарадската синагога е първият монументален еврейски молитвен храм във Варна. Строена е в мавритански стил, с отделни готически елементи. Фасадата е била богато орнаментирана, в контраст с постройките около нея и доста високо над тях.  Днес сградата е неоткриваема и  почти невидима.  Тя е "затисната" между Адмиралтейството и жилищни сгради, макар че адресът й е на ул. "Преслав". Предстои нейното възраждане, макар и не като молитвен дом,  а като  културен център. Повече разказва Олег Калдерон, председател на районната организация на евреите "Шалом" във Варна.

- Сградата ще бъде възстановена външно във вида, в който е била някога, но предназначението няма да е вече синагога, а ще бъде културно средище. В него ще има многофункционална зала и зали за обучение, като тенденцията е да има обучение на деца в областите на съвременните технологии, изкуството и култура.Така смятам ще се възвърне духовната същност на сградата.

- Каква е историята на сградата?

- Построена е през 1890 година от варненската сефарадска еврейска община. Съществувала е като синагога до Втората световна война. Затворена е със Закона за защита на нацията. След войната не е заработила като синагога по ред причини - едната  от които, че  в края на 40-те години на миналия век огромна част от българските евреи се изселва в Израел. Около 1960 година е "подарена" на държавата. Тя пък от своя страна я прави зала за бокс. Предоставя я на военноморските сили и на Флотско-студентско физкултурно дружество "Черно море" и там тренираха боксьорите на "Черно море". Това е до 1989 година, когато и самото физкултурно дружество промени същността си. През 1992 година ни върнаха собствеността, но реално ние успяхме да влезем в сградата много по-късно - след 2000 година. Като наследство получихме четири стени без покрив с една гора вътре.
Къщата на равина е все още във владение на Министерството на отбраната - респективно военноморските сили. До сега не се намери политическа воля в това министерство да върне тази сграда на еврейската общност. Тя също е строена с парите на варненските евреи.

- Тя в какво състояние е в момента?

- В добро състояние, защото се експлоатира от военните. Те имат нещо вътре. Много пъти съм поставял въпроса за връщане на сградата пред различните командващи ВМС. Стигал съм и до министър на отбраната. Отговорът е, че е много ценна за националната сигурност. Ако националната ни сигурност се крепи на тази сграда - съм съгласен. Но на мен не ми звучи убедително. Още повече, че аз самият съм бивш офицер и имам някаква представа от националната сигурност.

- Това означава ли, че няма да се откажете от нея?

- Аз лично - никога няма да се откажа! И ще продължавам да се боря тя да се върне във владение на еврейската общност. Това е комплекс от две сгради с една архитектура замислени по определен начин и там може да стане невероятен културен център.

- Всъщност Вие сега ще възстановите половината от това, което е било?

- Може да се каже, че - да.

 - Как ще изглежда новата сграда?

- Отвън сградата ще бъде възстановена във вида, в който е била построена. От вътре ще бъде на 5-6 етажа с една многофункционална зала, в която ще се влиза през бившия главен вход на  синагогата. Останалото ще бъдат етажи с помещения за обучение. В момента обектът е обезопасен, няма достъп до сградата, има мрежи по стените, както и табели, че е опасно. Сега се подготвя проектът и се уреждат административните формалности. Началото на строителството може да започне в края на пролетта или началото на лятото на 2018 година.  Самото строителство ще продължи не повече от година и половина.

- Какво ще означава за Вас тази сграда, когато бъде възстановена?

- Много! Това е знакова сграда както за града, така и за еврейската общност. Била е много красива синагога! Да вдъхнем живот в тази сграда е отколешна мечта. Надявам се тя наистина да привлече много хора с това, което ще предложи на варненци. Да живее, тази сграда трябва да живее!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07