Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврокомисар Христос Стилианидис иска помощта при бедствия в ЕС да не е на доброволен принцип

| обновено на 02.12.17 в 12:44



Европейският механизъм за гражданска защита да се издържа от бюджета на Европейския съюз и помощта при бедствия да не е на доброволна основа, както е в момента. Това предлага еврокомисарят по хуманитарна помощ и управление на кризи Христос Стилианидис. Според него промените в климата налагат и промени в системата за отговор при кризи.

Откровено казано, тази доброволна помощ на страните членки е слаба страна на настоящата система, макар чрез нея да постигнахме много. Имаше моменти, когато тя работеше много добре, но при новите явления е достигнала тавана си. Например, сега сме изправени пред опасност от пожари в България, Хърватия, Франция и Португалия. Същевременно има наводнения в Полша, България, Германия и Ирландия, където се разрази ураганът "Офелия". Тоест многобройни кризи в много от страните ни, обясни той.

Особен акцент трябва да се постави върху превенцията, смята еврокомисар Стилианидис.

Преди две седмици до Атина се разрази истинско бедствие с 23 жертви, само защото имаше безпрецедентна буря за тази област, но същевременно нямаше никаква превенция. Затова ние трябва да инжектираме обществото ни с мисълта, че превенцията е нещо по-добро от лечението, както и да стимулираме страните членки чрез структурните фондове да осъвременят превантивните мерки и след това да модернизираме колективния европейски отговор, каза той. 

За подготовката и превенцията можем да осигурим финансови стимули на страните-членки. Трябва да увеличим сътрудничеството по отношение националните планове за управление и намаление на кризите при бедствия. Имаме много добри директиви, които обаче трябва да приложим ефективно. Например, при горските пожари - да наблюдаваме дали всички гори, които попадат в пожароопасна зона, са прочистени преди летния период. Имаме доста инструменти, в т.ч. и системата от карти „Коперник“, която е много ефективна за наблюдаване на всички области по отношение на тяхната чистота. Много е важно тези зони да са добре прочистени, за да избегнем разпространението на пожарите. При наводненията пък има специфични мерки близо до реките.

Смятам, че всички европейски институции – комисия, парламент, съвет, разбираме много добре, че това модернизиране и нови структури са нещо, което се нуждае от спешно решение. Дадена ми бе възможността да направя тези предложения, което стана в рамките на 3-4 седмици – нещо уникално за мащаба им. Започнах веднага срещи с евродепутати и лидери на политически групи, от които получих истинска подкрепа. Само час след пресконференцията ми на тази тема се обадих и на много министри. На следващото заседание на Европейския съвет на 14-ти и 15-ти декември председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер ще информира лидерите на страните-членки. Така че ние ще следваме процедурите, но аз твърдо вярвам, че заради съгласието от спешната необходимост на тази нова структура, можем скоро да очакваме полагането на нейното начало.

Какви средства ще бъдат необходими за нея?

Изчислихме, че до края на настоящия финансов период – следващите две години и половина, ще ни трябват допълнително около 280 милиона евро.

А фактът, че Европейският парламент гласува бюджета за следващата година, няма ли да затрудни до известна степен осигуряването им?

Моят колега Гюнтер Йотингер, както и други колеги, приеха единодушно предложението ми. Знаем, че можем да си позволим тази сума в рамките на бюджета за следващите три години. И, честно казано, в сравнение със структурите в Съединените щати и други големи страни, нашият европейски колективен отговор на кризи е направо нискобюджетен. Първо, ние имаме национални ресурси, които са в сравнително добро състояние и не започваме от нулата. А опитът ни за координиране на усилията в тази насока е много ценен от гледна точка на това, че ни позволява да поддържаме структурите си с много малко разходи. Защото се постарахме да избегнем каквото и да било нарастване на бюрокрацията. Нашият принцип трябва да е много видим – максимум ефективност с минимална бюрокрация.И можем да го постигнем, защото моите колеги в европейския център имат добри познания и опит, за да осигуряват тази помощ дори при много трудни условия.


Цялото интервю с еврокомисар Христос Стилианидис за предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Грегор Волай: Европейският механизъм за гражданска защита започва подготовка за спасителни действия при пожари в страните от ЕС

Европейският механизъм за гражданска защита започва подготовка за спасителни действия при пожари в страните от ЕС , в т.ч. и в България. В механизма влизат и други страни - участнички в механизма - Турция, Сърбия, Македония, Черна гора, Норвегия и..

публикувано на 02.05.17 в 13:23

В Швеция се проведе учение по евромеханизма за гражданска защита

Учение по Европейския механизъм за гражданска защита, при което ще се разиграват спасителни дейности след земетресение и в което ще се включат три екипа ще се проведе догодина в Монтана. Това съобщи за "Хоризонт" Алфонсо Лосано от Генералната дирекция..

публикувано на 01.05.17 в 16:09

Германия вече има нов план за гражданска защита

Правителството в Берлин прие спорната обновена концепция за гражданска защита. С нея властите вече разполагат с план за действие при война, терористична или кибератака. С новата концепция за гражданска защита германското правителство реагира на..

обновено на 24.08.16 в 18:46
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва..

публикувано на 06.11.15 в 09:32