Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трапезата на Бъдни вечер събира всички

| обновено на 24.12.17 в 20:15
Снимка: БТА

Бъдни вечер пренася рода от единия бряг на времето на другия, в това е вярвал фолклорният човек. Затова празникът е посветен на дома, на огнището, но и на починалите. Преподавателят  по фолклор във ВТУ „Св.Св. Кирил и Методий” проф. Анчо Калоянов разказва : "Коледа е най-големия семеен празник у българите. Всички се събират на коледната трапеза, защото тя пренася цялото домочадие  от  единия бряг на времето на другия, сменя се от стара към нова година . Самата  обредна трапеза прилича на Ноев ковчег , с която те преминават и затова в задължително да са заедно. Смята се, че всички живи и мъртви преминават по този начин  и трябва да бъдат събрани на общата  трапеза".






"Общите трапези са символ на неделимото битие на тук и там, на заедността на всички нас
",
сподели за Радио Варна Калина Иванова, етнограф.






Снимка

В езическите традиции денят е свързан с плодородието и с началото на нарастването на деня, надвиването на нощта.

Сред важните символи е бъдникът- специално дърво, което отсичали момци, поставяли го върху каруца, за да не докосва земята, а след това в дома най-възрастната жена го посрещала като бебе, припомня етнографът проф. Георг Краев: "Най-важното нещо на Бъдни вечер е бъдника, това е бебенцето, което ще израсте и ще стане герой. Той ще донесе и благополучието на дома.

Вечерта е постна, защото Богородица е трудна и трябва да бъдем чисти, за да се роди чисто и нейното детенце".



Снимка

"Най-скъпите си гости гощавам със зелева каша", разказва баба Рада Янчева от с. Солник, община Долни чифлик.Тя се приготвя от кисело зеле, поръсено с брашно. След това се добавя и шарена сол. Става и за болни, и за здрави, допълва  баба Рада. Тя си спомня и какво още правели, за да зарадват коледарите. Сега тя е доволна, че макар селото да намалява, все още младите хора спазват традициите и сами шият на децата си национални костюми.






Снимка73-годишната Марийка Любенова от с. Кривини посреща скъпи гости с рачел. На бъдни вечер  тя продължава традицията на своята майка като приготвя  постни сармички, които тогава наричали "гушки".

Жената ще събере голямото семейство, в което има 7 внучки и 2 правнучки и с "платеки", и тиквеник с тиква и орехи.

С емоция баба Марийка си припомни времето, когато  гадеели с орехи и посрещали коледарите, но една година нямало мъже и жените "станали" коледари.

Рецептата за рачел:  тиквата се нарязва на малки парчета, след това престоява във вар около 3 часа, кубчетата се измиват добре с вода и се вари в разтвор мед, може и захар.







Редовната слушателка на Радио Варна Куна Иванова  е  наследник на тракийски българи, изселили  се преди  85 години  района около Цариград. Там много използвали булгур.





Снимка

Вечерята започва с прекадяването на трапезата, стаите, оборите и градината, за да се прогонят злите духове.
След четене на молитвата, стопанинът разчупва питата с парата и първото парче от нея се оставя пред иконата за Бога, второто е за къщата, а останалите се разпределят на всеки член от семейството.

Вярва се, че на когото се падне парата, той ще има най-голям късмет през годината.

На Бъдни вечер завършват и 40-дневните Коледни или Рождественски пости. Според народните вярвания започват така наречените Мръсни дни. 


През нощта коледари тръгват по къщите и пеейки народни и църковни песни,  разнасят радостна вест за Христовото Рождество.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адресите без ток

На 03.02.2025, от 9:00 до 12:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Девня – кв. Повеляново – ТП ЖП Гара Повеляново. На 03.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде..

публикувано на 03.02.25 в 05:00
Изображението е илюстративно.

Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс

11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред БНР Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са платили по 250 лева за процедурата, а жената която е инжектирала ботокса няма медицинско образование. "С мен са се свързали 11 жени, като три от тях са в..

публикувано на 02.02.25 в 13:38

Над 53 хиляди са сигналите за домашно насилие през 2024

Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени за миналата година към Националната система за спешни повиквания - 112. В половината от случаите е изпращана и Спешна медицинска помощ. За 2024 г. са издадени 5252 заповеди за защита, а година по-рано те са били 4429. Близо 1600 от тях са за деца, обобщи Благородна Макева, преподавател по защита от..

публикувано на 02.02.25 в 13:32

254 безработни са започнали работа в област Добрич

254 безработни са започнали работа в област Добрич през декември 2024 година. В трудова заетост през месеца са били устроени 39 младежи на възраст до 29 години, както и 17 души, които дълго време са били без работа. Най-голям недостиг на работна ръка от Бюрото по труда в Добрич отчитат в преработващата промишленост и държавното управление. Информира..

публикувано на 02.02.25 в 12:58

2 февруари - Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството Църквата..

публикувано на 02.02.25 в 11:46

Петиция настоява за извънреден доклад от ЕК за въвеждане на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад (доклад за напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната) от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и..

публикувано на 02.02.25 в 11:22

25 години профил "Музика" в СУ за ХНИ “Константин Преславски” - Варна

С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде на 26 февруари, сряда, на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза за Радио..

публикувано на 02.02.25 в 09:59