Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да летиш с балон с Радост... Касабова

3
Снимка: клуб "Адреналин"
Варненката Радостина Касабова е най-младият лицензиран пилот на балон у нас

Днес, на 9 януари се навършват 225 години от първия полет /1793/ с балон над територията на Америка, осъществен от френския изобретател и пионер на авиацията Жан-Пиер Бланшар. Той поема от Филаделфия, Пенсилвания, и се приземява в Дептфорд, Ню Джърси. Полетът му е наблюдаван лично от първия президент на САЩ Джордж Вашингтон, а тогава за пръв път по въздуха е пренесена поща. След полета в Америка той се връща в Европа и осъществява първите полети с балон над Германия, Белгия, Холандия и Полша.

Аеростат Ривелиън" е първият издигнат над земята балон с горещ въздух. Френският учен Пилатр де Розие „изстрелва" летателното устройство на 19 септември 1783 г. с трима пасажери на борда – патица, петел и овца. Полетът продължава 15 минути, а изминатото разстояние е 2 мили, след което животните благополучно са приземени.

Първият пилотиран опит е осъществен 2 месеца по-късно, на 21 ноември1783 г, с балон, направен от двамата братя французи Жозеф и Етиен Монголфие. На борда на летателното средство се качват Пилатр де Розие и известният по онова време аристократ Франсоа Лаурен д'Арланд.

Много интересни истории са свързани с полетите с балон, а страстта на хората към това едновременно екстремно и романтично преживяване не стихва. Най-младият лицензиран пилот на балон у нас е 19-годишната варненка Радостина Касабова от клуб „Адреналин”. Тя получава своя сертификат, когато е едва на 17.

Светлана Вълкова разговаря с нея:





Трябва да се знае всичко за балона. Учихме за ветровете, небето, пориви, термики и оттам-нататък започнахме физически работа с балона. Ние сме хората, които го караме да лети – това  е отговорност и тръпка. Мен, честно казано, ме е страх малко всеки път, обаче заради това летя, заради страха, защото ако го няма страхът, няма да я има и тръпката.

Имала ли си особено екстремни преживявания по време на полет?

Не, аз не съм имала, само съм слушала от баща ми. Рискът се поема на момента. Когато се случи нещо, трябва да действаш.

Какво точно прави пилотът по време на полета? Стана дума за това, че не можеш да завиеш, движението е нагоре и надолу...

Пилотът през цялото време трябва да наблюдава поривите на вятъра. Също така на каква височина се намираме в момента и с каква скорост се издигаме или снижаваме. Това ни ориентира колко газ да подадем на горелките. Това е контролът над балона, много зависимости са, всичко е преценка.

За мен всъщност най-интересно е самото кацане, защото е непредвидимо. Понякога не кацаме на най-благоприятните места, случвало се е доста пъти да ни измъкват трактори в някое село или дори каруца...Винаги е много забавно, случват се интересни запознанства, нови приятелства, случвали са се и предложения за брак с шампанско – да, много е романтично, чудесна идея според мен.

Къде е най-красиво в България да се лети с балон?

Навсякъде. Навсякъде е различно красиво и несравнимо с останалите места.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00