Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов.
Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и ремонт на кораби с желязна конструкция. Дейността му за развитието на търговското корабоплаване е свързана с доста трудности.
Легенди се носят за това какви политически борби на международно ниво са били свързани с това, говорело се, че са дадени и не малко подкупи, но историята мълчи кой ги е получил. Целият проблем е бил, че до 1912 година търговското корабоплаване по река Дунав се извършвало само от немски, австрийски и унгарски кораби. Тези страни са правили всичко възможно България да няма търговски флот по Дунав, но капитан Славянов и неговите съмишленици успяват да се преборят и да защитят българските интереси.
Капитан I ранг Георги Славянов е роден на 24 януари 1893 г. във Велико Търново.
Завършва морското си образование в периода 1910– 1914 г. в Морския кадетски корпус в Кронщат, Санкт Петербург. Прекъсва обучението си, за да участва в Балканската война. След 1914 г. командва миноносец и е вахтен офицер на крайцера „Надежда“.
Завършва Подводно училище в Кил и Торпедно училище във Фленсбург, Германия (1918).
От 28.08.1917 г. е назначен за командир на УБ № 18 до нейното извеждане от строя през 1918 г. Участник е в 10 похода, включително и в боя при Балчик като вахтен офицер (1916). Като командир на подводника провежда четири похода (1917).
Г. Славянов е началник на Машинното училище от 1 август 1924 до 26 ноември 1926 г., преподавател в курса за корабни началници (1925 – 1931). Създава службите Българско речно плаване и Морско крайбрежно плаване. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и ремонт на кораби с желязна конструкция.
Умира през 1966 г.
С вход свободен от 10 до 17.30 ч. и нова изложба Военноморският музей във Варна, ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. В празничния ден за първи път пред публиката ще бъде представена най-новата временна фотоизложба „Българското Черноморие – паралели във времето“. Тя включва фотографии на най-големите..
Във Варна има необходимост от добр оволци, които да се включат в организирането на събитията, включени в спортния календар на общината. Част от тях са Маратон Варна и Световната купа по спортна гимнастика, като за първия са нужни около 130 души, съобщиха за Радио Варна доброволците Георги Георгиев-Гец и Мариета Литарска. Трасето за Маратон..
Водолази от сдружението "Приятели на морето" във Варна и Бургас картографират най-интересните подводни обекти по Черноморието ни. Картата за Южното Черноморие е разчертана, вече се маркират подходящите и атрактивни за гмуркане места по Северното Черноморие. Това каза Дарина Иванова, председател на клуб "Приятели на морето" - Варна в предаването на Радио..
Градски еко фестивал „Всеки ден – ден на Земята“ ще се проведе във Варна на 11 май. Организатори на зелената инициатива са неправителствени еко организации. Еднодневният празник е посветен на природата, знанието и актовното гражданско участие, казаха за Радио Варна Наталия Николова и Апостол Пенков от Сдружение „Еко Клъстер България“...
Мирна демонстрация с настояване за въвеждане на общинска програма за масова кастрация на бездомни котки ще се проведе днес 5 май от 17:00 ч. пред сградата на Община Варна. Организатори на събитието са сдружение „Десети живот“ и организацията „Леолайф България“. Протестиращите ще изразят гражданската си позиция срещу системното неглижиране на..
Анна Георгиева и Джансу Исмаилова от Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" във Варна са новите шампиони в националния кръг на европейската олимпиада по статистика за тази година. Отборът им се казва "ДИАГЕА", а ментор на ученичките е Мария Велкова. Те преминаха успешно през трите етапа на националния кръг, като..
На 5 май Българската православна църква почита паметта на света мъченица Ирина, която била много почитана в древна Византия. Известна е с това, че е защитавала вярата и пред баща си, и пред управници, за което понасяла наказания, но всеки път Ангел Божий я е спасявал и освобождавал. Днес името Ирина име е едно от най- популярните и означава "мир"...