Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откъде идва замърсяването на р. Девненска?

Наднорменото съдържание на сулфати в дренажните води, формиращи се от площадката на „Девня цимент“, се дължи на литоложката структура, а източник на  химичeските вещества са подземните води. Това заявиха от РИОСВ-Варна в отговор на запитването на Община Девня относно констатираното наднормено замърсяване по този показател, обективирано в доклад на екоинспекцията от контролна проверка на циментовия завод. В писмото си от РИОСВ огласяват в логическа пълнота становището на проф. Алексей Бендрев от БАН, който е изследвал проблема по поръчка на „Девня цимент“, но без да прилагат каквито и да било материали от научната разработка. Според данните от хидрогеоложкия мониторинг, препоръчан от учения, високите стойности на сулфати са факт още на входа на потока подпочвени води, преди площадката на завода (до каргопортала), където е измерена стойност от 835 мг/дм3. На изхода, непосредствено преди заустването им в река Девненска, съдържанието на сулфати е 265 мг/дм3, което е малко над нормата. Очевидно литоложката структура в района на завода наистина е много специфична, щом за разстояние от 100-150 метра – от входа до изхода на потока – стойностите на сулфатите се понижават с 3.15 пъти, при това в условия на липса на пречиствателна станция с химическо стъпало. На база проучването на проф. Бендерев от РИОСВ този път не са глобили „Девня цимент“, а от завода са подали документи за изменение на комплексното им разрешително, което включва завишаване нормата на параметър „сулфати“, обясняват от екоинспекцията във Варна. „Сулфатите представляват соли на сярната киселина. Съединенията са много разтворими във вода. Тези, които са разпространени в природата и се съдържат най-вероятно в дренажните води, са калциев сулфат, манезиев сулфат и бариев сулфат“. По този начин от РИОСВ-Варна отговарят на въпроса какъв е видът на сулфатите, които се заустват в р. Девненска от площадката на завода. Въпреки това от екоинспекцията твърдят, че сулфатите били с естествен произход и следователно не биха могли да въздействат негативно върху речните екосистеми, атмосферата и биосферата. От екоинспекцията поясняват, че дренажните води нямат киселинен характер и са с неутрално Ph.
СнимкаСнимка




По разпореждане на кмета на Община Девня Свилен Шитов бяха адресирани още 7 въпроса до контролните органи, извършили проверка на "Девня цимент". Целта е да се доизясни казусът с наднорменото съдържание на сулфати, които се заустват в река Девненска от площадката на завода.

Новите въпроси произтичат от съдържанието на писмото, с което от варненската екоинспекция отговориха на първата серия въпроси на общинската администрация. От него и най-вече от доклада от комплексната проверка на "Девня цимент" АД се подразбира, че операторът сам си е поръчал хидрогеоложкото изследване на учен от БАН, който е трябвало да изясни каква е причината за наднорменото съдържание на сулфати.

От писмото-отговор на РИОСВ - Варна не става ясно дали контролните органи са направили химически анализ на водните проби от пункта преди площадката на завода и от потока преди изхода, за да се установи какъв точно е видът на сулфатите от двете пробовземни точки.

Ето какви са въпросите на Община Девня до Регионалната инспекция по околната среда и водите - Варна и Басейнова дирекция "Черноморски район": 
1. Кой е поръчал хидрогеоложкото изследване на проф. д-р Алексей Бендерев от БАН – „Девня цимент“ АД или РИОСВ-Варна? 
2. Каква е финансовата стойност на изследването и кой го е платил?
3. В случай че изследването е поръчано и/ или платено от „Девня цимент“ АД, има ли институционален механизъм направените анализи и относимите към тях изводи да бъдат подложени на допълнителна проверка, или се кредитират безрезервно от държавните контролни органи? 
4. Разполага ли РИОСВ-Варна с хидрогеоложкото изследване на проф. д-р Бендерев и ако да, бихте ли ни изпратили копия на всички материали?
5. Направили ли са държавните контролни органи лабораторен анализ на видовете сулфати от водните проби, взети от мониторинговия пункт преди площадката на завода и от потока дренажни води преди заустването им в река Девненска?
5.1. Ако отговорът е да – бихте ли ни изпратили копия на протоколите от направените анализи?
5.2. Ако отговорът е не – защо? 
6. В хипотеза, че сулфатите са с естествен произход и не биха могли да въздействат негативно на природните компоненти, то защо изобщо се налага актуализация на комплексното разрешително на „Девня цимент“ АД, по силата на която ще бъде завишена емисионната норма по този показател?
7. Изследвана ли е киселинността на потока дренажни води преди заустването им в р. Девненска, или по принцип твърдите, че дренажните води са с неутрално Ph?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варна

Утре до обяд ще е слънчево

През нощта ще е предимно ясно, а утре до обяд слънчево.  По-късно следобед ще се развива купеста облачност и на места в северната част на района не е изключено да превали краткотраен дъжд.  Вятърът от източна четвърт бързо ще отслабне, на места до стихване, сутринта ще се ориентира от северозапад, по Черноморието следобед от югоизток...

публикувано на 27.07.25 в 13:18

Варна отбеляза 147 години от Освобождението на града (снимки)

С общоградско честване днес Варна отбеляза 147 години от Освобождението на града. Официалната церемония се проведе в двора на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“ на ул.“27 юли“.  Подробности от репортажа на Даниела Стойнова: На събитието присъстваха изпълняващият функциите кмет на Варна Павел Попов, заместник-кметът Снежана..

публикувано на 27.07.25 в 13:06
Пожар изпепели голяма площ край Костинброд

Щабът: И днес ситуацията с пожарите остава тежка, идва помощта от ЕС

Щабът за борба с пожарите към МВР следи непрекъснато метеорологичната обстановка. Данните на се оптимистични. За съжаление, в днешния ден отново предстоят високи температури и на места вятърът ще достига висока скорост, което е неблагоприятно. Това заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров, предаде БГНЕС...

публикувано на 27.07.25 в 13:04

Трима души са загинали при катастрофи през последното денонощие

Трима души са загинали, а 43 са ранени при станалите 30 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщават от пресцентъра на МВР.  В София са регистрирани 16 леки пътнотранспортни произшествия и една тежка катастрофа с един ранен.  От началото на годината 238 души са загубили живота си вследствие на катастрофи. 

публикувано на 27.07.25 в 12:59

Протест в подкрепа на Коцев и днес

Шестият претест в подкрепа на кмета Благомир Коцев се организира днес от 17:30 часа.  Протестиращите ще се съберат под арката на паметника „Осми приморски полк“ на кръстовището на бул. „Чаталджа“ и „Осми приморски полк“, от там ще се отправят към Катедралния храм.  Впоследствие шествието ще се насочи към площад „Независимост“ и Съдебната..

публикувано на 27.07.25 в 10:50

Министър-председателят Росен Желязков пристигна на официално посещение в Молдова

Министър-председателят Росен Желязков и водената от него делегация пристигнаха в молдовската столица Кишинев. Премиерът ще бъде на двудневна визита в Молдова.  Пред сградата на молдовското правителство се състоя церемония по посрещане на Росен Желязков, която е последвана от двустранна среща с премиера на Молдова Дорин Речан и пленарни..

публикувано на 27.07.25 в 10:38

Фон дер Лайен и Тръмп се срещнат днес

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп днес, за да финализира търговско споразумение за Европа, което вероятно ще включва базова митническа ставка от 15% върху повечето стоки от ЕС, но ще сложи край на месеци на несигурност за европейските компании, съобщи Ройтерс. Тръмп,..

публикувано на 27.07.25 в 10:26