Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Радева: Младите да усетят земята

| обновено на 12.02.18 в 11:16 БНР Новини
Една усмихната и енергична млада дама - това са първите впечатления от контакта с Яна Радева. Делова и подредена, с няколко телефона и списък на задачите, които наистина са много...

Тя е майка на 3 момчета и докато пораснат, се налага да разбира от всичко... Иначе е дипломиран агроном и това е нейният бизнес. От скоро влиза и в политиката, от почти 4 месеца е председател на Общинския съвет във Вълчи дол и вероятно е най-младата жена на този пост, поне във Варненска област. Убедена е, че земеделието е с бъдеще в България и се надява един ден с това да са занимават и нейните деца. Много често пътуват заедно и изучават природата не само на родината.  Когато има възможност, момчетата са с мама и докато тя взима последните изпити от поредната, трета магистратура от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност : „Публична администрация”.  Мотивирана е да научи децата, че с труд всичко може да се постигне, както и самата тя го прави. Това правела и докато била известно време учител,  и докато се занимава с футбола в общината...

Интервю на  Габриела Гаврилова

От 3 месеца съм председател на Общинския съвет във Вълчи дол. На 40 години съм. Може и да съм най-младата на този пост. Имам 3 момчета и заедно живеем във Вълчи дол.

СнимкаСнимка

Как избрахте да живеете именно тук?

Живях малко в голям град, малко – малко – може би 4 години, но това не е моето място. Тук е спокойно. Аз имам собствен бизнес, понеже съм завършила Икономически университет – Варна – аграрна икономика, и Аграрния университет в Пловдив. Агроном съм, специалност „минерално хранене и торене на растенията” и с това се занимавам, с търговия в земеделската сфера.

Има ли търсене и съответно предлагане, Вълчи дол е земеделски район?

Това е земеделски район, но ние работим в цялата страна. Имам екип, с който работя, и се справяме.

Необходимо е балансирано  хранене на растенията, но трябва да се правят изследвания, за да се знае какво точно е необходимо?

СнимкаСпоред Вас – правят ли се тези анализи?

По-големите земеделски производители – да! Много от тях си направиха малки лаборатории и правят сами пробите. Другите си поръчват изследванията . След това са дава препоръка с какво точно трябва да се храни растението.


Зимата с какво трябва да се  обогатява почвата?

Азотното хранене. Подхранват се есенниците.

Има много нормативни изисквания за правилно обработване на земеделските култури, които трябва да се спазват, защото иначе има санкции и няма субсидии. Мисля, че много добре се спазват, защото е ясно какво се продава...


Минералните торове, които продавате, български или внос са?

И двете. У нас има два големи завода, които произвеждат. Земеделските стопани вече имат необходимата култура в тази област, има много публикации в интернет, има и специални учебници... Предстои издаване на нов наръчник по торене на проф. Горбанов.


Тази информация достъпна ли е за малкия земеделски производител, защото големите имат екипи от специалисти ?

От обща култура. В интернет има много публикации. Има много в руски и англоезични сайтове. В Община Вълчи дол почти няма селище без интернет...В общината има и много агрономи и могат да питат тях. Който иска, може да си набави информацията.


А зимата като е суха, има ли проблем?

А, зимата не е суха, тя е безснежна. Проблемът е когато няма сняг, а има един замръз сутрин, след това се размразява, там се получава едно изтегляне на пшеницата и ечемика. Това влияе върху добива.

От топлото време всички болести се активират. Без правилна растителна защита, няма вариант за качествено и успешно земеделие.

Снимка

Бъдещето на земеделието във Вълчи дол?

Надявам се да са младите хора. Това, което искрено се надявам, е да има повече разнообразие в земеделието, да има повече етерично-маслени култури, овощни градини, производство на зеленчуци. 


Младите хора да са заинтересуват. Ясно е, че без голямото земеделие – зърнопроизводството, без него не може. Но нека младите да усетят земята и да се върнат към това, което са правили техните баби и дядовци и родители...



Случва ли се вече? Вие самата сте млад човек!

При мен дейността е повече търговска, но мисля, че се връщат.

Имаме много хора, които са занимават с отглеждане на овце, на биволи, което мен много ме радва. Мисля, че нещата ще се получат!


Снимка


А Вие не смятате ли да инвестирате в производство, освен в търговия?

Малко да пораснат мъжете в нашето семейство, имам нещо предвид за тях!


Снимка


Те проявяват ли интерес към земята?

Да, и тримата. Нека да пораснат, за да участват активно, а не само като наблюдатели.

Те също искат да останат във Вълчи дол?

Да! Големият град е на 30 минути за нас. Пътуваме, свършваме работата, за която сме отишли, и се прибираме.


СнимкаСнимка


Ние много пътуваме, така че не им липсва разнообразието, но тук е по-спокойно, и въздухът е чист...И плажът е на 30 минути....

Те учат във Вълчи дол?

Да! Играят шах, играят футбол, ходиха на състезание, имат много спечелени награди. 


СнимкаСнимка


Пожеланието на председателя на Общинския съвет на Вълчи дол Яна Радева?
Всички да бъдат здрави, да бъдат разумни и да бъдат работливи. Мисля, че така всички ще живеем на едно по-добро място, то зависи от нас!








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30