Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не стойте навън повече от час-два при ниските температури

Снимка: БГНЕС

Съветът е на д-р Антоанета Касабова от „Спешния център” във Варна. Поносимите за нашите географски ширини температури са не повече от минус 10, минус 11 градуса. Тогава е възможно да се излиза навън и хората да се движат. Когато ниските температури са придружени от силен вятър, тогава усещането за студ е още по-силно и охлаждането на организма е по-голямо. За хората, които работят навън има опасност от измръзване.

-  Колко време навън е пределът на поносимост?

-  При такива температури, ако няма вятър и времето е спокойно е възможно да се пребивава навън минимум час – два, но след това трябва да се приберете на топло място.

-  Кои са уязвимите групи? Малките деца със сигурност не бива да излизат навън с количките?

-  Да, малките деца, възрастните хора, работещите на открито, хората с хронични заболявания, особено тези с белодробни и сърдечни заболявания, те са най-уязвимите групи.

-  Студеният въздух как влияе на хората с хронични заболявания? Шаловете и маските добър вариант ли са да се предпазим от студа?

-  Не, шаловете, особено когато са поставени на устата, не са добър вариант, защото аерацията се осъществява много трудно. Във въздуха, който се издишва има много по-голям процент вируси и бактерии, така че не е особено удачно да се носят шалове на устата. Най-важното е да бъдат затоплени крайниците. Хората трябва да са обути с дебели чорапи и обувки, да носят ръкавици, защото измръзването започва от крайниците.

-  А ако вече сме допуснали измръзване, какво би трябвало да бъде направено най-напред?

-  Затоплянето на организма не трябва да става изведнъж. Започва се постепенно с хладки грейки и после се увеличава топлината с по-висока температура. Загрява се организма, масажират се крайниците, пие се топъл чай.

-  Казвате топъл чай, препоръчвате ни го и през лятото, за да може да се уеднакви вътрешна и външна температура. Западните туристи по нашите писти ядат сладолед и пият бира. Доколко това е верен път за справяне със студа?

-  Спрямо бирата не мога да кажа нищо, защото това е алкохол и не го препоръчвам. Що се отнася до консумацията на сладолед, хора, които нямат проблеми с носоглътката и с дихателните пътища, спокойно могат да го консумират.

Цялото интервю на Емилия Николова чуйте в прикачения файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07
проф.Драгомир Пламенов, ректор на ТУ-Варна

Ректорът на ТУ-Варна за студентските такси: Положението става притеснително

Ректорите не могат да влияят върху таксите, тъй като се придържат към определена формула, а всяко отклонение е незаконно. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р  Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет във Варна.  Отчита се  намалено желание за обучение в магистърските програми извън държавната поръчка заради по-висок размер на..

публикувано на 10.07.25 в 14:30

Blackie Lawless (W.A.S.P.): Интернет обезцени музиката

Интервю с Blackie Lawless (W.A.S.P.) MANOWAR, W.A.S.P. и Alice Cooper са големите хедлайнъри на традиционния вече „Midalidare – Rock In The Wine Valley“. Тази година датите на фестивала са 11 – 13 юли. Мястото – отново малкото средногорско селце Могилово. Във втората вечер (12 юли) Blackie Lawless и W.A.S.P. ще изпълнят целия дебютен..

публикувано на 10.07.25 в 07:32

Емануела Ковач с първа самостоятелна изложба във Варна

Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна. „Кръстих изложбата „Love is“, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната плоча..

публикувано на 09.07.25 в 08:35

Кристиян Милатинов: Привлича ме енергията и автентичността на Централна Америка

От нещо ако те е страх, направи го! С това мото Кристиян преодолява много препятствия в своите пътувания и не крие  пристрастията си към Централна Америка. Уникално кафе, специфична храна, разнообразие от подправки - това са част от причините да се потопим в тропическия климат на Гватемала.  Освен физическите предизвикателства Кристиян опитва да..

публикувано на 08.07.25 в 08:20