Изложбата „140 ГОДИНИ ОТ ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ през погледа на обектива, четката и перото” се открива на 01.03.2018 година от 18:00 часа в залите на Градската художествена галерия - Варна.
Експозицията показва табла от Държавна агенция „Архиви“- София, с един по-различен поглед върху Руско-турската война от 1877-1878 година, с изобразителни материали и документи от фондовете на Централния държавен архив, Софийския държавен архив и държавните архиви в страната. Показани са снимки от бита, градски пейзажи и малко познати лица, участници в героичните събития. Наред с политици и военни, са представени и кореспондентите, акредитирани в Полевия щаб на действащата руска армия, отразяващи с дописки до световните медии хода на военните действия от мястото на събитията.
За първи път във Варна от Централния държавен архив - София се показват рисунките на чешкия художник проф. Ярослав Вешин /1860 -1915/, майстор живописец, живял и творил в България, един от създателите на българското изобразително изкуство в края на XIX и началото на ХХ век. Вешин прекарва в Шипка около две седмици и прави много скици с различни сцени на срещи между руски генерали, майори, подполковници и опълченци, участници от войната 1877-1878 година. Това са няколко от многото скици, по които Вешин създава цикъл картини „Юбилейни маневри при с. Шипка“ през 1902 -1904 година.Върху една от репродукциите на Вешин откриваме собственоръчно поставен надпис от писателя Иван Вазов.
Гравюрите от България на испанския военен кореспондент – художник Хосе Луис Пелисер представляват испанската гледна точка към Руско-турската война от 1877 -1878г. Те са един безспорно достоверен източник, на който съвременната българска историческа наука би могла да се позовава в своите изследвания от този период.
В залите на Градската галерия на Варна са експонирани и шест портрета на варненски опълченци от художника Иван Йонков, притежание на ХГ „Елена Карамихайлова“ – Шумен и на РИМ – Варна, отдел Възраждане. Портретът „Баща ми“ с автор Александър Мутафов заема специално място в експозицията. Тази творба е рядък образец на портретното майсторство, дело на един от основоположниците на жанра на маринистиката в българското изкуство. Димитър Казаков – Нерон е представен с творбата си „Епопея“, посветена на 100 –годишния юбилей от Освобождението на България.
Мащабната живописна композиция „Грабвайте телата“ на Атанас Пацев е визуален цитат на стих от одата на Иван Вазов „Опълченците на Шипка“, обезсмъртила подвига на българските войни. Живописните композиции, посветени на темата за Освобождението на България, са от колекцията на ХГ „Елена Карамихайлова“ – Шумен.
Чуйте още от Доротея Павлова - уредник в Градската художествена галерия - Варна:
Варненският артист Yasen (Ясен Неделчев) е едно от сравнително новите имена на българската музикална сцена. Той е влюбен в музиката от съвсем ранна възраст. Още като невръстно дете той не спира да пее и танцува, а когато навлиза в тийнейджърските си години, Ясен започва живо да се интересува от продуциране и и изобщо от целия процес по създаването..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..