Позицията на Германия ще е от ключово значение за скорошното уреждане на конфликта между Сърбия и Косово и приобщаването на Сърбия към ЕС, заяви за предаването „Събота 150“ анализаторът Бодо Вебер от базирания в Берлин „Съвет по политика за демократизация“ (Democratization Policy Council).
„Решителните стъпки, очаквани през тази година, ще зависят на първо място от силната позиция на Европейския съюз и някои ключови играчи начело с Германия“, каза анализаторът и продължи: „За съжаление ЕС остави твърде много свобода и на двете страни да отлагат до безкрай прилагането на постигнатите договорености. Мисля, че всички осъзнаха, че това 5-годишно отлагане не може да продължава повече“.
Според Вебер Берлин няма да допусне териториални промени като част от бъдещ компромис между Белград и Прищина.
„Западът вложи много енергия, за да пресече идеята за прокарване на граници на етнически принцип. Тази идея определено ще отвори кутията на Пандора за целия регион. Доколкото знам и германското, и останалите правителства от Европейския съюз са заявили ясно на Белград и Прищина, че това е абсолютна червена линия, която не бива да бъде престъпвана“.
Анализаторът направи оценките си, ден преди да бъдат огласени резултатите от вота на членовете на Германската социалдемократическа партия за коалиционното споразумение с християндемократите на канцлера Ангела Меркел.
Бодо Вебер е сигурен, че евентуално споразумение между Сърбия и Косово няма да предизвика размирици в населените предимно със сърби територии на север от Ибар:
„Видяхме как бе приложено Априлското споразумение от 2013-а - а то бе фактическо признаване на косовската държава и включваше интегриране на сръбските държавни структури, съдилища, полиция и общински власти в косовските институции. Колкото и трудно да бе прилагането на това споразумение, то показа ясно, че Белград доминира над политическия живот на сърбите в Северно Косово. Те няма да въстанат, ако Белград договори всеобхватно споразумение с Прищина“.
Цялото интервю с Бодо Вебер можете да чуете от звуковия файл.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..