Системата за подготовка на населението при бедствия, аварии и терористични актове на Румъния ще бъде обсъдена от страните-членки на Европейския съюз като модел за подражание. Това стана ясно по време на едноседмичния семинар за студенти по медицина от шести курс в Медицинския университет във Варна, посветен на обучение по антитероризъм. От лекцията на д-р Раед Арафат - държавен секретар в правителството на Румъния по въпросите на природните бедствия, масовите поражения и тероризъм стана ясно, че до 2020 година Румъния ще получи от Европейския съюз 200 милиона евро за реализация на проекта си за реакция при извънредни ситуации. Проф. Красимир Методиев от Медицинския университет, който е и почетен консул на Израел у нас коментира, че подобно обучение по антитероризъм, което е задължително за медиците във Варна, трябва да бъде въведено във всички университети в страната. Репортерът Даниела Стойнова разговаря с Раед Арафат за румънския модел за действие в извънредни ситуации.
- Запазва ли се този срок да има екипи на място до 8 минути?
- В големите градове да. До 8 минути специализираните екипи трябва да са на място там където има струпано много население. В провинциалните малки селища срокът е 15 минути.- Как е по вашият алгоритъм, кои отиват първи, защото тук имаше спор дали са лекарите, дали са антитерористите?
- В Румъния имаме два различни подхода при такива бедствия. Ако става въпрос за чисто природни бедствия, то тогава пожарната и медиците са първи. Примерно при наводнения и земетресения. Но когато има съмнения за използване на взривове и огнестрелно оръжие и съмнения за тероризъм, то тогава първи влизат специализираните звена на полицията.
- Какво предвиждате за обучението на населението в целия Европейски съюз, как да стане това? По време та комунизма имахме задължителни часове в училище. Дори си спомням, че имаше специални тренировки когато се евакуираха с автобуси цели квартали, за да изчислят колко време е нужно. Сега такова нещо може ли да стане?
- Това, за което вие говорите, ние го имаме и в момента. Например вчера направихме едно такова обучение, което включваше реакция на различните институции в определена ситуации, така че ние продължаваме да прилагаме този опит, разбира се съобразно съвременните тенденции.
- Ако стане наистина масов терористичен акт или тежко природно бедствие, аз към кого трябва да се обърна за спасение, какво трябва да направя?
- Тук има различен подход отново. Когато трябва да подавам информация аз филтрирам информацията, т.е това което казвам на медиите е в по-специална форма с цел да не се стряскат хората и да не се предизвиква паника. А на колегите подавам друга информация
- А цивилното население от кого трябва да разбере къде да отиде, къде е сборният пункт за евакуация? Въобще какво трябва да се направи, за да не изпада в паника?
- Цивилната гражданска отбрана и полицията съобщават на хората какво трябва и какво не трябва да се прави.
- Какво да не правим в такъв случай?
- Преди всичко без паника! Веднага трябва да се включат в действие тези, които са подготвени за реагиране. И те трябва да действат в пълна координация, за да може да се получи добър ефект.
Интервюто с д-р Раед Арафат можете да чуете в прикачения звуков файл:
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..