Манастирът е на 35 километра от Варна, на пътя между селата Крумово и Ботево. Наричат го Манастира на Добруджанци, защото е възстановен след връщането на Южна Добруджа отново към българската държава през 1940 година. Светата обител е оцеляла въпреки времето и безверието през отделни десетителия.
Манастирът Света Марина край Ботево не е типичният манастир, който всеки от нас си представя като чуе тази дума. Няма ограда, няма високи дървени порти. В едно дере, което дори не е подравнено, са разположени сграда за монасите и евентуално – гости, и църквата.
Всичко е отворено за посетители. Свещите в църквата стоят на масата, където е и паничката с дребни монети, и всеки се обслужва сам, наблюдаван единствено от Божието око на олтаря. В ниската част на манастирския комплекс е чешмата, която обаче се пуска само когато има много гости, и каптиран извор, който всъщност е причина за създаване на манастира. До него опит да пробият небето правят няколко високи дървета, малко встрани от тях е 250-годишен дъб. Много сянка и усещане за спокойствие .Тишината са нарушава единствено от пеещата вода на извора и птиците. Те са навсякъде в клоните на дърветата, на църквата се виждат и гнездата на лястовици.
Манастирът Света Марина има своята история. И макар сведенията за него да са малко, много са легенди за чудеса, станали от лечебната вода в него. Преди 140 години Димитър Станчев, съратник и приятел на Любен Каравелов и Христо Ботев, основател на революционния комитет в днешното село Ботево, пише статия във вестник Македония за събора в Далъп дере. Изворът бил обграден отвътре с камъни и направен като гробница, от него напоявали градините. Той бил собственост на турчина Сали Топчи бей от Добрич и тук той си прекарвал лете “сеферич” с харема си. Решил да си направи сарай, но при разкопките изкопали кръст с надпис “Св. Марина”. Той продал цялата местност на дядо Лечо от с. Ботево за два коня, пет кози и три рогозки. Дядо Лечо пък я подарил на черквата...Властите в Швеция освободиха днес по обед кораба "Вежен" и екипажа му, които бяха задържани на 26 януари във връзка със скъсването на фиброоптичен кабел на дъното на Балтийско море, предаде БНР. Заключението на местната прокуратура е, че това е било инцидент, а не саботаж или хибридна атака. Разследването е установило, че именно една от котвите на..
От ПП "Възраждане" раздаваха листовки и вестника си на кръстовището на Червения площад ( пл. "Съединение"), а актът бе форма на протестна демонстрация срещу наложени глоби на доброволци на партията от общинската администрация, правили същото през почивните дни. Това обясни лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, предаде репортер на Радио Варна...
Кметът на Варна Благомир Коцев представи Годишен отчет за изпълнението на Програмата за управление през мандат 2023-2027 г. Документът е изготвен в изпълнение на чл. 44, ал. 5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) и обхваща периода на първата година от мандата. В Програмата за управление основна философия е..
Очаква се доставката на 50 стълба за улично осветление, с което да започне поетапната подмяна на остарелите и корозиралите съоръжения във Варна, съобщават от общинската администрация. По предварителни данни на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ над половината от общо около 40 000 стълба за улично осветление са много стари - на по 40-50..
Председателят на партия "Възраждане " Костадин Костадинов и общински съветници от партията поискаха среща с кмета на Варна Благомир Коцев заради наложени два акта на доброволци на формацията, разпространявали през миналата седмица агитационни материали и вестници на организацията. Според тях са нарушени правата им, защото в никоя друга община не..
Слуховете за края на най-старото лечебно заведение във Варна и региона - МБАЛ „Света Анна – Варна“, до момента са силно преувеличени. Това, уви, не пречи винаги да се намират хора, групи, организации, които да поддържат традицията и шумно да прогнозират затварянето на болницата. Това казва в своя позиция изпълнителният директор на болницата д-р..
В някои от районите на Варна вече е започнал демонтажът на нерегламентирано поставени рекламни съоръжения, съобщават от общинската администрация. В район „Одесос“ шест екипа от служители на дирекцията за контрол на обществения ред са извършили над 160 проверки на Първи микрорайон. Обстойно са проверени централните булеварди „Осми приморски полк“, „Цар..