Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водосвет на аязмото "Свети Дух" - фоторепортаж

| обновено на 27.05.18 в 18:10
16
Снимка: Радио Варна

Водосвет за здраве на старото аязмо „Свети Дух” отслужи  отец Димитър Кадийски, който повече от 15 години извършва този ритуал и разказва, че и в съвремието чудесата продължават.

Присъстващите припомниха легендата за извора. В годините на робство един турчин орал нивата си. Детето му играело на синура. То ровело с пръчка в пръстта. Изведнъж извикало, че вижда. Бащата видял, че на мястото се е показала вода.

Миряните разказаха, че преди 5 години тъщата на свещеника именно на Свети Дух се измила от водата, облегнала се на вековните дървета и след това вече нямала нужда от очила.

Аязмото не е от най-поддържаните места във Варна. Тревата до него е почти метър. Коритото не е почиствано отдавна. Няма пейка, където човек да си почине. Учителка, която работи в района сподели, че често води децата на чешмата, но те няма къде да си починат. Затова гражданите предлагат мястото да се облагороди. Нещо повече - те започват подписка то да остане, защото според плановете през терена ще преминава път.  

Отец Димитър за историята на аязмото :





Аязма чешма е известна на старите варненци кореняци. Вярва се, че чешмяната вода има лечебни свойства. Според преданието чешмата е построена на жител от село Каменар като благодарност, че дъщеря му е прогледнала, след като си измила очите на лековития извор, пише на своя сайт Регионална библиотека "Пенчо Славейков"

В книгата си “Потеклото на гагаузите и техните обичаи и нрави” авторът Атанас Манов пише:

“Кокарджа се празнува на Св. Дух, в варненските лозя, наречени “Кокарджа”. Тук имаше чешма, която се считаше за “аязма” – (осветена вода). До чешмата се издигаше дърво – кичест бряст. Болните от треска, окичваха клоновете на дървото, връзвайки парчета от дрехите си, за да оздравеят. Празникът траеше само един ден.”

Стичали се хора от града и от околните села, свещеник освещавал водата на лечебната чешма. Понеже съборът привличал много хора, на 12 декември 1892 г. Варненският общински съвет постановява:

“Определя се комисия, която чрез протокол ще доложи съвету колко лозя трябва да се отчуждят за разширочавание мястото около Аязма чешмеси в Малка Кокарджа, гдето на празника Свети Дух става панаир.”


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ландшафтен архитект: Дълбокото подрязване на дърветата скъсява техния живот

Ландшафтният архитект от Пловдив Невена Цветкова издаде наръчник със съвети за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места. Той беше подарен на ръководството на Община Варна, след като фирмата-изпълнител, изграждаща канализацията по Крайбрежната алея, беше глобена с 10 хиляди лева заради състоянието на дървета след..

публикувано на 10.02.25 в 10:15
Морска градина - Варна

Електрическа техника за поддръжка на Морската градина, възможно ли е това?

Запазването на Морската градина във Варна не опира само да спирането на строителните дейности и забраната на движението на автомобили. Важна е и поддръжката на парка. Косене, премахване на паднали клони, събиране и извозване на боклуците. Всички тези дейности се извършват с превозни средства на бензин и дизел. За съхраняването на един парк като..

публикувано на 10.02.25 в 09:45

В Добрич обсъждат проблемите на дуалното образование у нас

Работна среща по проблемите на дуалното образование ще се проведе днес в Регионалното управление на образованието в Добрич. В събитието участие ще вземат директорите на училища с професионални паралелки, работодатели, подкрепящи дуалното обучение, експерт от Министерството на образованието и науката и други. Срещата с домакин Регионалното..

публикувано на 10.02.25 в 08:42

10 февруари - ден за борба с епилепсията

На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване – епилепсията.  Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население. По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50%..

публикувано на 10.02.25 в 08:35

Учениците от Варна и Добрич се връщат в класните стаи

Учениците от Варна и Добрич се връщат в класните стаи днес, след дистанционното обучение, наложено заради висока заболеваемост от грип, и последваща междусрочна ваканция.  Припомняме, че грипната епидемия във Варна беше отменена от сряда, 5 януари, а междусрочната ваканция - удължена с още два дни с решение на кмета на Варна. Четвъртък и петък бяха..

публикувано на 10.02.25 в 07:30

Сухи са пътните настилки в областите Варна и Добрич

Сухи са пътните настилки в областите Варна и Добрич. Това съобщиха за Радио Варна от  областните пътни управления. Няма затворени пътни участъци.  Два дни са обработвали пътищата със сол в област Добрич, не е валяло и днес всичко е изсъхнало, каза дежурният диспечер. Времето е ясно, а температурите на въздуха са от минус 5 до 0 градуса. В област Варна..

публикувано на 10.02.25 в 07:16

Много студено и ветровито

В Източна България най-ниската температура на въздуха е измерена в Русе, където минус 9 градуса. В Разград е минус 8, по минус 6 градуса е в Силистра и Шумен, минус 5 градуса ев Добрич, по минус 3 в Карнобат и Шабла. Във Варна и на нос Калиакра е минус 2 градуса, минус 1 на нос Емине. В Бургас и Ахтопол е 0 градуса. Силен вятър с..

публикувано на 10.02.25 в 05:59