Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боб и Силвия се запознават под купола на цирка и любовта им пламва

Боб Ласкала и Силвия Росат са от 12 години заедно. Запознават се в един цирк и любовта им пламва. Следват години на представления със световни циркови фамилии. Игра на едни от най-големите сцени по света. Тя е от Швейцария, а той на 5- годишна възраст напуска България със семейството си. Преди месеци се завръщат в бащината къща край Варна и решават да останат и направят един нов проект в България. „Вариете ПЛАН Б“ . Спектакъл, който варненци и техните гости имат удоволствието да видят и оценят първи. Със Силвия и Боб разговаря Вяра Николаева:Снимка

- Как се появи любовта Ви към цирковото изкуство? Кога тази магия Ви грабна?

Боб:

- Любовта ми към цирка започна отдавна. Бях много малък. Моите родители също са  артисти. Тях първо ги събира любовта към спорта. Другото идва после. Всъщност много спортисти, особено акробатите, тръгват по този път. Майка ми и баща ми правят заедно цирков номер и започват да работят. Случва се така, че сестрата на баща ми се омъжва за германец-футболист, който идва да играе с отбора тук, след което заминават за Германия. Покрай тях заминават и моите родители. Решават да останат там. По онова време това е било почти невъзможно. Аз оставам в България, като гаранция, че ще се върнат. Една година и десет месеца живях с баба, дядо и маминка. После родителите ми намират начин да ме вземат при тях. Бил съм на 5 години. Учил съм 1 месец тук в първи клас, а после в Германия. Това е и причината да не говоря много добър български. Не съм го забравил, защото с близките ми си говорихме и си говорим на родния ми език. Беше важно за мен и за тях.

Силвия:

- Бях на 16 години, когато завърших училище. Майка ми предложи да си почина една година, за да се огледам и да помисля какво искам да правя занапред. Така се появи желанието ми да работя в цирка. Започнах нещо като стаж в един цирк. Влюбих се в сина на директора. Четири години работихме заедно. После се разделихме. Направих си собствен номер и продължих напред. С Боб се срещнахме преди 12 години. Влюбихме се. От тогава работим заедно в различни циркове, вариетета, хотели дискотеки. Ходим по фестивали и навсякъде, където хората търсят забавление.

- Кога за първи път стъпихте на манежа в цирка?Снимка

Боб:

- Първата ми поява пред публика беше на круизен кораб. На Карибските осторови. Говоря за времето 1990-1995 година. Аз съм роден 1978 година. Тогава родителите ми работеха на този кораб.  Разрешиха ми да живея там с тях. Това беше голямо изключение, защото никой нямаше право да взима семейството си, освен да гостува за месец. Така излязох на сцената пред 2000 души. За майка ми и баща ми беше важно да ходя на училище и се върнахме в Германия. Завърших. Бях в казарма там. Живях 5 години нормален живот. Работех тук-там, но пътуването и цирка ме привличаха. Скучно ми беше да живея на едно място. Започнах да тренирам отново. Не ми беше трудно да вляза във форма и да си подготвя номер, който да играя. За няколко месеца бях готов. Намерих контракт в Швейцария и се върнах към цирка.   

Снимка  Снимка

- В какъв жанр работите?

Боб:

- Аз съм еквилибрист и жонгльор.

Силвия:

- Аз работя с камшици. Правя ритмични плясъци. Мога да режа различни неща с тях. Мога да счупя стъкло. Мога да отсека роза. Звукът, който издават камшиците, предизвикан от бързината на краищата, преминава звуковата бариера и се чува гръм. Камшиците са едни от първите предмети, изобретени от човека, които могат да правят това. Аз съм една от малкото жени в Европа, които работят този номер.  В Авсралия и Америка е популярен, но в Европа не е.                                                                      

Снимка  Снимка  Снимка

- Вие двамата ще тръгнете на турне в Европа с един много интересен проект – „ПЛАН Б” цирк-вариете. Ще повдигнете ли малко завесата и ще ни разкажете ли за него?

Боб:

- Това е цирк-вариете под открито небе. Правим много интересни неща – театър, традиционни циркови номера, както и атрактивни модерни неща. На сцената част от декора е гигантска книга, която се отваря. Използваме тази магия и разказваме истории, чрез нашите герои с помощта на цирковото изкуство. Има любов, смях, трудни и рискови моменти. Не продаваме билети. Нали е уличен спектакъл и на финала всеки пуска в шапката колкото има на сърце.


- Кои са дестинациите, които ще посетите ?

Боб:

- Първо представяме проекта си във Варна.  През септември ще тръгнем към Швейцария, Германия, Холандия, Франция и Испания. Важно е да се знае, че ще се върнем в България.

Снимка

- Кое Ви кара да се връщате в България, във Варна?

Боб:

- През годините винаги сме се връщали. Сега ни се иска за е за по-дълго време. Варна е прекрасен град. България е прекрасна. Аз може да съм с немски паспорт, но по сърце съм българин. Тук са моите корени. Сега и родителите ми са тук. На Силвия също много й харесва, особено природата и климатът. Харесва и хората. Обичам всичко българско.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37