Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден за интеграция на бежанците

Снимка: ЕПА/БГНЕС

 

В рамките на един век континентът претърпя радикална трансформация, превръщайки се от най-големия износител в един от най-мощните вносители на миграция. Крайната дестинация за по-голямата част от търсещите убежище са държавите в Западна Европа. Малкият австрийски град Дорнбирн, разположен в западната част на страната, на едва 5 км от границата с Швейцария, се превръща във втори дом за семейството на 37-годишния палестинец Анас, който пристига в страната през 2014 г. Мъжът е служител в популярна австрийска компания, производител на велосипеди. Работи в складовото отделение, а неговото задължение е да проверява дали велосипедните рамки са правилно сглобени.

"Живеех в Либия, където в две години работих за турска компания като помощник инженер. Когато войната започна, напуснах Бенгази и дойдох в Европа. Проблемът в Близкия изток е толкова сериозен, че трудно може да се опише с думи. Първите две години посещавах езиков курс. Въпреки че по професия съм инженер, трудно бих практикувал специалността си в Австрия. Тук образователната система е различна и за да признаят дипломата ми, трябва да завърша двугодишен курс, затова се насочих към велосипедите. Преди да дойда тук, никога не бях карал колело. Австрийското общество приема мюсюлманите и ситуацията е нормална. Заедно с децата и съпругата ми се радваме на прекрасен живот. Не бих се завърнал в Палестина, защото няма при кого – всичките ми роднини са пръснати из Европа". 

В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Ива Гумнишка, основател на проекта Human in the loop, който осигурява връзката между възможни работодатели и бежанци, търсещи работа, сподели:

"Опитваме се с всеки бежанец да работим индивидуално, да изграждаме трудови навици в тях, да ги мотивираме. В момента работим с различни клиенти най-вече в IT сферата, на които им е нужна ръчна обработка на данни. Работим по различни задачи като анотация на снимки, маркиране на образи, обработка на различни документи. Тези задачи се ползват най-вече за обучаване на алгоритми за машина за самообучение,  което е свързано с изкуствения интелект. Ние можем да се опитаме да предоставим на хора от малцинствени групи работа, свързана с дигиталните технологии, но от друга страна, е важно и нашите клиенти, и другите фирми, които работят с нас, също да са отворени към подобни инициативи".

Интервюто на Савелина Савова с Ива Гумнишка и репортажа на Еленица Маринова можете да чуете от звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32