Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Догодина изпитите след 7-и клас - с близо месец по-късно

Снимка: Радио ВИДИН

Седмокласниците да учат до края на юни и да се явяват на матури с близо месец по-късно отколкото досега. Това предлага Министерството на образованието за новата учебна 2018-2019-а година.
Новият график за учебното време и ваканциите, както и за датите и дейностите по държавните зрелостни изпити, националното външно оценяване и изпитите за придобиване на професионална квалификация трябва да премине едномесечно обществено обсъждане преди да влезе в сила. 
Най-голямата промяна в него е за седмокласниците. От МОН предлагат кандидат-гимназистите вече да учат до края на юни вместо до 15-и. И матурите им, с които се кандидатства и за гимназии, да са на 17-и юни по български език, а по математика - на 19 юни 2019 г. Тази година изпитите бяха съответно на 21-и и 23-и май.
Точно с месец се изместват и някои от останалите дейности по кандидастването за гимназии. Резултатите от първото класиране на учениците трябва бъдат обявени до 11 юли 2019 г. (11 юни тази година), от второто класиране до 18 юли, а обявяването на незаетите места след втори етап на класиране ще бъде на 23 юли (12 юли тази година).
Въпреки абитуриентските балове, които традиционно се провеждат около 24 май, графикът на матурите за 12-класниците остава без промяна:  от МОН предлагат първата по български език и литература от майската сесия да бъде на 21 май 2019 г., а втората - по предмет по избор - на 23 май 2019 г. Държавните зрелостни изпити по желание ще са в периода 28 май - 31 май 2019 г., предвижда проектът.
Предлага се в сесията август - септември 2019 г. изпитът по български език и литература да е на 28 август 2019 г., вторият задължителен - на 29 август, а изпитите по желание - в периода 30 август - 4 септември.
Промяна се предлага и за външните оценявания за четвъртокласниците - на 9 май 2019 г. ще се състои изпитът по "Човекът и обществото", а на 10 май - по "Човекът и природата". Проверката на знанията по български език и литература е предвидена за 14 май, а по математика - за 16 май 2019 г.
Оценяването на дигиталните компетентности на учениците от десети клас ще е в периода 10-14 юни 2019 г. Държавните изпити по теория на професията и специалността за придобиване степен на професионална квалификация ще са на три сесии - през януари, юни-юли и септември. Те са в зависимост от това, кога желаещите са придобили право да ги положат.
Четири са предвидените ваканции през следващата учебна година, които се предлагат с графика за почивните дни. Първата ще е от 1 до 4 ноември 2018 г., включително. По Коледа учениците ще почиват общо 11 дни - от 22 декември 2018 г. до 1 януари 2019 г., включително. Междусрочната ваканция ще е от 2 до 5 февруари 2019 г., като вторият срок трябва да започне на 6 февруари. През пролетта учениците от първи до 11-и клас ще почиват от 30 март до 7 април 2019 г., включително. За дванадесетокласниците пролетната ваканция е от 5 до 7 април.
Времето за обсъждане на предложените от МОН варианти на графици е един месец от датата на публикуването им на официалната страница на Министерството. Всички постъпили становища ще бъдат разгледани, уверяват от МОН.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

БАБХ с призив към животновъдите за овладяване на шарката и чумата по животните

Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..

публикувано на 07.01.25 в 19:45

Водата в Шуменско не е годна за пиене

Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..

публикувано на 07.01.25 в 18:54
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35

Запалени отпадъци предизвикаха гъст дим след Аспаруховия мост

Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението.  Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Димът е видим от различни части на града.  Няма пострадали. 

публикувано на 07.01.25 в 17:07
Чакащи на опашка за безплатни карти във Варна, януари 2025 г.

Пенсионери, чакащи за карти във Варна: Защо чак след нова година казаха, че ще има гратисен период?

Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна.  Защо след нова..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

Премахнаха неработещите бараки по улиците "Д-р Пискюлиев" и "Дрин"

Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..

публикувано на 07.01.25 в 16:45

Бюджетната комисия отхвърли предложението за намаляване на ДДС за хляба

Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лв., съобщава БНР.  Предложението на БСП стана причина за остър спор..

публикувано на 07.01.25 в 16:25