От 3 до 5 август Варна отново ще се превърне в център на модерното изкуство. Юбилейното пето издание на РАДАР няма да изневери на утвърдената линия на фестивала и ще събере на едно място артисти от България и Европа, чието изкуство не се побира в рамки.
Фестивалът РАДАР успя да трасира пътя за много иновативни проекти и да ги направи разпознаваеми за по-широка публика. Думите са на директора на фестивала - Светлозара Христова, а 5 години след създаването си форумът вече се утвърди като неотменна част от фестивалната програма на Варна. Признанията идват не само от България - за втора година РАДАР е сертифициран с Европейски лейбъл за качество от EFFE (Европейската фестивална асоциация), което е показателно за посоката, в която е поел младият фестивал.
Мисията на РАДАР е да разшири границите на културния живот във Варна. Засичайки пресечните точки между музиката и другите форми на изкуство, като видео арт, поезия, съвременен театър и танц, и може би най-креативния сектор днес - технологиите, екипът селектира проекти, чието творчество излиза отвъд традиционните граници. Платформата на фестивала представя смели и иновативни идеи чрез концерти, представления, отворени дискусии, работилници и ателиета за всички - деца и възрастни, професионалисти и любители.
А ето как изглежда пътят до тук през очите на Светлозара Христова - директор на фестивала, и Виолина Николова - връзки с обществеността (разговор с Добо Мързов в предаването 45 оборота в минута):
И още - подробно за основната програма:
...както и за съпътстващите събития:
Повече за РАДАР 2018 - на сайта на фестивала и на фейсбук страницата му.
На официална церемония в Младежкия дом във Варна бяха връчени отличията на лауреатите от тазгодишното издание на Регионалния конкурс "Възкресение Христово". В двата раздела - "Великденска украса" и "Великденско писано яйце", отличените са 23 деца от училища, читалища и детски градини. При най-малките първи места завоюваха Ния Димитрова от СУ "Неофит..
Изложба живопис открива Иван Мутафов в зала "Север" на Археологическия музей във Варна на 16 април, сряда, от 17 часа. Иван Мутафов е художник, но също така краевед, планинар, алпинист и пътешественик. Роден е на 2 декември 1948 г. в с. Черни Осъм, Троянско. Завършил е Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет „Св. св...
Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица. Това съобщи семейството му в социалната мрежа X, предаде АФП. „С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир“, пише най-големият му син Алваро в съобщение, подписано и от..
От вторник, 15 април, библиотечната услуга във Варна - Велобиблиотека, се завръща. Всяка седмица от 10.30 до 12.30 часа библиотеката ще бъде на различни точки в града, по график, съобщиха от РБ "Пенчо Славейков". Графикът за месец април: Градинката зад часовника – 15 и 29 април (вторник), от 10:30 до 12:30 ч. Морска градина,..
Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..
14 април, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ е последният роман на Николай Табаков, в който авторът ни представя отново интересен поглед към света, в който живеем. И основният му въпрос е: Къде е мястото на всеки един от нас в този свят? И още: Потънали ли сме до гуша в идеалния..
На 10 и 11 април 2025 г. Варненската библиотека посреща издателя и писател Йордан Д. Радичков и преводача Владимир Полеганов. Днес от 18:00 ч. двамата ще представят българското издание на култовия графичен роман „Маус“ от Арт Спигелман, който излиза на български език за първи път и е дело на издателство „Нике“. На 11 април Йордан Д. Радичков ще се..