Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къщата на "Воден" 13 "възкръсна" 149 години след построяването й

12
Къщата-паметник днес

Една от старите къщи-паметници на културата във Варна блесна в цялата си красота преди дни. Тя може да бъде посетена от всеки, тъй като на първия етаж вече отвори врати кафене на световна верига.

Преобразяването на къщата, на ул.”Воден” 13 е резултат от работата на екипа на арх.Юлия Железова, специалист по недвижимо културно наследство. „Запазихме изцяло архитектурата на сградата, единствено леко повдигнахме подпокривното пространство, което позволява да се използва по-рационално. Вътре обединихме двете стълбища и добавихме асансьор, поради обществените функции на сградата. Инвестицията е на собственика, който обаче, отказва публичност, но е известно, че е от стар арменски род и от дълги години живее в Съединените щати. Затова и през цялото време работихме в дистанционен формат. Реставрацията е реализирана с банков кредит, който той ще изплаща чрез търговската експлоатация на обекта”, разказа в предаването „Новият ден” на Радио Варна арх.Живко Железов от проектантския екип.

Снимка„С много малко загуба на материя възстановихме детайлите по фасадата, които са от дялан камък. Рядко има толкова много каменни детайли, защото монтажът им е много скъп. Най-често старите сгради са с мазилкови детайли, т.е. отливки. Сградата е построена през 1896 година за търговеца Анастасия Фурнаджиян. По-късно дядото на нашия възложител, който е бил търговец на зърнени храни в България и Румъния и също е от арменска фамилия, притежава част от къщата. Нашият възложител я наследява, а впоследствие купува и другата част от сградата и решава да започне тази инвестиционна авантюра”.

СнимкаАрхеолозите очакваха в приземието да има находки, както в повечето сгради в централната градска част (археологически резерват „Одесос”), така се и случи. Това, което не очакваха е откритата кула от 4 век да бъде със закръглена форма, понеже другата разкрита кула на ул.”Шипка” е по-скоро квадратна. Откритата част в основите на сградата е кръгообразна. Тя може да бъде видяна през осветен стъклен под, който направихме. Остава само да обозначим какво точно се вижда. Кулата е част от крепостната стена на древния Одесос, широка около 4 метра. Впечатляващи са квадрите (големи каменни блокове по периферията на стената), дялани с прецизност, която трудно би била постигната и днес”, разкри още арх.Железов.

Документалната подготовка за реставрацията започва още преди 2010 г., а реалните строителни дейности са извършени през последната една година, разказа още проектантът. Процесът е дълъг, тъй като нормативното отношение към сградите-паметници е консервативно и всеки един проект подлежи на оценка и контрол от страна на институциите. Това е и една от мерките за защита на старите къщи.

Единствения стимул за собствениците е освобождаването от "данък сгради", а трудът и материалите които се използват са скъпи. Това пречи на собствениците да задействат такива реставрационни процеси, сподели още проектантът.

Арх.Живко Железов е част от екипа, възстановил основната сграда на варненския Икономически университет, Морското казино в Бургас, както и църквата и комплекса на о-в Света Анастасия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радио Варна прие ценно дарение - бронзова скулптура на Йордан Каранов

Радио Варна прие ценно дарение  - бронзова скулптура на Йордан Каранов, музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Творбата e подарък от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулптора проф. Пламен Братанов. Произведението е дело на бащата на Йорданова  - скулптора Христо Йорданов. С голяма признателност..

обновено на 28.07.25 в 20:45

Филми на плажа и чудеса без бюджет: „Карантината“ се завръща с 11-о издание

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..

публикувано на 28.07.25 в 14:30

Кукленият театър във Варна с летни спектакли за най-малките

Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица.  Програма:  30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..

публикувано на 28.07.25 в 13:55

Безплатни турове организира Парк-музей „Владислав Варненчик“

На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..

публикувано на 28.07.25 в 12:18

Над 400 артисти ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал "Варненско лято"

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..

публикувано на 28.07.25 в 10:57

Студенти от НБУ на летен курс във Варна

Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна.   Ръководители на инициативата са доц. д-р..

публикувано на 28.07.25 в 10:28

"Файненшъл таймс" представи "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов сред най-добрите книги на седмицата

Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата".  "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..

публикувано на 26.07.25 в 09:39