С бляскавия комедиен офис - трилър "Методът Грьонхолм" на 10 септември в Балчик ще бъде сложено началото на ХІ-то на Международния фестивал на младите в изкуството „Виа Понтика”. На сцената на читалище „Паисий Хилендарски” ще излязат Светлана Бонин, Асен Блатечки, Николай Урумов, Христо Бонин. Международният форум ще бъде открит от Красимир Ранков – председател на Сдружение „Виа Понтика - 2010”, и кмета на община Балчик Николай Ангелов.
В дните от 10 до 18 септември в Белия град и ДКИ КЦ “Двореца“ ще си дадат среща студенти по изкуствата – художници, музиканти, актьори, от университетите на Черна гора, Сърбия, Македония, Румъния и България.
Своеобразен акцент във фестивалната програма тази година ще бъде калиграфията. Паралелно с изложбата на студенти от университетите в Ниш, Белград, Букурещ и София, в рамките на форума ще се проведе и творческо ателие по калиграфия. Лектори и ръководители на ателието ще бъдат проф. д-р Кристина Борисова и Жаклина Жекова, докторант в катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия в София.
Сред гостуващите събития на форума на младите в изкуството са фотографската изложба на Дамян Хаджииванов „Маски ? II” и спектакълът „Нирвана” на Драматично-куклен театър „Васил Друмев” – Шумен с участието на Ирина Митева и Александър Евгениев.„Прелестите на изневярата” и „Плешивата певица” са акцентите в театралния афиш на феста. В залата на Културен център ”Мелницата” и в Каменна зала в Двореца ще се представят студенти, изучаващи актьорско майсторство, от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” и от Университетския театър в Нов Български университет. Най-малките зрители ще бъдат очаровани със „Седемте козлета и вълкът” и „Таласъма Тропалан”.
Тази година традиционната изложба живопис ще обедини автори от Македония, Черна гора, Румъния и България.Сред музикалните събития се отличават концертът на Пиано квартет „Анимато” от Университета по изкуства в Белград и съвместната изява на Дуо „Колаж” и възпитаници на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”.Финалът на Международния фестивал на младите в изкуството, който се организира от Сдружение „Виа Понтика-2010“ с изключителното финансово съдействие на община Балчик, е поверен на третокурсници от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. В заключителния концерт на 18 септември в читалището на Балчик ще бъдат представени песни от мюзикъли - MoulinRouge, Bourlesque, La-laland, NotreDamedeParis, BluesBrothers, WestSideStory, MAMMA MIA, JamesBond., съобщават организаторите.
Как завърши 15-ият археологически сезон съвместно между Исторически музей – Балчик и СУ „Св. Климент Охридски“ Късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. "Хоризонт" в Белия град ни разказва директорът на музея Радостина Енчева, която е и заместник научен ръководител заедно с ръководителите от Алма матер д-р Румяна Колева и д-р Чавдар Кирилов...
Струнен концерт от събитийния календар на Общоарменския благотворителен Парекордзаган - Варна AGBU "Parekordzagan" - Varna за 2024 година ще очарова публиката във Варна в Градската художествена галерия. В морската столица пристигат виртуозите на древните инструменти канон и уд - Етери Ховханисян и Хайг Язджиян. Мелодичност, мистичност и наслада за..
Центърът по изкуствата "РеБонкърс" във Варна ще бъде ремонтиран с финансиране от Американското посолство в България. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Гравитация нула" Ралица Герасимова. Ремонтът на пространството има за цел да го адаптира за сценични и музикални изкуства. Във Варна няма пространства за малкоформатни съвременни сценични..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна изложба на фотографите Олександър Барон (Украйна) и Румен Сарандев (България), която представя общо 40 фотоса. Откриването на експозицията е от 18.30 часа днес в Арт салона на Радио Варна. Една част от снимките показват Украйна и украинците през погледа на Олександър Барон...
Историческият албум "Варна в Голямата война" ще бъде представен от 17.30 часа на 22 ноември, петък, в Музея за нова история на Варна. Негови автори са историците Симеон Кулиш и Траян Димитров. Кулиш е учител по история и научен секретар на Тракийския научен институт, филиал Варна, а Траян Димитров - завеждащ отдел "Нова история" в Регионалния..
Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и..
Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен! Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна. Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна. По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..