Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози доказаха: Чудотворната икона на Богородица е от Караач теке!

4
Снимка: Радио Варна

През 13 и 14 век в местността Караач теке край Варна е съществувала църква и там е имало селище, показват археологическите проучвания, които се провеждат в момента. Доказателствата за тезата са откритата керамика, предмети от погребения и действалият някога храм. Това каза за Радио Варна доц. д-р Росина Костова от ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий", зам. ръководител на обекта.

Археологическите находки потвърждават легендата за чудотворната икона на Богородица от църквата „Света Богородица – Панагия“, известна сред варненци като „Малката Богородица“ в  Гръцката махала.

В местността Аязмото в клоните на един бряст, неизвестен българин открил икона. Не е ясно как тя се е озовала там, но това било чудотворна икона, тъй като не се крепяла на клоните, а висяла във въздуха. Хората решили да я занесат във Варна. И отново станало чудо. Воловете на случайно минаващ турчин, на чиято кола натоварили иконата, отказали да тръгнат. Същото се повторило и с миналия покрай тях грък. Накрая иконата била пренесена с талигата на млад българин. Онемели от чудото, хората решили да построят черква там, където спрат воловете на българчето. Случило се до площада в тогавашния център на града.

Преди няколко години реставраторът Роберт Попов от Регионален исторически музей - Варна проучва чудотворната икона на Богородица и под образа от 17 век открива изображение от 13 век.

Тържеството с поклонението на Божията майка  на 15 август трябва да започва вече от Княжеския манастир на цар Борис, категорична е доц. д-р Росина Костова.

СнимкаДо 25 август екипът ще проучва терена източно от църквата. Най-важна е южната подпорна стена, върху която е изградена каменната площадка на църквата. За първи път се проучва подобно съоръжение, което е важно за средновековната история и  показва, че  при строителството е имало много сериозна инженерна мисъл. Предполага се, че архитектите са с византийски произход.

Остава още малко за изследване, но всичко планувано трябва да се завърши, защото Община Варна има план да направи общ проект с още няколко средновековни манастира от региона.

През тази година на Караач теке работят 10 души. Финансирането е осигурено по две линии - 15 000 лева дават от  Министерството на културата, а Варненската и Великопреславска митрополия - 10 000 лева.

Напълно разкрихме южната подпорна стена на основната тераса на манастира, където е бил построен манастирския храм върху предварително направена каменна площадка. Всичко е било направено с цел да се стабилизира теренът, който има характер на свлачище още през 9 век. Още тогава мястото е било укрепено и направено на тераси. Подпорните стени са от огромни квадри. Много добри архитекти са работили тук. Много добра преценка като градеж.

Много сме доволни от това откритие, защото е важно да се знае как се е строило през Средновековието и каква технология е използвана. Доста рядко обектите се проучват до степен, че да разкрият етапите на строителство  и архитектурната и инженерна мисъл. Тук се постига този резултат.  Това е важно, за да разберем начина на живот на хората през 9 и 10 век.

Какви са били строителите на манастира на цар Борис? Има ли разлика със строителството в Плиска и Преслав?

Със сигурност поръчителят на строителството на този манастир е княз Борис. По планировка и изпълнение този манастир се различава от строителството в Плиска и Преслав. Той е свързан със строителната култура на Черноморието, която е византийска. Най-вероятно строителите и архитекта, ако той е бил само един, е с такъв произход. Той е бил нает от българския княз, за да построи манастира, но това са хора със строителна култура, които не са свързани с българската такава от Плиска и Преслав. Това е от една страна.

СнимкаОт друга - през миналата година колегите откриха едно депо от прекрасни фрагменти от мраморната декорация на църквата, част от които са изпълнени в техника с гнезда,  а те са запълвани с разноцветни керамични сегменти,  каквито колонки са познати само от Преслав. Т.е. има културна връзка с Преслав, но източникът и на преславската, и на този манастир са Константинопол. Връзките водят към византийската столица като влияние.

Тук са живеели бедни хора, няма богати предмети. Но за нас е важно, че това място е обитавано и през Късното Средновековие.

Легендата за чудотворната икона, която е открита тук в Брястовете, разказвана от Шкорпил, беше доказана от Роберт Ковачев, който откри под слоя от 17 век изображение от 13 век.

Досега ние нямахме обяснение как икона от 13 век е попаднала на място, което е било забравено като манастир.

Вече сме готови да коригираме това мнение. Активно е обитавана зоната на манастира през 13 и 14 век - църквата е била поддържана и иконата е оттогава. Тази легенда трябва да стане основа на историята на Варна, свързана с нейния покровител Света Богородица. Оттук трябва да тръгва шествието, защото тази икона е била на свято място в действаща църква в периода на Второто българско царство! Това е важното!

Какви са доказателствата?

Тук е имало действащ храм през 13 и 14 век и доказателствата са следите от активен живот, значителен брой население, което е обитавало зоната на манастира, използвало е отново сградите на манастира, устроило е некропол за своите мъртви около църквата. Има доказателства и за поддържане на църквата, която е преустроена като по-обикновен храм.

Иконата, която е открита в Брястовете през 17 век и пренесена в сърцето на Варна, наистина е дошла от малкия селищен храм, заместил големия манастир на цар Борис в 13 век.


Какво още се случва на археологическия обект може да чуете от интервюто с доц. д-р Росина Костова :



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Изобилие" - празнична изложба живопис и пластика

По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..

публикувано на 25.11.24 в 08:20

Eicca Toppinen (APOCALYPTICA): Искаме хората да мислят

Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..

обновено на 24.11.24 в 09:45

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15