На третия ден от емоционалните срещи на корейци от Севера и от Юга - членове на семейства, разделени по време на Корейската война (1950-1953 г.), те се готвят днес да си кажат сбогом, този път навярно завинаги, предаде Франс прес.
Повечето участници в тези срещи, започнали в понеделник в севернокорейски курорт в планината Кумган, са вече над 80-годишни, а няма никакви признаци в близко бъдеще да започне свободно движение на хората на полуострова, посочва агенцията.
Тази сутрин, щом видя по-малката си сестра за последно преди прощалната церемония, 88-годишният Ким Бюн-о избухна в сълзи. "Не плачи, братко", опита се да го утеши тя, но накрая също се разплака.
Корейската война раздели милиони хора един от друг и затвърди разделянето на самия полуостров. Тя приключи с примирие - мирен договор няма и технически Северът и Югът още са в състояние на война. Пътуванията отвъд демилитаризираната зона са изключително редки и протичат под строг контрол.
От 2000 г. двете страни в моменти на затопляне в отношенията им са организирали 20 събирания на разделени семейства. Но времето, с което разполагат оцелелите, вече изтича. В началото за срещи от този род се записват 130 000 кандидати от Южна Корея. Повечето вече са починали, а мнозинството от 60-те хиляди, доживели до наши дни, са над 80-годишни. Най-старият сред тях - Байк Сюн-кю, навършва тази година 101.
Решението за сегашната серия от срещи бе взето от южнокорейския президент Мун Дже-ин и севернокорейския лидер Ким Чен-ун на историческата им среща през април.
Весела Караиванова-Начева е новият управител на Националния осигурителен институт. Тя бе избрана със 141 гласа "за", 48 бяха "против", а 4 бяха "въздържал се". Неин заместник ще е Ивайло Здравков. Той бе подкрепен със 118 гласа "за". Кандидатурите на Караиванова и Здравков бяха издигнати съвместно от ГЕРБ и БСП. Те бяха и единствените предложения за..
Конституционният съд не успя да вземе решение за промените в Конституцията, които касаят възможността на президента да избира служебни премиери от "домова книга". Това става ясно от решение по конституционно дело №38/2024 г., публикувано от съда, съобщава БГНЕС. Делото е образувано по искания на 55 народни представители от 51-ото Народно събрание, на..
Общоградско честване по повод 147 години от Освобождението на Варна ще се проведе на 27 юли. Тържествената церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал ще се проведе от 10:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“ (ул. „27 юли“ № 9) в централната част на града. Съорганизатори на събитието са Военноморските сили на Република..
Около 43 процента от сградите-паметници на културата във Варна са в добро състояние, а 40 са тези в риск. Това обобщи за Радио Варна архитект Ирина Евтимова от "Varna Heritage" (Недвижимо културни наследство на Варна). Платформата поддържа регистър на всички сгради-паметници на културата в морската столица, предстои неговото актуализиране...
В Балчик има десетки паметници на културата от местно значение, особено забележими по главната улица "Черно море". Фасадите на повечето от тях изглеждат добре, въпреки че у нас все още статутът им вместо да улеснява, затруднява собствениците в грижите за съхраняването им. Една от тези сгради е в центъра на Белия град – вила Балчика, проектирана от..
Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение. Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40 на сто студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за..
Най-високата температура в страната тази сутрин е измерена във Варна, съобщиха от НИМХ. В 6 часа термометрите в морската столица са показвали 26 градуса, като температурата вече започна да се повишава и към този час е над 27 градуса. Най-хладно е в Шумен и Разград – 20 градуса. В Добрич, Силистра, Карнобат и на нос Калиакра са отчетени 23..