Данаил Николов е член на Асоциацията на автохтонните породи. Трудно е всичко в сектора на животновъдството в България, разказва ветеринарният лекар. Защо?
Бизнес в животновъдството е силно казано. Това е болна тема. Там ангажираността е 24 часа в денонощието, 365 дни в годината. Липсва работна ръка като цяло. От селото няма как да се намерят работници. Навсякъде в животновъдството работят хора от малцинствата.
Ливадите за паша?
Районът е специфичен. Той е на границата на Добруджанското плато и през лятото се засушава.
Ние гледаме местни породи овце.
Високопродуктивните съвременни породи по-трудно биха се приспособили към местните условия.
Имате пасищно отглеждане?
Да! Основно. Може би 8-10 месеца в година.
Само зимата, когато е покрито със сняг, ги храним в обор.
И кравите са така. Основно пасищно, с малко добавена храна сутрин и вечер. По цял ден са на пасищата, което предполага, че попадат в категорията на щастливо отглежданите животни.
Има интерес към продукцията.
В последно време хората започнаха да правят разлика между животни, които са отглеждани в промишлени комплекси, които приличат на концлагери, и тези, които са отглеждани свободно по пасищата.
Тази година проблемите в животновъдството? Чумата в Странджа?
Слава Богу, тя е далеч от нас. Аз съм ветеринарен лекар и смятам, че тези заболявания, подобни на чумата, проблемът с тях малко се преекспонира и колегите не се оставиха да си свършат работата.
Преди 2 години с болестта „син език“ не се направи необходимото по границата и за 2 седмици цялата страна „пламна“.
Ние още се възстановяваме. Част от животните умряха, а тези, които преболедуваха и оцеляха, имат намалени продуктивни качества и по-бързо ги бракуваме.
След колко години?
Стадото периодично се обновява. Технологично около 20 процента трябва всяка година да се оставят млади животни. Ако няма желание да се увеличава стадото.
Каква е изкупната цена на млякото?
Тази година още по-ниска! Но аз успях да съм независим от монополистите, които диктуват цените.
Преди три години „затворих“ производството. Направих малка мандра за собственото производство, която да преработва само моето мляко. Нямам проблем с реализацията. Когато затвориш цикъла, печалбата става по-осезаема. Колегите, които нямат мандри, зависят от големите монополисти, те им „извиват“ ръцете, оплакват се, но на „арменския поп“.
Вълна и кожи изкупуват ли се?
От 2 години вълна не се изкупува. Изхвърляме я. Така е и с кожите. Преди няколко години се изкупуваха по 10 – 15 лева, но вече и тях никои не ги търси.
Разчитаме на приходи единствено от мляко и агнета, но според колеги, и те не са на реални.
Не може овчето мляко да е лев и нещо, и в средата на лятото големите мандри да спрат изкупуването му.
В момента поне 5 човека ми звънят и молят да им взема млякото, защото няма какво да го направят. Но аз нямам капацитет, а и право, защото съм регистриран само за моето мляко.
Вие членувате ли в някаква организация, асоциация?
На Асоциацията на местните породи.
Всичките ми животни са от стари изчезващи породи.
Имаше проблем с климатизацията на калоферските козички – 80-90 процента от донесените.
Тези, които се родиха тук, вече нямат проблем.
Те имат специфична дълга козина около 25 сантиметра, но при нас не успява да стане такава.
Затова смятам, че те не са удачни за нашия район.
Пътят е труден?
Труден, стъпка по стъпка, кога успешни, кога разочароващи, но сме се хванали на хорото и няма отказване.
Кадрите в туризма ще се умножават, увеличават се студентите, избрали този път на реализация. Образованието не е инвестиция в самата професия, а в самите нас. Това казаха студентите в Колежа по туризъм във Варна Борис Соколов и Теменужка Колева. Според третокурсничката основният проблем пред сектора са, от една страна, лошо обучените кадри, а от друга..
Концентрацията и спокойствието са сред най-важните качества за състезателите по дартс. След това идват талантът и не на последно място - трудът. Това коментира за предаването "Новият ден" Марин Маринов от Управителния съвет на клуб по дартс "Максим" във Варна. Всеки четвъртък се събират в морската столица отдадените на спорта, създаден преди години в..
Черноморският младежки център към Община Варна вече е факт. В началото на май приключи подборът на екип от социални и младежки работници и психолог и те вече работят "на терен", за да представят дейността на новата организация. "В ход са процедурите за възлагане на обществените поръчки за ремонта и оборудването на сграда на центъра, който ще се..
Защо се допуска изграждането на ветроенергийни паркове в земеделски земи, има ли инвестиционни предложения, получили отрицателна оценка за въздействие върху околната среда от РИОСВ-Варна? Това са част от въпросите, които Радио Варна отправи към Екоинспекцията, след проведеното обществено обсъждане във Вълчи дол по новия проект на "Добротич уинд"..
Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..
Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26 май, понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Организаторите промениха първоначалния, заради дъжда и така ще започнат в 13 часа. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни...
Интервю с Athenar (MIDNIGHT) Първият концерт на американския блек/спийд проект MIDNIGHT у нас ще бъде на 26 май 2025 година в софийския клуб „Mixtape 5“. Поканата е от „BGTSC“. След повече от 20 години унищожаване на метъл/пънк ъндърграунда с демота, сплитове, миниалбуми и албуми, Athenar идва в България с новия трибют диск „Steel, Rust and..