Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненските синоптици: БАН не ни предлага нищо ново

С Иван Иванов - директор на Националния институт по метеорология и хидрология, Филиал – Варна, разговаря Мартин Николов

- Kолко ваши колеги има на протеста?
- Около 200 човека сме тук. 10 сме от Варна.

- Мислите ли, че има шанс исканията ви да бъдат изпълнени, тоест - да излезете от системата на Българската академия на науките?
- Не мисля, че исканията ни са чак толкова драстични. Не знам защо на управителния съвет в БАН и въобще на управляващите в БАН им изглежда много лоша идея Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) да бъде изваден от Българската академия на науките, след като повече от 90 години е бил извън  академията. Както е бил отделно, така може да бъде и сега. Още повече, че метеорологичните служби навсякъде по света, може би с изключение само на Русия, са отделни структури. Така че защо и ние да не сме извън БАН?

- А защо предложенията на Българската академия на науките не ви удовлетворяват?
- Те така са завоалирали тяхното предложение да останем в БАН, че все едно нищо не се променя: да бъдем на отделно финансирене, обаче възнагражденията да бъдат съгласувани със средните възнаграждения в БАН. То и досега си беше - те реално нищо ново не предлагат. Само да сме на финансиране на отделен ред. Какво значи на "отделен ред" след като се спазват някакви незнайно какви правила в БАН - то е все същото нещо. Ние затова и продължихме протеста су за излизане. Защото желаем самата ни структура, самата ни дейност да бъде по-гъвкава - да можем да се адаптираме към пазара на труда. Ние в момента работим с такива специфични квалификации на кадрите и те трудно се намират. А ние реално не можем да откликнем със заплата или с условия на труд, които да могат да ги привлекат. Трудно се намират определени специалисти, а когато си в БАН, трудно можеш да си промениш условията и да си гъвкав,  да бъдеш конкурентен пред другите работодатели.

- А материално-техническата база как ще бъде поделена, ако излезете?
- Ако институтът излезе от структурата на Българската академия на науките базата не мисля, че това би било проблем, защото всички тези терени и сгради, които ползваме, всъщност са на държавата и са дарени навремето на метеорологичната служба на България, за да си изпълнява тя дейността.

- Излизането на националния институт по метеорология и хидрология от Българската академия на науките няма ли да повлече крак и други институции да искат да напуснат системата?
- Мисля, че това е опасността, от която администрацията на БАН се страхува - да не стане така да се разрушават и други институции или те да искат да се изместят... Но това е прекалено голяма предпазливост. Какво означава тази закостенялост - от десетки години една структура по никакъв начин да не се променя, да не е динамична.  В края на краищата - който както сметне за необходимо, така да се развива.

- Ако този протест не предизвика някакво развитие на нещата, ще продължите ли по този начин?
- Да, мисля, че ще продължим.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

4 жертви и 16 ранени при катастрофи у нас за денонощие

10 тежки пътнотранспортни произшествия са станали в страната през последното денонощие. Четирима души са загинали, а други 16 са ранени, съобщиха от МВР. 31 са регистрираните леки пътни инциденти в столицата. Станали са и две тежки ПТП-та. Пострадали са двама души. От началото на годината в страната са настъпили 46 тежки..

публикувано на 05.01.25 в 17:05

Сняг и черен лед отмениха десетки полети в Германия

Снегът и черният лед наложиха отмяната на десетки полети на най-голямото германско летище във Франкфурт. Общо 120 от около 1 990 полета на летището в западната част на страната бяха отменени, като негов говорител заяви пред АФП, че пистите за излитане и кацане се нуждаят от разчистване, а „размразяването на самолетите също е по-сложно и изисква..

публикувано на 05.01.25 в 14:41

Близо 150 нови случаи на заболели от варицела отчетха от РЗИ-Варна

149 случи на заболели от варицела са регистрирани във Варна и областта през изминалите две седмици, предаде Морето.нет. Това сочат данните на Регионалната здравна инспекция във Варна за периода 20 декември - 2 януари. 144 от случаите са от Варна, а останалите 5 от други населени места в областта. За отчетния период има регистрирани и 402 случаи..

публикувано на 05.01.25 в 14:37
Борислав Гуцанов

Гуцанов: По-добре е да има кабинет, отколкото нови предсрочни избори, но не с цената на всичко

Има контактна група, която води всичките разговори и тя ще информира Изпълнителното бюро и парламентарната група още във вторник, най-вероятно, след което ще има заседание на Националния съвет. Колективните органи са тези, които могат да вземат решение как продължаваме от тук нататък. Така съпредседателят на ПГ на "БСП - Обединена левица"..

публикувано на 05.01.25 в 14:32
доц. Наталия Киселова

Няма проблем, че не е приет бюджет, коментира Наталия Киселова

Няма проблем от това, че не е приет бюджет, тъй като първите три месеца държавата може да работи въз основа на правила по Закона за публичните финанси. Това коментира пред журналисти в Пловдив председателят на Народното събрание Наталия Киселова, която се срещна с представители на БСП в града.  Киселова каза, че тъй като Законът за..

публикувано на 05.01.25 в 14:30
Зимно слънце

Слънчев ще бъде Йордановден във Варна

През нощта ще е ясно и почти тихо, по Черноморието със слаб югозападен вятър. След полунощ на места ще се образуват мъгли. Минимални температури предимно между минус 2° и плюс 3°, за Варна около 2°. Утре ще е предимно слънчево. Още преди обед мъглите ще се разсеят. Ще духа слаб, по Черноморието до умерен вятър от юг-югозапад. Максимални..

публикувано на 05.01.25 в 13:03

Не спира поскъпването на хранителните стоки, сред тях кашкавал, сирене, мляко, пилешко, олио и яйца

Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас тази седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240 пункта. Преди Коледа..

публикувано на 05.01.25 в 11:56