Общото събрание на БАН предлага Националният институт по метеорология и хидрология да предложат временен директор, с който да се направят стъпките от разделянето.
Срокът обаче е до утре, за да може УС на БАН да го одобри.
От БАН били принудени да се съгласят с частичното излизане на синоптиците. Но членът на общото събрание Лъчезар Аврамов изрази съмнения, че някое министерство би ги поискало, ако се отделят.
“Понеже не са научен институт, не искат да бъдат в БАН, но понеже са научен институт искат да отидат в МОН, но там няма такива оперативни дейности. Дали като идея не биха могли примерно към Светия синод да бъдат. Времето и без това е Божа работа“.
Синоптиците демонстрираха готовност за разговори с обещаното посредничество на министъра на образованието Красимир Вълчев.
“В случай, че министърът се е съгласил да стане медиатор и той лично да настоява да изберем представител, предполагам, че ще изберем. Все пак да има гаранции и от министъра, че той няма да бъде превърнат в пионка на Управителния съвет, защото той е длъжен да се подчинява на всички разпореждания на Управителния съвет“, обясни Васко Гълъбов.
Според министър Красимир Вълчев Общото събрание на БАН трябва да вземе решение за трансформацията на Института и след това правителството да одобри преминаването му под шапката на Министерския съвет, просветното или друго министерство.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..