Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Позиция: Трябва, да - трябва да си сменим чипа

| обновено на 15.09.18 в 10:53
Симеон Саккобургготски
Снимка: Ани Петрова, БНР

"Трябва да си сменим чипа", каза Симеон Сакскобургготски през 2011 година. Тогава, като го чух, ми стана и обидно, и малко смешно. Мислех си, че бившият цар е доста богат, дълги години е живял извън България и някакси не му прилича, гледайки отстрани и отвисоко, да дава съвети на бедните изтерзани българи. Да, тогава ми беше смешно. Сега никак не ми е до смях, защото Симеон се оказа прав. Трябва да си сменим чипа. Определено.
Казвам това като част от темата за тежките катастрофи и особено тази със загиналия велосипедист във Варна. Шофьорът е бил с лошо зрение, но е карал кола редовно, бил е без книжка, избягал е след като разбрал, че Мартин Чикалов е починал, два пъти е регистриран в полицията, има и два акта за шофиране без книжка. Какво повече да изредя, за да ви убедя, че да, трябва да си сменим чипа. Не само въпросният шофьор, всички ние трябва да го направим. Защото много от нас досега приемаха наглото и демонстративно неспазване на правилата, включително и на пътя, за нормално. Да правиш каквото си искаш, без да се вълнуваш от закони се е превърнало в норма. То едва ли не е задължително. По този начин показваш, че не ти пука за обществото, а и за системата, която винаги иска да те смачка и да те използва.
Сигурно това си е мислил и Петър Здравков, който блъсна Мартин Чакалов на пешеходна пътека до Летния театър. Всъщност знам ли какво си е мислил. Може би и той, като много от нас си е казвал, че подобно нещо точно на него няма как да му се случи. Но стига предположения, да се върнем на фактите: Вчера Окръжният съд остави Петър Здравко в ареста. След заседанието прокурор Галина Минчева заяви, че престъплението е извършено заради проявена от 25-годишния мъж самонадеяност.
Снощи потребители в социалните мрежи се организираха и направиха флашмоб пред сградата на община Варна. Два дни преди това имаше и протестно шествие. Е и? Каква полза ще има от това? Каква промяна ще има? Никаква! Ако не си сменим чипа.
Извън темата за катастрофите, но отново в темата за чипа е и новината за продажбата на ТЕЦ Варна от тази седмица. Можем много да анализираме, а и да спекулираме за това от къде взе пари Данаил Папазов за да купи ТЕЦ-а и как така реши да го продаде точно на Ахмед Доган и то като физическо лице.
Разковничето е в студения резерв. ТЕЦ Варна е една от трите централи в страната, определени да осигурява този студен резерв, за което получава 27 милиона лева на година от държавата, т.е. от нашите пари. 
И отново да си поговорим за чипа: Вчера в община Варна се проведе обществено обсъждане на изпълнението на общинския бюджет за миналата година и усвоените пари по европроекти. Сигурно много от вас не са били на такива обсъждания. Ако работата ми не го изискваше, и аз нямаше да отида. Да, но и вие, и аз грешим. Редно е, не – задължително е, варненци да се интересуват как общината харчи парите им от данъци и такси и как и кой е усвоил средствата на европейските данъкоплатци. Редно е, но явно никой не се вълнува, сигурно пак заради чипа... Обществените обсъждания минават при почти празна зала, само в присъствието на няколко човека от общинската администрация и при нулев интерес от гражданите. Под обществено обсъждане явно се разбира чиновникът да прочете написаното на слайдовете и след това с две-три изречения да обобщи, хвалейки финансовата стабилност на общината.
Всички тези неща се случиха само в рамките на няколко дни. След като си поговорихме за тях, не сте ли съгласни, че наистина трябва да си сменим чипа...?! Защото ситуацията с чипа май си е пълна катастрофа.
Аудио илюстрацията на коментираните от автора събития от седмицата, можете да чуете в прикачения звуков файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48