Важно е да оставим децата сами да развиват въобръжението си, а не да налагаме нашите възгледи за света и изкуството, сподели младият художник и преподавател Илияна Петкова. Тя подреди трета самостоятелна изложба в Арт салона на Радио Варна.
Илияна Петкова е родена в Тервел, където започва да рисува като дете. Спомня си, че още в детската градина молела родители си да я научат да рисува, макар майката и бащата да нямат нищо общо с изкуството. Посещава кръжок, след това завършва професионално образование в столицата. Отскоро е във Варна и вече работи с малки деца. Затова и нарича изложбата си „Преди и след“.
Илияна Петкова е само на 24 години, но вече е убедена, че „Изкуството е моят живот, защото през целия си живот само с това се занимавам.“ Интервю на Габриела Гаврилова.
От малка се занимавам с различни форми на изкуство и се стремя да го усъвършенствам и експериментирам всеки ден.
Кога беше Вашата първа среща с картините?
Още в детската градина. На 12 години сама се записах на кръжок по рисуване в родния си град Тервел, след това в университета. Сега преподавам на малките ученици в детските градини и училища. На децата им е много интересно, защото те обичат да рисуват и да се занимават с творчески неща.
Но в същото време учебната програма в училище е много натоварена и родителите настояват да научат уроците, а да оставят рисуването!
Мисля, че децата могат да намерят време и да съчетаят и двете неща, защото са еднакво важни. Децата трябва да развиват тези свои качества!
Какво казвате на децата?
За мен като педагог е важно да не им внушавам моето виждане за изкуството, а да им позволя те сами да го открият и да се развиват сами. Аз искам да провокирам децата сами да развиват своя талант.
Но Вие сте специалист, а не всички родители са запознати?
Децата сами си казват и понякога сами насочват родители си!
Както се е случило и с Вас самата!
Да.
Изложбата „Преди и след“ ще остане в Арт салона на Радио Варна 2 седмици.
До края на месеца всеки работен ден от 14 до 18 часа. Това е моята трета изложба след Тервел и Айтос и се надявам да имам още! Тя е начало на моя нов старт, защото досега живеех в София, където завърших бакалавърска степен и се запознах с важни за мен хора. Сега вече съм във Варна и се надявам да е ново начало.
Искам и другите хора да разбират и да се вълнуват от изкуството, защото то е важно като средство, чрез което се развиваме духовно.
Какво ни дава изкуството в света на компютрите?
Мисля, че за всичко е важно човек да има въображение, дори и когато работи с компютри. И да има подход. Всеки човек трябва да е различен и да има въображение, за да може да се развива. Именно изкуството ни помага да бъдем добри с всичко, с което се занимаваме.
Вас самата как Ви промени?
То не ме е променило, то е част от мен! Искам повече хора да се интересуват от изкуството, и то не само от фигуралното изкуство. Да не търсят само това, което могат да видят с очите си, но и това, което могат да усетят. Важни са фигурите, но и самия цвят. Художникът предава своите емоции чрез картините си и изразните средства са точно боите и нещата, които е използвал. Искам хората да се мотивират да разглеждат такива картини.
Снимки : Веселина Киричева
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..
Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..
Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание. "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..
(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография).
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..