Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди повече от 720 милиона години: Най-древното животно е било плоско и овално

Рисунка на предполагаемия вид на Дикенсония.

Учени от Австралийския национален университет установиха, че приличащи на листа фосили, известни от 75 години, са на най-древните животни, съобщиха АФП и Асошиейтед прес.

Загадъчните организми са наречени "Дикинсония". Те са описани за първи път през 1947 г. Намирани са в Австралия и Русия. Размерът им варира от около 1 см до 1,22 м. Не е известно кога точно са живели, но добре датираните фосили са на 558 милиона години.

Досега имаше предположения, че са лишеи, животни или пример за едноклетъчен организъм протиста. Иля Бобровски, докторант от Австралийския национален университет, откри в такива фосили от Северозападна Русия в региона на Бяло море молекули, които са характерни само за животните - форма на холестерол.

"Фосилните липидни молекули доказват, че животните са били големи и многобройни преди 558 милиона години, милиони години по-рано, отколкото мислехме досега" - каза проф. Йохен Брокс.

Според екипа това е "Свещеният Граал" на палеонтологията.

Как точно е изглеждала Дикинсония, специалистите не могат да кажат. Те знаят, че е била мека и гъвкава, вероятно е приличала на плужек и е била с по-малко съдържание на вода от медузите.

Анализ на ДНК насочва, че животните са се появили преди повече от 720 милиона години, но няма толкова стари фосилни доказателства. Най-старите фосили на растения са на 444 милиона до 486 милиона години, а на бактерии - на поне 3,5 милиарда години.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ХХХII Софийско изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили

Днес и утре в Националния Музей „Земята и хората“ се провежда ХХХII-то Софийско изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили, съобщиха от Музея. Участие са заявили 70 изложители. Това са фирми и колекционери на минерали и фосили, творци със свои авторски изделия с минерали, природни картини,..

публикувано на 12.10.24 в 10:00
Българска академия на науките

БАН чества 155 години

Българската академия на науките ще отбележи 155 години от създаването си с тържествено събрание и концерт в Софийската опера и балет, съобщиха от Академията. Поканени да присъстват на празника са представители на Министерския съвет, Народното събрание, дипломатическия корпус, местната власт,..

публикувано на 12.10.24 в 09:55

Днес е крайният срок за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес

До днес гражданите, които имат регистрирани постоянен и настоящ адрес в различни населени места на територията на България, могат да подадат писмено искане до общинската администрация по настоящия си адрес, за да бъдат вписани в избирателните списъци на секцията по регистрирания им настоящ адрес. Заявлението за гласуване по настоящ адрес може да..

публикувано на 12.10.24 в 09:26

Във Варна отбелязват 140 години Осми пехотен приморски полк

140 години от създаването на варненския Осми пехотен приморски полк ще бъдат отбелязани в 10 часа. Годишнината ще бъде почетена с церемония по полагане на венци и цветя и военен ритуал пред портал-паметника на Осми пехотен приморски полк. Организатори са национално дружество „Традиция“ и Военноморските сили със съдействието на Община Варна...

публикувано на 12.10.24 в 08:31

НСОРБ връчва награди в Радио Варна

Националното сдружение на общините /НСОРБ/ ще отбележи Деня на българската община и местното самоуправление на 12 октомври в Арт салона на Радио Варна. В 11 часа ще бъдат обявени победителите в тазгодишното издание на Националния младежки конкурс „Аз за моята община: един проблем – едно решение“.  Ще бъде връчена наградата на НСОРБ в категория..

публикувано на 12.10.24 в 08:10

Очакват се дъжд и захлаждане

През денонощието през района ще премине добре изразен в температурно отношение студен атмосферен фронт. Облачността ще бъде значителна с краткотрайни валежи, относително по-интензивни над Североизточна България. Вятърът още към полунощ, първо в Дунавската равнина, ще започне да се обръща от запад-северозапад, ще се усили чувствително и..

публикувано на 11.10.24 в 18:03

WWF: Изгубили сме 73% от популациите на гръбначни животни в дивата природа

Най-притеснителен е спадът на биоразнообразието в Латинска Америка и Карибския район, където наблюдаваните популации от диви животни са намалели с цели 95%.  Докладът на Световния фонд за дивата природа-WWF, публикуван преди няколко дни, е изготвен чрез индекса „Жива планета“ (LPI) от WWF и Лондонското зоологическо..

публикувано на 11.10.24 в 16:00