Известният Детско-юношески духов оркестър “Дико Илиев” в гр. Дългопол има нов ръководител: Любомир Александров е на 33 години и е от Варна. Зад гърба си има близо 20-годишна музикална кариера.
Александров пое ръководството на формацията след близо двугодишно прекъсване поради напускането на основателя й и дългогодишен ръководител Костадин Павлов. Сега се налага Любомир Александров да съгражда нов оркестър. “В основата му залагам преди всичко на деца и юноши, които живеят в Дългопол”, разказва младият музикант и не скрива амбицията си да приложи своя творчески опит. А той никак не е малък и продължава да се развива. Започва преди години като тромпетист в музикалнотото училище по изкуствата “Добри Христов” във Варна. Учи 2 години в Националната консерваторията, после излита за Германия. Работи там известно време и се връща отново у дома. Тромпетът го отвежда във филхармониите на Русе, София, Бургас, Шумен и Варна. Свири в представителния духов оркестър на ВМС. Тази година се дипломира в Шуменския университет със специалност “Музикална педагогика” и не скрива амбициите си, че магистратурата му ще бъде свързана с дирижирането.
На 25 август, на празника на Дългопол, Александров получи от кмета на града Георги Георгиев ценен подарък – икона на св. Мина, закрилник на семейството. В бъдеще той ще се наложи да разпалва творческия му плам, раздвояван между семейното огнище - където го чака съпруга и малко дете, и едва прохождащия оркестър.
“Като цяло формацията ни е съвсем нова, защото разчитам на малка част от оркестрантите, които са свирили преди време в стария оркестър”, уточнява Любомир Александров. Затова част от тях, които излизат на сцената, са възпитаници на стария диригент. Много държа на приемствеността, защото тя ще запази лицето на оркестъра. Когато имам нужда от подкрепа по отношение на инструменти или оркестранти, мога да потърся помощ от колеги. Вярвам, че те ще се отзоват”.
Подборът на нови оркестранти е доста трудно и самотно занимание. След обявения преди време конкурс за попълване състава на оркестъра се явяват 22 деца. Първоначалният ентусиазъм бързо се изпарява, остават едва 6 – 7. Хубаво е, че те са качествени, интелигентни и имат желание да останат. А с тях се започва буквално отначало. С тънкостите на дишането като духови музиканти, извличане на звук от инструментите, изсвирване на няколко тона и не на последно място - четене на нотите. Твърде нелека задача. С по-малките Любомир е по-внимателен и приятелски настроен. Всяко от тях си има своите особености, потребности, манталитет, отзивчивост и емоционалност, а това изисква строго индивидуален подход. Но бавно идват и добрите резултати - децата започват да осъзнават, че правят нещо заедно. И то е интересно. Прави им истинско удоволствие.
Съставът започна да разучава и новия репертоар, предложен от диригента. Той е свързан с патрона на оркестъра Дико Илиев - един от най-бележитите ни капелмайстори и творец на народна музика, превъплътена в изпълнение на духов оркестър. Името Дико Илиев ни задължава, затова с оркестровата формация включваме редица негови творби в областта на духовата музика, включително валсове и маршове. “В репетоара ни има и доста български произведения от Славейко Каменов, Андрей Врачански, на български и руски маршове, които свирят духовите ни оркестри”, заявява Александров. И с нескрита радост допълва, че листата на творбите, които изпълняват, се допълва от съвременни творци. “Първото нещо, което си позволих да направя, бе една песен на Уитни Хюстън, която в най-скоро време ще представим пред публиката. Тя ще бъде изпълнена от млада певица от Дългопол в акомпанимент на соло тромпет. Една спираща дъха музика, която, вярвам, ще заинтригува публиката”, обобщи Любомир Александров.
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишнната солистка на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и..
След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..