Община Варна да изкупи дяловете на пловдивския бизнесмен Георги Гергов в дружеството "Централен универсален магазин" АД, решиха днес съветниците от комисията по "Собственост и стопанство" към Общинския съвет. В активите на дружеството, контролирано от Гергов, е печалноизвестната варненска "Дупка", сагата с която продължава вече повече от 30 години.
Според съветниците това е единственият начин да се попречи на собственика да построи тук търговски център на няколко етажа. Припомняме, че за апетитния имот на бул. "Княз Борис I" има идеен проект за варненски ЦУМ с 4 надземни етажа. Преди 7 години инвеститорът поиска да увеличи височината на сградата, но беше спрян от Експертния съвет по устройство на територията към Община Варна. С приемането на Общия устройствен план на Варна 2 години по-късно някои от ограниченията са паднали и сега Общината няма да има законовото право да откаже плътно застрояване на целия терен от 2,9 дка.
В същото време община Варна има други планове за мястото. Сред идеите през последните години бяха музей под открито небе сред руините на крепостната стена на древния Одесос, намерени тук, както и амфитеатър за културни събития. На мястото на Дупката може да се изгради многоетажен паркинг до нивото на пешеходната зона, като пространството отгоре се превърне в градина, каквото имаше тук преди години, предложи преди време главният архитект на града Виктор Бузев. Тук, според него, било мястото и за монумент на Кирил и Методий и техните ученици, при който да завършват манифестациите на 24 май. Ценните археологически находки пък трябва да се реставрират и отворят за посещение.
Част от общинските съветници, участващи в заседанието днес, възразиха срещу предложението за Дупката,тъй като според тях, това е „чиста далавера и грабеж на една частна фирма от държавата”. Повод за това стана оценката на независимите експерти, възлизаща на 41,2 млн. лева. Сумата е изчислена на база инвестиционния потенциал на имота. В същото време оценката на сегашния собственик е за 25,8 млн. евро.
В решението, гласувано днес, е изрично записано, че сделката ще бъде осъществена единствено ако за нея бъдат отпуснати пари от държавния бюджет.
От дружеството-собственик вече са заявили "готовност за разрешаване на дългата сага с Дупката".
Дупката между бул. "Княз Борис I", ул. "Княз Ал. Батенберг", ул. "Архимандрит Филарет" и ул. "Воден" се появи в края на 80-тте години на миналия век именно с идеята тук да бъде построен варненския ЦУМ. Археологическите находки, обаче, осуетили строителството. В изкопа е намерена част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. пр. н. е., които според археолозите са най-старият открит досега участък от укрепителните съоръжения на древната крепост, в съседство пък са руините от сгради от късната античност - IV-V в., както и от два отводнителни канала и три глинени тръбопровода от същия период. Открити са и останки от втора крепостна стена. Според учените тези участъци от двете крепостни стени, запазени в центъра на един съвременен град, са рядко срещано явление в археологическата практика и са отлична предпоставка са превръщането им в туристическа атракция.
След серия от прехвърляне на акции и увеличаване на капитала апетитният терен е собственост на пловдивския бизнесмен Георги Гергов. Вече 5 години продължават опитите на сегашната управа на града да си върне имота, като за целта бяха изпробвани различни сценарии за овъзмездяване на сегашния собственик.
Традиционното събитие "Алея на книгата" няма да се проведе тази година. Това съобщиха организаторите от асоциация "Българска книга". Причината, допълват те, е че Експертният съвет по устройство на територията към Община Варна не е разрешил събитието да се проведе на обичайното му място. През последните 15 години „Алея на книгата“ се провеждаше по..
Община Варна припомня на гражданите, че функционира площадката за разделно събиране на отпадъци, генерирани от домакинствата. Жителите на Варна имат възможност да предават напълно безвъзмездно различни видове битови отпадъци. Площадката е с адрес: гр. Варна, район „Владислав Варненчик“, ул. „Перперикон“ №11, с работно време: всеки ден от 9:30 до..
Промяна на Закона за въвеждане на еврото в Република България предвижда срокът за обозначаване в лева и евро на бележките от таксиметровите апарати да бъде удължен до 30 октомври 2025 г. Това са част от промените, предложени от правителството, които вече са внесени в Народното събрание и ще бъдат разгледани преди 8 август т.г., съобщиха от пресцентъра..
Най-много трябва да разчитаме на гласа и експертизата на учените по отношение на процесите и икономическите перспективи пред страната ни от въвеждането на еврото. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при откриването на конференцията „Ние и еврото: научни факти срещу митове“. Форумът се провежда в Икономическия университет –..
Пожар е възникнал при 73 км на магистрала „Тракия“ в посока Бургас. Огънят е в близост до бензиностанция. 5 пожарни коли са на място и работят за погасяването на пожара. Няма пострадали хора, няма опасност за населението, предаде бТВ. ОТ Агенция "Пътна инфраструктура" призовават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Заради..
Министерството на образованието и науката публикува второ класиране за прием в 8. клас. Проверката става в системата https://infopriem.mon.bg/ с входящ номер и идентификационен код, съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката. Записването на класираните ученици ще продължи от 22 до 24 юли включително в училището, в което са..
Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечен отпуск, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията, ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов, съобщава БНР. До това се стигна заради приетите в началото..