Изучаването и опазването на богатото културно-историческо и духовно наследство на българите през вековете е важна тема, свързана с образоваността и културата на младите хора у нас. Стандартната образователна програма не е достатъчна, затова е необходимо да се провежда неформално обучение в тази област, което да развива креативност и нови умения у младежите, да задълбочава техните знания и способности добре да ги представят пред аудитория, да подготвят визуална компютърна презентация. Това е едно от направленията в дейността на Сдружение „БЪЛГАРИЯ – ДУХ И КУЛТУРА“.
Проектът „Българската шевица – традиция, послания, съвременност“ в програмата „Младежки проекти 2018“ на община Варна е насочен към популяризиране на познанията и уменията, свързани с българската шевица като част от идентичността на нашия народ. Групата от 15 девойки и младежи от гр. Варна и гр. Белослав се включи в обучение, което се проведе на територията на читалище „Съзнание – 1926“ в Белослав – там бяха предоставени безвъзмездно необходимите условия. Екипът на проекта се състои от добри познавачи на българската традиция – етнологът д-р Росен Гацин, председател на читалището в Белослав, художникът Славян Стоянов – автор на публикации по темата и лектор по теоретичната част, и Дима Тодорова – везбарка, с опит като водещ на работилници по везба. Те са и основните организатори на „Фестивала на шевицата“.
В програмата на обучанието са разгледани 15 теоретични теми, свързани с възникване на везбената практика, класификация на предназначението на везбата, със символния свят, вшит в дехите на българина. При теренните посещения на музейните сбирки в с. Манастир, гр. Провадия и гр. Суворово са разгледани етнографските райони на страната и техните характерни особености по отношение на шевиците, ролята на везбата като част от задълженията на българката в стари времена. Специална тема е посветена на основните библиографски източници, свързани с изследването на везбената традиция.
Практическата част включва запознаване с основите и материалите, необходими за везба, основни бодове, работа с характерните цветове на регионите. Важно място заема запознаването със софтуери за изработка на шевични схеми, практическо изработване на схеми посредством специализиран софтуер.
Съществена част от проекта е включването на младите везбари във „Фестивала на шевицата – Белослав, 2018“. На специален щанд бяха представени пана с техните изделия, а част от момчетата и момичетата участваха като доброволци в организацията на събитието – като модели в ревютата на носии, като помагачи в многобройните дейности. Предстои участие с презентация на младежите в етнографския блок на XXIII-та национална конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“ в края на ноември.
На 20 октомври от 11 часа в Арт салон на Радио Варна ще се проведе заключителна среща и представяне на работата по проекта.
Започнаха текущите ремонти на уличната настилка в район „Одесос“, съобщава в социалната мрежа Facebook районният кмет Янислава Шопова. Днес бяха завършени компрометираните участъци по „Пирин“ и „Дрин“, в частта от бул. „Цар Освободител“ до бул. „Владислав Варненчик“ Частично са фрезовани участъци по ул. „Македония“, които ще бъдат завършени в..
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари (петък) 2025 за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари (понеделник), съобщават от общинския пресцентър. Официално обявената от Министерството на образованието и науката коледна ваканция е в периода от 21 декември 2024 г. до 2 януари..
28 200 лева ще бъдат разпределени за отускане на еднократна финансова помощ за задоволяване на комунално-битови потребности на 35 лица от Община Варна. Това стана ясно по време на ПК "Социални дейности и жилищна политика". Помощта варира между 500 и 1500 лева. Отказ от такава помощ получиха 6 лица, тъй като или надвишават линията на бедност, или вече са..
Жители на Добрич се обявиха срещу включването на междублоковите пространства в обхвата на Синята зона в града. От Община Добрич публикуваха на страницата си в интернет проект за разширяването на платената зона за паркиране за обществено обсъждане, което породи остри реакции сред жителите. През тази седмица беше внесена и първата подписка от..
Водата от обществената чешма "Света Марина" е негодна за пиене. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Обществената чешма се намира в жк "Възраждане", местност Кочмар, район "Младост" . Водата е с наличие на колиформи 20 КОЕ/100мл, при норма – 0 КОЕ/100мл, чревни ентерококи – 24 КОЕ/100мл, при норма – 0 КОЕ/100мл. При анализа..
Община Варна обяви обществена поръчка за текущо възстановяване, поддържане и абонаментно почистване на спиркозаслоните във Варна. Дейностите ще се осъществяват в две позиции. Първата от тях е за възстановяването на спирките и техническото им поддържане, като се включват дейности като ремонт на покриви, подмяна на корозирали елементи, ремонт на пейки,..
Депутатите дебатират преди поредния - пети опит, за избор на председател на Народното събрание. Днес е рекордният - 12-и ден на първото заседание на 51-вия парламент, предаде БНР. Докато не бъде избран председател - нито парламентът може да заработи, нито държавният глава може да започне консултации за връчването на мандат за редовно правителство...