Химичният елемент антимон вече ще се свързва с българката Мария Спасова, защото името й беше вписано под същия номер – 51, в периодичната система за млади химици. Това е почетeн списък, въведен по инициатива на Международния съюз по чиста и приложна химия (IUPAC). Общо сто и осемнайсет учени на бъдещето от цял свят ще намерят място в Менделеевата таблица по случай обявяването на 2019-а за нейна международна година и един век от създаването на IUPAC.
Мария Спасова заслужи признанието на Международния съюз по чиста и приложна химия за постиженията си в областта на дизайна и получаването на биосъвместими и биоразградими полимери и материали на тяхна основа, използвани в биомедицината, селското стопанство и защитните суперхидрофобни облекла. Тя вече зае мястото си в периодичната система, чието попълване с имена на млади учени ще продължи до средата на следващата година. Българката работи в Института по полимери към БАН, където успя да конструира апарат за нановлакна с приложение в медицината, включително и при лечението на рак.
Освен че се занимаваме със синтез, охарактеризиране и дизайн на биосъвместими полимери, ние използваме различни съвременни техники, за да ги формоваме – разказва за работата си в института доц. д-р Мария Спасова. – Една от тези техники е електроовлакняването – авангардна нанотехнология, която позволява да се получават микро- и нановлакнести материали с потенциално приложение в области като медицината, фармацията, тъканното и клетъчното инженерство, за направата на сензори, филтри, защитни военни облекла.
Именно чрез тази техника в лабораторията на Мария Спасова създават нов материал на основата на хитозан, който се използва като превързочен материал.
Поставен върху раната, материалът спира кървенето ѝ, ако е от отворен тип, не позволява да се развиват бактерии и така тя може и да диша – разказва още Мария Спасова. – Също така в много от полимерните материали, формовани чрез електроовлакняване, могат да се включват различни лекарства от синтетичен или от природен тип, както и противоракови лекарства. По този начин се подобрява терапевтичното им действие и се намаляват страничните ефекти.
Друго нейно постижение помага в селското стопанство, където с помощта на авангардната технология растенията биват предпазвани както от вредители, така и от неблагоприятното влияние на околната среда. Имитация на структурата на лотосовото листо пък стои в основата на тъкан за военни облекла. Тъканта не се мокри, тъй като капките върху нея се изтъркулват при наклон, освен това се самопочиства. Това откритие има приложение и във всекидневието и вече се предлагат спрейове на основата на суперхидрофобни материали и наночастици.
Попадането в периодичната система за млади химици е пореден успех за Мария Спасова. През 2008 г. дисертацията й е отличена като една от шестте най-добри в света за последните няколко години от Швейцарския технически университет. Там тя е поканена лично да представи научния си труд, а впоследствие на негова основа са публикувани пет изследователски работи в най-авторитетни научни издания. И въпреки че скоро след това печели стипендия за специализация от белгийското правителство и има възможност да остане за постоянно в Белгия, Мария Спасова решава там да надгради знанията си, а после да се завърне в България и да прави наука.
У нас условията са различни от финансова гледна точка, апаратурно оформление и материална база – казва Мария Спасова, уточнявайки, че не се смята за щастливо изключение сред колегите си. – Но като цяло българските химици много добре стоят в международната класация, тъй като един учен се оценява по неговите наукометрични показатели. Така че публикуваме, патентоваме, имаме много цитати, поставени сме добре и сме разпознаваеми.
Името на българския учен няма да присъства вечно в Менделеевата таблица, но както казва Мария Спасова, това е една символика, която ще остане като новина и ще може да се чете дори след сто години.
Във връзка с провеждането на тържествени служби, оглавявани от Българския патриарх Даниил, по случай отбелязване на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност, се въвежда временно ограничение за паркиране пред Катедралния храм „Успение Богородично“. Таксиметровата..
Започнаха 24-часовите изпитания на новите водопроводи по трасето до резиденция „Евксиноград“ до спирка „Александър Стамболийски", съобщиха от фирмата-изпълнител на този етап от проекта на ВиК. Ако тестът премине успешно, до 11 май ще приключи асфалтирането на участъка и довършването на проекта ще се случи през есента.
Преди дни в района на Шабла близо до брега е открита мина от Втората световна война. Боеприпасът е бил на 2 метра дълбочина, каза мичман Ангел Стоянов, старши специалист по водолазна подготовка и по подводни взривителни дейности. Мината е обезвредена с контролиран взрив от специално звено на ВМС, обясни Стоянов. Спазването на правилата за безопасност е..
Плаж "Болата" и част от защитена местност Степите в землището на каварненското село Българево преминават в управлението на Министерството на туризма, реши Министерския съвет. Припомняме, редица сигнали за лошото състояние на буните на плажа са подавани до различни институции, включително и до предишния стопанин на плажа Министерството на околната среда..
Депутатите отложиха окончателното приемане на измененията в Закона за енергията от възобновяеми източници. Това стана след почивка в работата им, поискана от БСП - Обединена левица, съобщава БНР. Вместо половин час обаче, почивката продължи близо 2 часа. Заради това Божидар Божанов от ПП-ДБ се обърна с въпрос към председателя на парламента Наталия..
Министерският съвет на Република България прие Постановление за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2025 г. за компенсиране на извършените от родителите разходи за периода от 1 януари до 28 февруари 2025 г. за отглеждане, възпитание и обучение на децата, които не са приети в общински детски ясли или яслени групи в..
През вчерашния ден няма нито един глобен шофьор, изпратил безуспешно SMS за таксуване на паркирането в обхвата на синята зона, поради срива на мрежата на мобилния оператор А1. От ОП „Общински паркинги и синя зона“ уточняват, че са проявили разбиране и по време на повредата, до нейното отстраняване, не са били налагани глоби. За повече информация..