Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Спасова - първата българка с място в Менделеевата таблица

Автор:
Снимка: БГНЕС

Химичният елемент антимон вече ще се свързва с българката Мария Спасова, защото името й беше вписано под същия номер – 51, в периодичната система за млади химици. Това е почетeн списък, въведен по инициатива на Международния съюз по чиста и приложна химия (IUPAC). Общо сто и осемнайсет учени на бъдещето от цял свят ще намерят място в Менделеевата таблица по случай обявяването на 2019-а за нейна международна година и един век от създаването на IUPAC.

Мария Спасова заслужи признанието на Международния съюз по чиста и приложна химия за постиженията си в областта на дизайна и получаването на биосъвместими и биоразградими полимери и материали на тяхна основа, използвани в биомедицината, селското стопанство и защитните суперхидрофобни облекла. Тя вече зае мястото си в периодичната система, чието попълване с имена на млади учени ще продължи до средата на следващата година. Българката работи в Института по полимери към БАН, където успя да конструира апарат за нановлакна с приложение в медицината, включително и при лечението на рак.


Освен че се занимаваме със синтез, охарактеризиране и дизайн на биосъвместими полимери, ние използваме различни съвременни техники, за да ги формоваме – разказва за работата си в института доц. д-р Мария Спасова. – Една от тези техники е електроовлакняването – авангардна нанотехнология, която позволява да се получават микро- и нановлакнести материали с потенциално приложение в области като медицината, фармацията, тъканното и клетъчното инженерство, за направата на сензори, филтри, защитни военни облекла.

Именно чрез тази техника в лабораторията на Мария Спасова създават нов материал на основата на хитозан, който се използва като превързочен материал.

Поставен върху раната, материалът спира кървенето ѝ, ако е от отворен тип, не позволява да се развиват бактерии и така тя може и да диша – разказва още Мария Спасова. – Също така в много от полимерните материали, формовани чрез електроовлакняване, могат да се включват различни лекарства от синтетичен или от природен тип, както и противоракови лекарства. По този начин се подобрява терапевтичното им действие и се намаляват страничните ефекти.

Друго нейно постижение помага в селското стопанство, където с помощта на авангардната технология растенията биват предпазвани както от вредители, така и от неблагоприятното влияние на околната среда. Имитация на структурата на лотосовото листо пък стои в основата на тъкан за военни облекла. Тъканта не се мокри, тъй като капките върху нея се изтъркулват при наклон, освен това се самопочиства. Това откритие има приложение и във всекидневието и вече се предлагат спрейове на основата на суперхидрофобни материали и наночастици.

Попадането в периодичната система за млади химици е пореден успех за Мария Спасова. През 2008 г. дисертацията й е отличена като една от шестте най-добри в света за последните няколко години от Швейцарския технически университет. Там тя е поканена лично да представи научния си труд, а впоследствие на негова основа са публикувани пет изследователски работи в най-авторитетни научни издания. И въпреки че скоро след това печели стипендия за специализация от белгийското правителство и има възможност да остане за постоянно в Белгия, Мария Спасова решава там да надгради знанията си, а после да се завърне в България и да прави наука.

У нас условията са различни от финансова гледна точка, апаратурно оформление и материална база – казва Мария Спасова, уточнявайки, че не се смята за щастливо изключение сред колегите си. – Но като цяло българските химици много добре стоят в международната класация, тъй като един учен се оценява по неговите наукометрични показатели. Така че публикуваме, патентоваме, имаме много цитати, поставени сме добре и сме разпознаваеми.

Името на българския учен няма да присъства вечно в Менделеевата таблица, но както казва Мария Спасова, това е една символика, която ще остане като новина и ще може да се чете дори след сто години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В средата на годината излизат резултатите от изследване с подводни дронове на морски треви в Черно море

Първите данни от изследването с подводни дронове на поляните от морски треви в Черно море ще бъдат изнесени в средата на тази година. Четири информационни павилиона ще бъдат поставени в района на пристанище Варна и на други възлови места, където ще може да се намери актуална информация за изследванията по проекта, в който са включени учени от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15
Росен Желязков

Росен Желязков е кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС, преговорите продължават с БСП и с ИТН

Преговорният екип на ГЕРБ да продължи преговорите за правителство с "БСП – Обединена левица" и ИТН. Това е решението на Изпълнителната комисия на партията, предаде БНР.  От там утвърждават номинацията на Росен Желязков за премиер с първия мандат на ГЕРБ – СДС. Той получава и правото да ръководи работата на преговорния екип. Преговорите за..

публикувано на 08.01.25 в 11:30

Строежът на пристройката на детска ясла "Роза" приключва тази пролет

В края на месец май - началото на месец юни може да бъде обявено класиране за две яслени групи в детска ясла №7 „Роза“ в район „Приморски“, предвиждат от дирекция „Здравеопазване“ в Община Варна. Това ще стане възможно след предстоящото през април завършване на строителството и въвеждане в експлоатация на новата пристройка за две нови групи в детското..

публикувано на 08.01.25 в 11:11

Възобновени са преговорите за съставяне на правителство

Преговорите за съставяне на правителство са възобновени, научи неофициално БНР от източници от две от формациите в разговорите.   Стартът им е бил даден в началото на седмицата с отделни, а не с общи срещи. В преговорите участват ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП - ОЛ и ИТН. Очаква се следващата седмица президентът Румен Радев да връчи първия проучвателен мандат на..

публикувано на 08.01.25 в 10:30

Доц. Ангел Кунчев: В началото на грипна епидемия сме, пикът ще е в началото на февруари

България е в началото на грипна епидемия, чийто пик се очаква в началото на февруари. Това обяви пред  bTV главният държавен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.  Той обясни, че към момента няма водещ щам, но има потенциал първо място да заеме тайландският.  Доц. Кунчев прогнозира още, че от следващата седмица заболеваемостта ще тръгне нагоре и..

публикувано на 08.01.25 в 10:00

Отиде си спортният журналист Петър Василев-Петела

На 64-годишна възраст почина спортният журналист Петър Василев, известен с прозвището си Петела, съобщи БНТ. Дълги години той е част от спортната редакция на Българската национална телевизия. Работи в БНТ от 1990 г., като първият мач, който коментира е между ЦСКА и Ботев (Пловдив) през есента на 1991 г. Той произнася в ефир прословутата реплика..

публикувано на 08.01.25 в 09:46
Снимката е илюстративна

ГЕРБ-Варна: Липсва заповед на кмета за процедура за издаване на безплатните карти за градски транспорт

Каква е причината безплатните карти за пътуване в градския транспорт за ученици, пенсионери и хора с увреждания във Варна да се раздават без издадена заповед на кмета на общината Благомир Коцев, питат общинските съветници от ГЕРБ във Варна. Те  допълват в писмо, изпратено до медиите, че последната кметска заповед за преференциални условия на пътуване..

публикувано на 08.01.25 в 09:22