През 2017 година аутсорсинг индустрията в България бележи растеж от 18,2 процента, създала е около 2,1 млрд. евро, което е 4,8 на сто от брутния вътрешен продукт на страната и 7,9 на сто от платените заплати, съобщи Ивайло Славов, председател на Асоциацията на аутсорсинг индустрията в България, цитиран от БТА.
През миналата година в сектора са работили 67 хиляди души в 477 компании. През тази година заетите в аутсорсинг индустрията ще стигнат 70 хиляди, предимно хора на възраст по 30 години със заплати между 1500 и 2500 лева, посочи Славов. Участници в пресконференцията посочиха, че средната заплата в техните компании надвишава 4000 лева.
Само 16 процента от дейността на аутсорсинг компаниите у нас е свързана с телефонни услуги, а 84 процента от работата им е с по-висока добавена стойност, създаваща продукти на знанието и управлението на база данни, каза Славов.
През 2013 година тази индустрия е създавала 2,9 на сто от БВП на България, като очакванията са през 2021 година да достигне 4 млрд. евро приходи, или почти 8 процента от БВП, с 80 хиляди служители.
Ивайло Славов посочи, че индустрията работи много добре с местната власт и компаниите създават офиси по места. Основният проблем, както и за цялата икономика, е намирането на квалифицирани кадри, каза още той. От т.нар. "Софийска индустрия" до 2010 година, фирмите вече имат представителства в Пловдив, Врана и Бургас, във Велико Търново, Русе и други градове. Половината от фирмите са български, другата половина са от чужбина, а основните клиенти са от Западна Европа, Великобритания и САЩ.
Решението на управляващите да вдигнат максималния осигурителен доход през 2019 година изненада бизнеса и ни е трудно да калкулираме този нов разход, каза Ивайло Славов.
Бъдещият растеж на аутсорсинг индустрията зависи от таланта на служителите и от способността на мениджърите да продадат този талант по максимално добър начин, каза Лъчезар Богданов, икономист. Индустрията очаква 30 процента увеличение на заетите, а това е голямо предизвикателство, посочи той. За първи път от началото на икономическия преход и други бизнеси започнаха да плащат все по-високи заплати на квалифицирания персонал и така браншът ще трябва да се конкурира в намирането на хора и с други отрасли. За да могат фирмите от аутсорсинг бизнеса да намират кадри в България, трябва да информират младите хора, че този отрасъл ще остане тук и ще се развива, посочи Лъчезар Богданов.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..