Мартин Зайранов – варненският цигулар, който получи признанието на световната публика, спечели поредна награда и прибави още едно отличие. 19-годишният музикант бе отличен със Специална награда София за 2018 година, на която до сега носители са Мартин Пантелеев, Проф. Марио Хосен, Веско Панталеев-Ешкенази, цигулка и Людмил Ангелов, пиано, както и Хилда Казасян.
Варненският талант Мартин Зайранов учи в момента цигулка във Виена. Момчето, което плени световната публика със своите виртуозни изпълнения, е възпитаник на НУИ „Добри Христов”, ученик в класа по цигулка на Евгения Паскова и студент в класа по цигулка на проф. д-р Марио Хосен в НБУ – София. Израснал е в семейство на музиканти.
Започва да свири на цигулка на 6 години в НУИ „Добри Христов”. На 10 години дебютира като солист на Варненската филхармония.
На 12 години вече е младши студент в класа по цигулка на проф. д-р Марио Хосен в НБУ.
През 2013 година, заедно с брат с Александър, който също е цигулар, печелят и награда Варна за „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка.
От 2012 г. Мартин Зайранов е редовен участник и стипендиант в майсторския клас на проф. д-р Марио Хосен в Лятната международна музикална академия „Орфеус” – Виена, където взема активно участие в концертната програма и има възможност да се срещне и работи с именити професори по цигулка от цял свят.
Изявява се като солист на много оркестри. Лауреат е на български и международни конкурси.Класиран е в световната листа на изявените цигулари.Историята на 46-ти пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война (ВСВ). Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-ти Пехотен Добрички полк“. Откриването на..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
От 21 юни до 17 септември жителите и гостите на Варна ще се насладят на изпълнения на европейски оркестри и световнопризнати инструменталисти, млади изгряващи звезди и утвърдени български музиканти. Откриването на фестивала "Варненско лято" ще бъде под диригентството на маестро Емил Табаков. Концертът е със солист впечатляващия валдхорнист Виктор..
От 16 май до 30 май в галерия "Тихото гнездо" на Двореца в Балчик гостува изложба живопис на Паруш Парушев. На 17 май /събота/ от 9 до 17:30 ч.,във връзка с Европейската нощ на музеите, ДКИ КЦ „Двореца“ предоставя свободен достъп на всички свои посетители до Холограмата на кралица Мария Единбург, която се намира във вила „Тихото гнездо“. Посетителите..
Над 100 археолози и повече от 20 доклада ще бъдат част от 63-ата Национална археологическа конференция, на която тази година Балчик ще бъде домакин от 27 май до 31 май в Мелницата. Конференцията ще бъде открита официално в първия ден вечерта от доц. д-р Тодор Чобанов, заместник-министър на културата, Николай Ангелов – кмет на община Балчик, доц. д-р..
На 17 май деца от Варна ще могат да изразят своето творчество и въображение чрез рисуване върху сюжетите от песни. Идеята на проекта „Слънчеви рисунки“ е да обедини музиката и визуалното изкуство, създавайки хармонична симбиоза между двете форми на изразяване. Създадените от Доно Цветков песни за деца, основно по стихове на Райна Пенева, Петя..
Непоказвани досега предмети, снимки, документи, афиши и плакати представя в най-новата си изложба Историческият музей в Провадия. С експозицията „Провадийската чаршия в началото на 20 век“ местната институция се включва в Европейската нощ на музеите. Изложбата включва много предмети от миналото, които са били в дюкяните на централната улица и..