Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Последният мим" - фото книга на Христо Русев

Най-новият проект на българския фоторепортер Христо Русев се нарича "Последният /вечен/ мим". Фото книгата, която вече е готова, осветлява наистина важен проблем: изкуството на пантомимата е на изчезване!

Герой на фото разказа е мимът Герасим Дишлиев, ученик на Марсел Марсо. Снимките са правени между 2014 и 2018 години, а фото книгата очаква дофинансиране. Процесът на заснемане се провежда в Париж, Франция и няколко места в България (2014 – 2018). Проектът вече е оценен от два престижни международни фотоконкурса – Финалист в Siena International Photography Awards и “Почетно споменаване” в Paris Photo Prize Px3 2018.

Светлана Вълкова разговаря с Христо Русев:

Преди 25 години млад мъж от малък български град решава да следва мечтата си. Той е Герасим Дишлиев. Още с пристигането си във френската столица се явява на кастинг на световноизвестния мим Марсел Марсо. Одобрен е и започва обучение в международната школа по пантомима на великия мим. Мечтата му е на път да се сбъдне – бързо се превръща в най-добрия студент на Маестрото. В края на следването си Герасим получава лична покана от Марсел Марсо да стане негов личен педагогически асистент. Така през 1997 г. българинът започва преподавателска дейност в школата на своя учител.

Краят обаче наближава. Културната политика на Франция се променя и през 2005 година парижкото кметство спира финансирането на международната школа по мимодрама на Марсел Марсо и я закрива. Обяснението е лаконично –  поради икономически причини. Това на практика предопределя и съдбата на Маестрото. След малко повече от година той умира.

Къде отива изкуството на мима? Ще изчезне ли тялото от сцената? Герасим Дишлиев - Геро вярва, че не е последният мим.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Радио Варна прие ценно дарение - бронзова скулптура на Йордан Каранов

Радио Варна прие ценно дарение  - бронзова скулптура на Йордан Каранов, музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Творбата e подарък от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулптора проф. Пламен Братанов. Произведението е дело на бащата на Йорданова  - скулптора Христо Йорданов. С голяма признателност..

обновено на 28.07.25 в 20:45

Филми на плажа и чудеса без бюджет: „Карантината“ се завръща с 11-о издание

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..

публикувано на 28.07.25 в 14:30

Кукленият театър във Варна с летни спектакли за най-малките

Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица.  Програма:  30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..

публикувано на 28.07.25 в 13:55

Безплатни турове организира Парк-музей „Владислав Варненчик“

На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..

публикувано на 28.07.25 в 12:18

Над 400 артисти ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал "Варненско лято"

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..

публикувано на 28.07.25 в 10:57

Студенти от НБУ на летен курс във Варна

Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна.   Ръководители на инициативата са доц. д-р..

публикувано на 28.07.25 в 10:28

"Файненшъл таймс" представи "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов сред най-добрите книги на седмицата

Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата".  "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..

публикувано на 26.07.25 в 09:39