Дванадесетте японски барабанисти от група Ямато ще представят новата си програма „Предизвикателството” на 13 ноември в двореца на културата и спорта във Варна. Варненци за първи път ще се насладят на звуците на тайко-барабаните по време на турнето на групата.
Зрелищното шоу предлага на зрителите както звукови така и визуални преживявания - представленията им са толкова интензивни, че карат сърцата на зрителите да туптят по-силно, а телата им да подскачат от радост.
Ямато завладяват световните сцени вече в продължение на 25 години и радват своите шест милиона зрители с над 3500 представления в повече от 54 държави.
Повече за техните инструменти и преживяванията им на сцената разказа за Радио Варна Ген Хидака.
- Здравейте, господин Хидака, бихте ли представили Ямато на слушателите?
- Ямато е артистична група от Япония. Били сме в много страни, включително и в България. Използваме японски традиционни иинструменти – тайко. Това е японски барабан.
- Какво точно означава името на групата – Ямато?
- Ямато означава Япония. Преди много години, в древни времена, японците са наричали нашата страна Ямато. Също така мястото, където живеем в Япония, е село Асука. Смята се, че в това населено място е основана Япония. Така и районът се казва Ямато. За това и името на групата е Ямато.
- И вие пренасяте традициите в съвремието?- Точно така. Използваме традиционни японски инструменти. Музиката ни обаче е композирана от артистичния ни директор Маса Огава. Тя е нова и съвременна, но изсвирена на традиционните ударни интструменти тайко.
- Справяте ли се с идеята да сте близо до корените си и в същото време иновативни?
- Предизвикателството пред нас, освен че използваме тези традиционни японски инструменти е да търсим всяка възможност, с която да покажем какво всъщност може да се постигне с тях. Вярваме, че звукът на барабана тайко, може да се свърже с човешкото сърце. По този начин ударните инструменти говорят на хората. Също така вярваме, че звукът на тайко свързва хората от различни страни. За това и всичко, което създаваме е винаги ново и модерно.
- Шоуто, което ще представите във Варна, Пловдив и София се казва „Предизвикателството“. Какво е най-голямото предизвикателство пред Вас?
- След събирането на Ямато през 1993 година, сме посетили много страни. Но винаги сме много щастливи, когато можем да се върнем някъде, както ще стане с България. Също така новото предизвикателство пред нас през тази година е, че за новата ни програма, сме облечени в костюми, които са изработени от известния дизайнер Кансай Ямамото. Той е японец и наистина е много известен моден дизайнер. Също е създал дизайна на дрехи за момченца. Така ние за първи път използваме костюми, които са направени от някого, който не е част от състава на Ямато. Тази година сме приели много предизвикателства, част от които са композициите, костюмите и в крайна сметка всичко.
- Какви чувства искате да предизвикате в публиката когато сте на сцената?
- Разбира се, че ние свирим на инструменти, но тук не става въпрос само за музиката. Опитваме се да изразим енергията на Ямато, като свирим на тайко. Също така всички в състава смятаме, че комуникацията е много важна, за това винаги се опитваме да поддържаме връзка с публиката посредством свиренето на тези ударни инструменти. Надяваме се, че публиката ще почувства енергията на тайко, както и приятелската атмосфера по време на представленията.
- Управлявате ли енергията на публиката когато Ямато са на сцената?
- Разбира се. Макар че представленията ни проължават по два часа, губим по два килограма, когато сме на сцената и сме много уморени след изявите, всеки път, когато дойдем в България, винаги получаваме голямо внимание от вашата публика. Това ни дава много енергия и по този начин можем да продължим с турнето.
- По време на изпълненията влизате ли в някакви по-особени състояния?
- Вярваме, че звукът на тайко носи духовна енергия. Всички инструменти, които използваме на сцената, са изработени от естествени материали, които се срещат в природата като дървото и кожите. Така че чувстваме тяхната енергия на сцената. Също така се опитваме да комуникираме с природата посредством барабаните тайко.
- В този случай изявите ви са удоволствие повече за очите или за ушите?
- Звукът на тайко може да докосне тялото. Тук не става дума да чувате музиката с ушите, а да я усетите с цялото си същество. Публиката усеща вибрациите на тайко директно в стомаха си, а не с ушите. Това е звукът на тайко, както вярваме.
- След 25 години имате ли планове да работите и с други музиканти, които свирят на различни инструменти?
- В Ямато не се ограничаваме с нищо. Също така използваме и други инструменти като кото – струнен японски инструмент, също така и шамифен, който е триструнна японска китара. Те обаче не са единствените, използваме и други традиционни японски инструменти. Ще ни е много интересно, ако успеем да работим с някои български музиканти, когато сме в България.
- Какво всъщност знаете за българската музика?
- Прочитам, че за повечето японци звукът на барабаните действа успокояващо...
- Истина е, защото звукът на тайко е много близък до ударите на сърцето и в същото време е много нежен като тях. Забелязали сме, че по време на нашите изяви, малките деца се унасят в сън, защото звукът ги предразполага. Смята се, че звукът на тайко наподобява звукът на сърцето преди раждането, ударите които бебето усеща, когато е в утробата на майка си. Звукът е много нежен и облекчава стреса. Получава се нещо като терапия.
- По-трудно ли се приема инструменталната музика, отколкото музиката с вокали?
- В музиката на Ямато няма думи. Вярваме, че звукът на тайко е универсален, защото хората винаги могат да го разберат. Това езикът на музиката. Всъщност понякога по време на концертите изпълняваме песен, в която обясняваме защо свирим на тайко. Не смятаме, че е трудно да правим музика без вокали.
- Кое е най-правилното състояние за слушане и гледане на Ямато?
- Според нас звукът на тайко-барабана помага на хората да изразят чувствата и емоциите си. Без значения дали си тъжен, гневен или щастлив, когато посетиш нашето шоу, ще почувстваш енергията и ще се преродиш с помощта на звука на тайко. Така че няма защо да се притесняваш в какво настроение си, когато идваш на нашите изяви.
- Най-големия комплимент, който сте получавали?
- Това, което искам да споделя стана преди време – един ден при нас дойде една дама, за да поговори с нас след шоуто. Беше около 18-годишна и беше с увреден слух. Не чуваше нищо. Сподели ни, че за първи път в живота си е чула звук.
- В края на разговора посланието Ви към българските почитатели...
- На първо място ние от Ямато сме много щастливи, че се завръщаме в България. Всъщност това е последната страна, която посещаваме с тази програма. С шоуто при вас поставяме точка на турнето ни в Източна Европа. Радваме се, че отново ще посетим София и сме много щастливи, че за първи път идваме и във Варна. Надяваме се и нямаме търпение да видим колкото се може повече хора. Заповядайте на нашето шоу и обещаваме, че ще направим денят ви специален.
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..