Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

17 ноември - Световният ден на недоносеността

Броят на недоносените деца непрекъснато нараства и затова много специалисти помагат и на новороденото, и на майката. За страната средно всяко десето новородено е проплакало преди термина.

17 ноември е обявен за Световен ден на родените недоносени  бебета и целта е повече хора да бъдат информирани. Важно е всичко – от апаратурата, специалната гимнастика, храненето... 

"При недоносените деца храненето  е от съществено значение, защото е доказано, че на 2 години теглото им има съществена връзка с развитието на мозъка", каза за Радио Варна доц. д-р Ружа Панчева,  педиатър.

СнимкаВ идеалния случай такова дете наддава на тегло така, както би растяло бебе, родено в термин, и коригираната възраст на недоносеното. Компенсирането в храненето настъпва на 2-годишна възраст, а мозъчното развитие се изравнява на около 3 години.

За да се случи това, майките трябва да кърмят колкото е възможно повече.

Профилактиката с йод започва веднага след раждането и да се исзледва хемоглобина, ако е необходимо да се включи и медикамент, препоръчва доц. д-р Панчева.

Снимка


И тъй като майчината кърма е много важна, има специалисти , които помагат на майките. Симонета Попова е акушерка и от 6-7 години е консултант по кърмене в болница "Света Ана" във Варна.

Тя помага на родилките да стимулират образуването на кърма, защото тя се резорбира  много лесно в организма на детето и предпазва в бъдеще от алергии.

Ръчна компресия  е начинът да се стимулира отделянето на кърма, но това трябва да се прави регулярно и продължително, обяснява консултантът по кърмене.


СнимкаЗа правилното развитие на недоносеното дете влияние оказва и това да има непрекъснат контакт с майката.  Яна Тодорова ражда на термин, но дъщеря й отказва да бъде поставена в бебешка количка. Алтернативата се оказва ергоносеща носилка.

Желанието да намери решение на своя проблем прераства в нова професионална ориентация и след завършване на немски курс за ергономичено носене, тя вече е собственик на варненска библиотека за енергономични носилки . Съосновател в националната асоциация на бебеносещите в България.

Във Варна има няколко институции, където се помага на недоносените деца. След като бъдат изписани от родилно отделение, най-често отиват в Дома за медикосоциални грижи във Виница. Д-р Нели Николова е зав. центъра за ранна интервенция и споделя, че акцент в тяхната работа е обхващане на децата в ранна кърмаческа възраст, тъй като мозъчната структура тогава е много гъвкава и здравите мозъчни клетки могат да поемат функцията на увредените на 80 процента.Снимка

Гъвкавостта на мозъчните клетки е най-голяма до 1 година и затова при проблем родителите трябва да търсят веднага помощ от специалисти.

Не е необходимо направление от личен лекар, консултациите и прегледите са абсолютно безплатни. Това се отнася за деца от цялата страна и е за деца до 18 години.

През много специалисти е преминало семейството на 2-годишният Владислав, който се ражда в шестия месец. След три интервенции на очите днес той е нормално здраво дете и носи очила със сравнително малък дьоптър. Майката Яна Йорданова разказва, че е било много трудно, но никога не се е отказвала, вярвала е на 1000% в успеха и много се е молела. В разговора дискретно с най-прекрасната дума "мамо" се включва и Владислав.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс

11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред БНР Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са платили по 250 лева за процедурата, а жената която е инжектирала ботокса няма медицинско образование. "С мен са се свързали 11 жени, като три от тях са в..

публикувано на 02.02.25 в 13:38

Над 53 хиляди са сигналите за домашно насилие през 2024

Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени за миналата година към Националната система за спешни повиквания - 112. В половината от случаите е изпращана и Спешна медицинска помощ. За 2024 г. са издадени 5252 заповеди за защита, а година по-рано те са били 4429. Близо 1600 от тях са за деца, обобщи Благородна Макева, преподавател по защита от..

публикувано на 02.02.25 в 13:32

254 безработни са започнали работа в област Добрич

254 безработни са започнали работа в област Добрич през декември 2024 година. В трудова заетост през месеца са били устроени 39 младежи на възраст до 29 години, както и 17 души, които дълго време са били без работа. Най-голям недостиг на работна ръка от Бюрото по труда в Добрич отчитат в преработващата промишленост и държавното управление. Информира..

публикувано на 02.02.25 в 12:58

2 февруари - Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството Църквата..

публикувано на 02.02.25 в 11:46

Петиция настоява за извънреден доклад от ЕК за въвеждане на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад (доклад за напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната) от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и..

публикувано на 02.02.25 в 11:22

25 години профил "Музика" в СУ за ХНИ “Константин Преславски” - Варна

С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде на 26 февруари, сряда, на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза за Радио..

публикувано на 02.02.25 в 09:59

Все повече чужденци работят в България, отчита статистиката

През 2024 година българските работодатели са увеличили вноса на работна ръка от държави извън Европейския съюз /ЕС/.Само през изминалата година в България за краткосрочна заетост са влезли 15 560 чужденци - с над 35% повече отколкото през 2023 г. Най-много работници са влезли от Турция, следвани от Киргизстан. За пръв път миналата година..

публикувано на 02.02.25 в 08:32