Заради добродушното поведение и способността да изпълняват номера, кучетата изглеждат по-умни от котките. Британски учени
обаче установиха, че шаровците не са толкова интелигентни, съобщи в. "Дейли мейл".
Психолози от университета на Ексетър и Кентърбъри сравниха когнитивните способности на кучетата и други домашни животни и хищници. Те стигнаха до извода, че интелектът на най-добрия приятел на човека с нищо не превъзхожда останалите видове.
Освен това кучетата не разбират добре заобикалящата ги среда.
Със серия от тестове психолозите са проверили реакцията на различните животни. В проследяването какво сочи човек кучетата въобще не са се отличили. Най-добри в тази сфера са делфините, тюлените и прасетата.
С друга задача - да дръпнат връвчица, на която е закачена храна, вълците, котките и енотите са се справили много по-добре.
Котките са най-добри в намирането на скрит предмет.
Кучетата не се отличават нито с физически когнитивни способности - да разберат предметите около тях, нито в асоциативното учене. Обонянието им също не е изключително - прасетата са по-добри в разпознаването на хора по миризмата.
Овцете, гълъбите и шимпанзетата разпознават много по-добре от кучетата човешки лица.
Магаретата, мулетата и конете много по-умело от шаровците заобикалят препятствия.
Кучетата не се разпознават в огледало, докато шимпанзетата и делфините притежават тази способност.
Впечатляващи обаче са социалните когнитивни способности на кучетата - да използват за насока поведението на други животни и особено на хората.
За анализа си учените са използвали резултати и от предишни трудове.
С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите. От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена. Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..