Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Закриването на професионалните училища е проблем за българската икономика

БНР Новини

Наистина ли има недостиг на работна ръка на трудовия пазар в България и дали вносът на работници от трети страни може да се окаже неговото отдавна чакано решение, бяха част от въпросите обсъдени на форум, посветен на проблема, организиран от фондация „Фридрих Еберт“ и сдружение „Солидарна България“.

Според икономическия съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова, истинският проблем на икономиката не е недостигът на кадри, а закриването или липсата на професионални училища, които да подготвят бъдещите служители в различните й отрасли. Това става ясно от срещите, които синдикатите и представители на Агенцията по заетостта са провели с работодатели в три български града – Пловдив, Казанлък и Варна.

Според Григорова ниският престиж на работническата професия също пречи на кандидатстването за подобни позиции в различните предприятия и индустрии. Тя коментира и настояванията на бизнеса за централно планиране, което да задължава всеки ученик, завършил специализирано училище или техникум, да работи в предприятие по специалността си. Макар и временно, подобно предложение би могло да облекчи кризата с недостига на кадри, но само при определени гаранции и от страна на работодателите. Без подобен ангажимент, това е само една палиативна мярка, която за пореден път отлага неизбежния дебат по темата. Всички аспекти на проблема са подробно описани в доклад, където са заложени и конкретни предложения за законодателни промени в три насоки:

СнимкаНа първо място трябва да спрем трудовата миграция и мобилност, т. е. спиране на усилията за внос на евтини работници от трети държави, уточнява авторът на доклада Ваня Григорова . На второ място – съживяване на професионалните училища, но с гаранция от работодателите, че когато завърши, ученикът ще има къде да се реализира срещу достойно заплащане. Третото важно нещо е работодателите да се задължат да обявяват свободните си работни места в бюрата по труда. Това ще позволи работниците да имат ясна представа за картината в момента, а на правителството ще даде сигурна информация в кои области има или няма недостиг на кадри, както и какви са нивата на заплащане. Смятаме, че тези три стъпки ще дадат резултати и няма да позволят на България да дърпа Европа и нивото на европейското заплащане назад, защото именно това ще се случи, ако продължаваме да вървим в тази посока.

По време на форума бе засегната и актуалната тема от европейския дневен ред, засягаща бъдещето на международните товарни превози. Резултатите от официална анкета, проведена сред 100 българи за целите на доклада, показват как се чувстват този тип шофьори на работните си места. Техните признания развенчават мита за престижността на професията международен шофьор. Ако приемем, че получават около 4000 лева заплата, тя би осигурила добър стандарт единствено за семействата им в България, но не и на тях в чужбина, където се намират през по-голямата част от времето. Огромен проблем за шофьорите остава и фактът, че осигурителният им доход е на нива, близки до минималната работна заплата за страната, защото осигуровките не се изплащат в пълен размер. Причината за това е, че всичко над договорената заплата се изплаща под формата на командировъчни, с които шофьорите трябва да живеят докато са на път. Често се случва да работят и извън установеното работно време, а тахографите, с които разполага всеки камион, се манипулират.

Все пак, ако изберат да останат в България, хората в трудоспособна възраст могат да намерят реализация и тук, тъй като по данни на Агенцията по заетостта незаетите работни места към 5 ноември 2018 година са малко над 13 000 в цялата страна. От своя страна, регистрираните в бюрата по труда са 193 000 и за всяка работна позиция кандидатстват средно по 15 души. Според Ваня Григорова за голяма част от работните места не е необходима особена квалификация, а желание за работа.

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненските ученици във ваканция от 5 до 7 февруари

Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 6 и 7 февруари (четвъртък и петък) за неучебни дни за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи за началото на втория срок на 10 февруари (понеделник) 2025 г. Припомняме, че по-рано днес от Регионална здравна инспекция (РЗИ) във Варна предложиха учениците от всички училища..

публикувано на 27.01.25 в 16:39

Германия също се включва в разследването на повредите на подводни кабели в Балтийско море

Германия ще участва в разследването на последния случай на повреда на подводен кабел между Швеция и Латвия, съобщи днес говорител на правителството в Берлин, цитиран от ДПА, предаде БТА. Говорителят посочи, че Германия участва в операцията на НАТО "Балтийски страж", и каза, че Берлин допринася за разследването. Операцията бе одобрена в Хелзинки на 14..

публикувано на 27.01.25 в 16:27
Товарният кораб „Вежен“, закотвен край Карлскрона, Швеция на 27 януари 2025 г.

Специалист по морско право за кораба "Вежен": Вариантът инцидентът с кабела да е саботаж граничи с нула

Вариантът инцидентът със скъсания оптичен кабел в Балтийско море от кораба "Вежен" да е саботаж граничи с нула. Трябва да се провери техническата пригодност на котвата. Това коментира специалистът по морско право д-р Деян Димитров. Припомняме, Шведската прокуратура започна разследване в неделя за "саботаж" при утежняващи вината обстоятелства. Оптичният..

публикувано на 27.01.25 в 16:10

Кибератака блокира системата на ВАС и административните съдилища в страната

Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната, предаде БНР.  Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд.  От пресцентъра на тази институция уверяват, че..

публикувано на 27.01.25 в 14:35

Рекордните 100 550 лева събра благотворителният концерт "Моряците за повече варненчета"

Рекордната сума от 100 550 лева са събрани на благотворителния концерт, организиран от клуба за народни танци "Моряците". Това съобщи за Радио Варна  Силвия Матева от "Моряците".  "Това е чудовищно голяма сума. Миналата година успяхме да съберем 60 хиляди, сега са почти двойно. Благодаря от сърце на всички, които допринесоха това да се случи. Няма да..

публикувано на 27.01.25 в 14:25

Над 3000 нарушения за превишена скорост във Варна за седмица

Над 50 катастрофи са регистрирани във Варна и региона за седмица. В периода 20 януари - 26 януари на територията на областта са възникнали 53 пътнотранспортни произшествия, от които 9 тежки. Зад волана са заловени 10 дрогирани шофьори, съобщават от полицията. Пияните с над 1,2 промила са шестима. 3257 са нарушенията за превишена скорост.

публикувано на 27.01.25 в 14:14

Варненските ученици си остават вкъщи заради грипа

Учениците от всички училища на територията на област Варна си остават вкъщи  от 29 януари, сряда, до 4 февруари, включително.  Това предлагат от Комисията за борба с грипа и острите респираторни заболявания, чието заседание приключи преди минути. Причината е повишената заболеваемост в учебните заведения.  Регионалната здравна инспекция във..

публикувано на 27.01.25 в 11:55