Отбелязването на 500-годишнината от смъртта Леонардо да Винчи през 2019 година стана пример за сложните отношения в света на изкуството, в конкретния случай между Италия и Франция, предаде Франс прес. "Леонардо е италианец", "Французите не могат да имат всичко". Репликите варират от взаимно възхищение до съперничество.
През миналата година двете правителства се договориха италианските музеи да предоставят на Лувъра всички свои платна на ренесансовия майстор във връзка с изложба за 500-годишнината от смъртта му през 2019 г.
Една година и едни избори по-късно обаче Лучия Боргондзони от крайнодясната партия "Лига" - сега заместник-министър на културата - реши да промени условията на споразумението между Франция и Италия, като го определи като "необяснимо". "Леонардо е италианец, той само е починал във Франция (...). Отдаването под наем на Лувъра на картините би поставило Италия в периферията на мащабно културно събитие", каза Боргондзони. "Зачитането на автономността на музеите не може да измества националния интерес, не трябва всичко да е за французите", заяви Боргондзони и добави, че всичко трябва да се предоговори.
Италия и Франция са отдавнашни съпернички в областта на културата. "Те са като две сестри - наследници на Римската империя", пояснява историкът Жан-Ив Фретиние, съавтор на книгата "Франция и Италия. История на две нации-сестри". "От една страна Италия претендира, че е първородната дъщеря - наследница на Римската култура и матрица на западното изкуство. От друга страна Франция изпитва чувство на превъзходство спрямо южната си съседка. През различните епохи, тя предпочита да се обръща към Германия и към Великобритания".
По време на военните кампании на Наполеон в началото на XIX век много от картините на Леонардо влизат в колекциите на френски музеи. Италианците изпитват чувство, че са ограбени. Това създава продължително напрежение между двете страни. То засяга дори шедьоври като "Мона Лиза", въпреки че Леонардо сам я продава на крал Франсоа I (1515-1547 г.), който го поканил да прекара последните години от живота си в двореца Амбоаз. Една от хипотезите, свързани с опита за кражба на "Джокондата" от Лувъра през 1911 година, е че извършителят - скромен италиански работник - се е водел от чувство на патриотизъм. "Въпреки че може да бъде символ на френско-италианската дружба, Леонардо да Винчи се превръща в тема за една достойна за съжаление полемика", добави Жан-Ив Фретиние.
63-ата Национална археологическа конференция, която се провежда в Балчик, ще излезе с позиция до парламента да се вземат спешни мерки и решение храмът на Кибела да бъде спасен – адаптиран и социализиран, за да му се отдаде дължимото като изключително културно наследство и постави Балчик заслужено на туристическата карта на България и Европа. Античната..
"Фауст" 2025 е третият прочит на това заглавие в историята на Варненската опера след „Фауст“ на диригента Йоско Йосифов и режисьора Михаил Хаджимишев (1955) и „Фауст“ на диригента Влади Анастасов и режисьора Кузман Попов (1974). С трактовката на третия варненски „Фауст“ са ангажирани маестро Светослав Борисов – главен диригент и заместник интендант на..
На 29 май във Фестивален и конгресен център в зала 5 от 19 ч. ще бъде представен късометражният филм „Провидение“ на Мина Крайчева. Историята се развива на крачка от настоящето. И ще ни зададе въпроси, с които предстои да се сблъскаме. Опасно ли е бъдещето, което ни очаква или е спасение? Филмът е дебютен за Мина Крайчева, която преди пет години от..
Ахроматично започва новият галериен сезон за "A&G Art Meeting". Той обаче ще предложи до финала си през ноември различни цветове, стилове, техники и гледни точки. Първият художник, когото Анна Халамян и Герхард Хорнман канят, е Данил Йорданов. Графитът като материал го интересува вече повече от две десетилетия. Той го изследва и търси най-подходящия..
Мултимедийният концерт „С музиката на Нино Рота“ на 24 юни е част от програмата на фестивала Опера в Летния театър Варна 2025 и ще представи най-доброто от филмовата музика на композитора, писана за великите образци на италианското и световното кино. В Летния театър, под диригентската палка на Бенедето Монтебело, ще звучат безсмъртните мелодии от..
Експозиционна зала "Ателие Георги Велчев" на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя самостоятелна изложба литография на един от признатите майстори на тази графична техника - Мария Чакърова. Под името "Цветно" художничката е подбрала произведения, създавани в периода от..
Културен център „Двореца“ представя самостоятелна изложба живопис на художника Веселин Куртев. Изложбата гостува в Каменната зала от 27 май до 9 юни 2025 г., като предлага на почитателите на изкуството възможност да се докоснат до изразителните и експресивни творби на Куртев. Откриване на изложбата: 27 май 2025 г. от 17:00 часа Веселин Куртев е..