Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земята в Добруджа е между 2 и 3 пъти по-скъпа у нас, отколкото в Румъния

Снимка: БГНЕС

Според нашите данни търсенето и предлагането на земеделска земя са много балансирани. Няма го вече това голямо предлагане на ниска цена като в първите години.

Това каза председателят на Асоциацията на собствениците на земеделски земи Стайко Стайков за БНР. Основното търсене е на по-окрупнени парцали, които се напояват, обясни той. Целта на инвеститорите е в тях да се появят трайни насаждения. Заради разпокъсаността и липсата на напояване няма и голям външен инвеститор, който да стресира пазара и да накара цените да подскочат рязко или да доведе до някакво по-голямо търсене, обясни той.  Собствениците на земеделска земя, които не я обработват, предпочитат да я отдават под аренда.

„През 2007-а рентите бяха символични и цените на земеделска земя бяха символични. Сега е постигнат този баланс, който води до продажба, само тогава, когато е неизбежно, наложително -  някаква сериозна нужда на собствениците. Арендните отношения са на много добро ниво – рентите са пазарни и са високи, така че никой не продава земя без причина“.

Основните фактори при ценообразуването на земята са климатичните условия и почвените характеристики, обясни Стайков в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“:

 „В Северна България, където количеството дъждове, почвата и влагата са много добри – Добрич и Силистра са с най-високи цени и се запазва този тренд. Там даже има малко по-високо покачване от другите места. За сметка на това там, където са полупланински и планински райони, имаме задържане и леко падане. В районите на Разград, Шумен, Плевен, които са също много добри земи, се запазват цените. Скочиха с около 3-5%. Между 1000 и 1300 лв. за декар са за некомасирани неполивни парцели. Не можем да сравним търсенето и землищата са различни, но сделките се извършват на тези нива. Добруджа остава лидер в цените. Там даже не можем да прогнозираме. От Силистра като тръгнем към Добрич, нивата са от 1500, а имаме сделки над 2000 лв, но това е нормално - там няма количества земя, които да се предлагат. Там вече има вторичен пазар“.

Търсенето и предлагането на пазара са много балансирани, а цените - доста по-високи от тези в Румъния, която има три пъти повече земя.

„Там земята, която е близо до нас, е от 100 до 300 евро. От нашата страна, по поречието на Дунава, дори и във Видин, са близо и над 500 евро“.

Основните купувачи на пазара имат интереси в земеделието. Малко са тези, които искат да инвестират в земя, но те ползват добри консултанти, обясни експертът.

От Асоциацията ще дадат след нова година своите предложения на Министерство на земеделието относно подготвяния Закон за земята.

„Трябва да се работи в посока Закона за арендата, да се работи в посока на идеалните части. Отчуждаването в момента е направено в цени отпреди 30 години … има и ред други неща“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

От днес започва премахването на първите 5 от общо 32 опасни дървета в градинката до театъра (СНИМКИ)

От днес започва премахването на първите 5 от общо 32 опасни дървета в Градската градина межди сградата на "Филиала" и театъра във Варна. Дърветата се намират на територията на детската площадка.  Припомняме, че близо 140 дървета в градината в централната част на Варна бяха обстойно обследвани за скрити кухини и заболявания . За..

публикувано на 02.07.25 в 09:36

"Ангели на пътя": Законите у нас са много либерални, все още няма отнемане на книжка до живот

1800 души са тежко ранените при катастрофи в страната за миналата година. Загиналите са 500.  Всяка капка кръв за пострадалите при пътни инциденти е жизнено важна. Това каза Галина Петрова от фондация "Ангели на пътя". Тя призовава хората, които имат възможност, да се включат в кръводарителска акция днес във Варна.  Кампания за кръводаряване се..

публикувано на 02.07.25 в 08:54

Акция по кръводаряване във Варна днес

Кампания за кръводаряване ще се проведе в кръвните центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград. Акцията започва в 8,30 часа и ще продължи до 12 часа, а нейни организатори са Българската асоциация на пострадали при катастрофи, фондациите "Ангели на пътя", "Ключът е любовта", "Стефан Стефанов" и Асоциацията за квалификация на..

публикувано на 02.07.25 в 08:42

В Ловеч прекратиха издирването на леопарда

Властите в Ловеч прекратиха издирването на избягалия леопард,  за който беше получен сигнал в неделя вечерта, че е забелязан между ловешките села Казачево и Сливек, предаде БНР. И днес в района около мястото, за което се твърдеше, че хищникът е бил видян не са открити следи от него и акцията на полицията и горските служители е преустановена. Това..

публикувано на 01.07.25 в 19:45

ГДБОП предупреждава за хакерски атаки в чат приложения

В ход е активно превземане на потребителски профили в чат приложения, съобщиха от ГДБОП на страницата на Дирекцията във Фейсбук. Игнорирайте съобщенията и не следвайте посочените стъпки, водещи към измамни платформи, съветват киберполицаите. Дирекция "Киберпрестъпност" на ГДБОП работи по получени стотици сигнали за превзети профили в популярни чат..

публикувано на 01.07.25 в 18:34

От другата седмица Варна ще има змиеловец

Другата седмица предстои да бъде назначен специалист за позицията "змиеловец". В  Община Варна се проведе конкурс, като за мястото сега се борят двама човека. Това каза зам.-кметът Илия Коев, с ресор "Обществен ред и сигурност". Между 5 и 8 пепелянки на сезон хващат във Варна Третият от желаещите се оказва неподходящ кандидат, тъй като е от..

публикувано на 01.07.25 в 16:10

Горя локомотивът на бързия влак Варна - София, няма пострадали

Локомотив на бърз влак, пътуващ по направление Варна - София се запали на релсовия път между между Стара Загора и гара Калояновец, потвърдиха от пресцентъра на БДЖ. Инцидентът е станал около 13:00 часа, предаде БНР. По първоначална информация няма пострадали машинисти и пътници.  Локомотивът е бил отделен от влаковата композиция, а екипи на..

публикувано на 01.07.25 в 14:54