Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови 14 защитени специалности са добавени за настоящата учебна година

Снимка: БГНЕС


Към утвърдените 29 защитени специалности, за настоящата учебна година са добавени нови 14 с фокус върху секторите „Машиностроене“, „Електроника“, „Автоматика“, „Моторни превозни средства“, „Транспортни услуги“. Пред БНР Калин Йончев – председател на Асоциацията на професионалните гимназии по електроника, електротехника и компютърни технологии, обясни, че това са професии, при които дълго време няма прием на ученици, в следствие на което има остър недостиг на кадри.

„При сега действащата нормативна уредба е много трудно да се създаде паралелка, в която да отговаря броят на учениците и да може да бъде финансирана. Докато с малкия брой – дори да има по-малко желаещи, има опция да бъдат подготвени и да бъде финансирана паралелката от министерството. Това е стремеж към създаване на допълнителни кадри“, коментира той в предаването "Хоризонт до обед".

Йончев посочи, че за някои от специалностите все още има учители, но за други – не. В този смисъл ще бъде необходима и нова квалификационна дейност, добави той.

„Трудно се намират професионалисти, които да преподават по специалните предмети. Хората в реалния сектор естествено, че трудно бихте ги накарали да влязат в училище, а те са основата на професионалната подготовка“, коментира Калин Йончев. Според него чрез гъвкава система трябва да се привличат специалисти от реалния сектор към училището като преподаватели.

Йончев смята също, че трябва да се върви към актуализация на учебните програми на всеки 5 години. Има предмети, при които е необходимо осъвременяване дори на 2 години, изказа мнение той.

Ирина Добрянова – главен експерт в Центъра на учебно-тренировъчните фирми към Министерството на образованието, каза, че трябва да се помисли и за това – как учениците да бъдат насочени към защитените професии:

„Това е нещо много сериозно като мисия на училището, както и мисия на учителите и родителите – рано да насочат децата към тези професии и специалности“.

Добрянова посочи, че в центъра се обръща сериозно внимание на това да бъде създадена кариерна пътека на всеки от ранна възраст:

„От 14 – 15 г. децата влизат в учебната фирма, в която те измислят предмет на дейност, правят си лого на фирмата, регистрират я в Агенцията по вписванията и започват да се движат в различни отдели на различни позиции. Ние започваме постепенно този модел да го въвеждаме от по-ранна възраст в училище и да го разпростираме в горния курс на обучение. … Много е важно децата да се сблъскат с реалната практика в най-ранна възраст“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политолог: Голяма част от депутатите са в парламента, за да си оправят живота

Една част от народните представители са в парламента не с идеята да управляват и да свършат някаква работа, а да си оправят живота. Някои депутати са просто депутати и е изключително важно за тях да са там. Това коментира политологът и журналист в Радио Стара Загора Десислав Тенев в контекста на неуспешния девети опит за избор на председател на..

публикувано на 04.12.24 в 19:45

От сметопочистващата фирма във Варна готови да засилят работата си четворно

Мерки, целящи подобряване на чистота в града, набелязаха от сметопочистващата фирма.  Идеите за оптимизиране на работата са изпратени на кмета на Варна Благомир Коцев. Това стана на среща в Община Варна, с участието на заместник-кметовете по финанси Христо Рафаилов и по обществен ред и сигурност Илия Коев. Писмото бе представено от Николай Симеонов,..

публикувано на 04.12.24 в 18:15
архив

Сезираха прокуратурата и ДАНС за събарянето на бункер в района на бившия радиозавод във Варна

Извънредно заседание на Постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет във Варна беше свикано заради сигнал за разрушаване на противоатомно скривалище - бункер на парцел на бившия радиозавод, продаден на частна фирма. След подаден сигнал общината е спряла разрушаването на бункера, който е в списъка със специални..

публикувано на 04.12.24 в 16:40

Наталия Киселова и Силви Кирилов на балотаж за председател на НС

Деветият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание не даде резултат.  Кандидатурата за председател на 51-ото Народно събрание на ген. Атанас Атанасов не събра необходимата подкрепа. За Атанасов гласуваха 56 депутати със „за“, против – 104, 77 се въздържаха.   Поискано бе прегласуване на кандидатурата на Атанасов от ПП-ДБ, което не доведе..

публикувано на 04.12.24 в 16:20

БЧК - Балчик отчете последния мандат: Най-много нужда от нас имаха украинските бежанци

Поредицата  от сериозни изпитания, бел язали дейността на Българския ч ервен кръст,  продължи и в последния четиригодишен мандат –  хуманитарни предизвикателства, причинени от събития в международен и национален мащаб.  Това е равносметката на  Нели Иванова –  председател на  Общинския съвет на БЧК в Балчик, който отчете дейността на..

публикувано на 04.12.24 в 15:59
Жана Паунова, първият кръводарител, включил се в акцията, посветена на 90 години Радио Варна

Един кръводарител помага на трима души в нужда

снимки: Нина Милошевич

публикувано на 04.12.24 в 14:55

Започна премахването на неработещите бараки на ул. „Д-р Пискюлиев“

Започна демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“. Премахването на бараките е по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти, попадащи в терените предвидени за ремонт, са с неугледен външен..

публикувано на 04.12.24 в 14:06