Днешният 19-ти август е датата, на която отбелязваме раждането на фотографията, защото на 19 Август 1839, само няколко месеца след като Луи Дагер патентова метода си за заснимане, познат като дагеротипия и след като прави първата снимка на Луната, френското правителство изкупува патента и го обявява на широката публика като "подарък към света".
Едва около 30 години след началото на фотографията във Франция и първата снимка дело на Луи Дагер, във Варна се появяват и първите фотографски ателиета. Това сочат проучванията на Георги Генчев, фотограф и дългогодишен кореспондент на БТА във Варна. Монографията му, която е с работно заглавие „Фотографията във Варна оттогава досега", предстои да бъде издадена, но по отколешната си мечта да разкаже какво се случва с културния живот на Варна и в частност във фотографията, Генчев работи от години.
57 са фотографите, които работят във Варна от края на 19-ти век до 1947 г., когато настъпва национализацията. Всеки един от тях живее и работи тук на място. Това не са пътуващи фотографи и сред тях има и много известни имена. Въпреки това за много от тях почти няма информация, а тази, която е оцеляла понякога изисква седмици ровене, за да разбереш повече.
- Можем ли да отличим някой от по-характерните кадри за Варна между 1880 г. и национализацията през 1947 г.?
- Разбира се. В това отношение Онори Маркулеску е може би първият, заедно с Карл Албрехт. Това са първите хроникьори на Варна. Маркулеску на практика запечатва строителството на пристанището, на вълнолома - камъче по камъче. Не само във Варна, но и в Евксиноград, на тази визия на Варна, в която момента се възхищаваме. В тези фотоси ние на практика търсим онова, което е останало непроменено.
- А, има ли нещо, което е останало непременено оттогава във Варна?
- Има няколко сокака, които са останали незаети.
- Кои са те?
- Някои улички, които са около Сточна гара "намигат" за миналото си. в "Гръцката махала" има още някоя и друга къщичка. Забелязвам, че все повече и повече хора се обръщат към спомените си.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Освен имената на Онори Маркулеску, Панайот Кенков, Карл Албрехт и Ото Либих, сред любопитните личности фотографи са и тези на първата жена фотограф във Варна – Шарлоте Маркулеску, коятовече омъжена за приемника на баща си – Карл Курциус, е работела в ателието на Виктор Рембранд, а 10 години след като напуска Варна създават фотографско ателие в София със същото име – Рембранд.
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..