Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години делят Варна от първата фотография в Париж

Днешният 19-ти август е датата, на която отбелязваме раждането на фотографията, защото на 19 Август 1839, само няколко месеца след като Луи Дагер патентова метода си за заснимане, познат като дагеротипия и след като прави първата снимка на Луната, френското правителство изкупува патента и го обявява на широката публика като "подарък към света".

Едва около 30 години след началото на фотографията във Франция и първата снимка дело на Луи Дагер, във Варна се появяват и първите фотографски ателиета. Това сочат проучванията на Георги Генчев, фотограф и дългогодишен кореспондент на БТА във Варна. Монографията му, която е с работно заглавие „Фотографията във Варна оттогава досега", предстои да бъде издадена, но по отколешната си мечта да разкаже какво се случва с културния живот на Варна и в частност във фотографията, Генчев работи от години.

57 са фотографите, които работят във Варна от края на 19-ти век до 1947 г., когато настъпва национализацията. Всеки един от тях живее и работи тук на място. Това не са пътуващи фотографи и сред тях има и много известни имена. Въпреки това за много от тях почти няма информация, а тази, която е оцеляла понякога изисква седмици ровене, за да разбереш повече.

- Можем ли да отличим някой от по-характерните кадри за Варна между 1880 г. и национализацията през 1947 г.?

- Разбира се. В това отношение Онори Маркулеску е може би първият, заедно с Карл Албрехт. Това са първите хроникьори на Варна. Маркулеску на практика запечатва строителството на пристанището, на вълнолома - камъче по камъче. Не само във Варна, но и в Евксиноград, на тази визия на Варна, в която момента се възхищаваме. В тези фотоси ние на практика търсим онова, което е останало непроменено.

- А, има ли нещо, което е останало непременено оттогава във Варна?

- Има няколко сокака, които са останали незаети.

- Кои са те?

- Някои улички, които са около Сточна гара "намигат" за миналото си. в "Гръцката махала" има още някоя и друга къщичка. Забелязвам, че все повече и повече хора се обръщат към спомените си.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:

Освен имената на Онори Маркулеску, Панайот Кенков, Карл Албрехт и Ото Либих, сред любопитните личности фотографи са и тези на първата жена фотограф във Варна – Шарлоте Маркулеску, коятовече омъжена за приемника на баща си – Карл Курциус, е работела в ателието на Виктор Рембранд, а 10 години след като напуска Варна създават фотографско ателие в София със същото име – Рембранд.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00