Булките бягали от сватбата си и преди повече от век, това разкрива етнографската експозиция в читалището в село Аврен. Свекървата изработила целия костюм за снахата, която трябвало да посрещне у дома. Направили всичко, както традицията повелява - дебел вълнен плат в червено, от вътрешната страна - памук, ширити, украса. Но момичето избягало и след това никой не пожелал да облече дрехата. Когато започнали да създават етнографската сбирка, нейни наследници я предали за съхранение.
Сбирката в читалището е изключително богата и разкрива живота на ваяците във всички аспекти на живота - от трапезата, чеиза, предметите за работа на нивата и лозето... Тази етнографска група са наследници на хората, живеели от двете страни на най-високата точка на Източна Стара планина - селата Еркеч и Голица. Били скотовъдци и голяма част от времето прекарвали на открито. Затова и правели всичко, за да оцеляват. От дрехите до обувките.
Началото на етнографската сбирка в Аврен поставил стан за изработка на характерната за ваяците връхна дреха - кича, разказва секретарят на читалището Руска Станчева. Използвали го за местния фестивал, но след това трябвало някъде да го съхранят. Затова приспособили едно от помещенията в сградата. То е малко, но с много любов може да събере всичко, което даряват местните хора. Като кичата, на която усуканите конци позволяват на дъждовната вода да се плъзга по тях и дрехата да не се мокри. "Сухи" при дъжд били и мъжете, които носели ямурлуци, а мокрият ямурлук и куршум не го пробивал.
Битката за „дебаракизацията“ на Варна продължава, съобщава кметът Благомир Коцев в публикация във Facebook. Премахната е овехтялата будка за вестници от светофара на Икономическия университет, която закриваше видимостта на пресичащите пешеходци, подчертава той. Отстранени са и хладилните витрини и маси на заведението за бързо хранене в съседство...
За да се удължи летният сезон до 6 месеца - от май до октомври, трябва да има разнообразен продукт и на туристите да се предоставят същите услуги, каквито има и в разгара на лятото. Това каза проф. Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара по повод изказване на министъра на туризма Мирослав Боршош, който представи основните..
Въпреки прекратяването на дейността на големия туроператор "Balkan Holidays", се очаква ръст на британския пазар, особено по Южното Черноморие. Това прогнозира проф. Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара. Маринов отбеляза, че повод за притеснени няма - тези, които традиционно посещават страната ни ще се пренасочат към..
Ремонтират два участъка от пътя Варна-Добрич. Единият е между разклона за с. Дебрене и с. Стожер. Другият е също по пътя за Варна, преди входа на Добрич. Движението се регулира от служители на пътната фирма. Образуват се километрични задръствания.
858 свободни места за целодневен прием в самостоятелните детски ясли са обявени за първото голямо класиране през месец май, съобщиха от общинската дирекция „Здравеопазване“ към Община Варна. В тази връзка електронната система за прием записване ще бъде отворена за регистрации на нови заявления от 2 май до 29 май включително, уточняват експертите. От..
Положителен ефект е оказало решението на ръководството на Основно училище "Стоян Михайловски" във Варна за прибиране на всички мобилни телефони от учениците в началото на учебния процес и връщането им при приключване. Правилникът е променен и тази практика ще продължи, коментира Петър Фотев-директор на учебното заведение. Учениците също смятат,..
Първи Национален фестивал на мамалигата, всички етнически ястия и гозби, традиционни за етнически малцинства, местни и преселници, живеещи в и извън Република България се организира в търговищкото село Здравец на 1 май 2025 г., четвъртък, от 11.00 ч. в двора на Читалището, ул. „Георги Димитров“ № 21. Инициативата е на настоятелството на Народно..