Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мерки срещу грипа

Специалистът по уши-нос-гърло в Аджибадем Сити Клиник Варна д-р Денница Томова беше наградена като Млад лекар на годината в годишната церемония на лечебното заведение.

Въпреки че е сред младите специалисти, лекарката е с редица специализации и богат опит в диагностиката и лечението на респираторни заболявания, болести на слуховия апарат, алергии.

В сезона на грипа и настинките репортерът ни Ваня Славова се обърна към нея за съвет как да се предпазим от заболяване:

-  Тази година атакува грипен вирус щам „Мичигън”. Той е много близък до така наречения свински грип, който е щам „Калифорния”. Симптомите на болните и клиничната картина са обичайни и включват главоболие, повишена температура, кашлица, разбира се, възпалено гърло, хрема и отпадналост, умора. Заразяването става по въздушно-капков път - от болен човек, който киха, кашля, както и при докосване на очите и устата със замърсени ръце.

-  Какви са първите мерки, които трябва да предприемем, когато вече усетим, че сме заразени?

-  При появата на първите симптоми е добре да се посети първо личния лекар. Той би назначил подходящото лечение и евентуално ще Ви насочи към специалист. Не бива болните да ходят на работа и на училище и да се включват в големи групи, защото по този начин заразата се разпространява по-бързо. Можем да се предпазим, като спазваме някои основни правила. На първо място, в Аджибадем Сити Клиник Варна, препоръчваме носенето на маски. На всеки посетител може да се предостави безплатно маска, когато дойде в клиниката.

-  Каква е продължителността на пребиваването ни с тази маска? Колко време трябва да я носим преди да я сменим?

-  Трябва да се сменя, общо взето, на всеки половин час. Тя предпазва от разпространението, както и от попадане на пръски от болен човек по лицето. Това е основният начин всъщност за заразяване, но освен носенето на маска трябва да се правят и някои други неща като спазване на прости правила за лична хигиена. Препоръчвам честото миене на ръце с вода и сапун, да се използват дезинфектиращи кърпички, такива, които са за еднократна употреба и съдържат спирт. Хубаво е помещенията да се проветряват редовно, да не се търкат очите и устата със замърсени ръце.

-  Как да различим грипа примерно от някакъв друг вирус, който атакува в момента?

-  Общо взето при грипа е характерно внезапното начало със силно повишена температура, като трудно човек би направил разграничението от друг вирус. Поради тази причина е най-добре заболелият да посети личния си лекар, който може да направи разграничението.

-  Доктор Томова, кажете кои са най-уязвимите групи от хора, които се заразяват.

-  Най-уязвими са бременните, малките деца, хората над шейсет и пет годишна възраст и хронично болните. Като превантивна мярка е добре този тип рискови групи да използват противогрипните ваксини, които са широко разпространени на нашия пазар, одобрени са в целия Европейски съюз и наистина са ефикасни.

-  Кажете малко повече за самолекуването, защото много хора сами отиват до аптеката без да посетят специалист УНГ. Когато обяснят на аптекарката какво изпитват, тя им изписва нещо. До колко е вредно това?

-  Не трябва да има самолечение, защото грипът въобще не е за подценяване. Трябва да се посети първо личният лекар. Той би преценил дали е настъпило някакво усложение вследствие на грипния вирус и съответно да назначи антибиотично лечение, защото за самата грипна инфекция това не е необходимо.

-  За колко време отшумява грипът?

-  До към седмия ден, като до петия ден човек, който е заразен с грип, може да зарази околните.

Чуйте повече в прикачения звуков файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12