Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Терените с новите строежи на плажа са били на община Созопол

Последните строежи, със скандален привкус, които се реализират по южното ни Черноморие си приличат не само по това, че са на метри от вълните. И при казуса с „Алепу“, и при този с къмпинг „Градина“ изплуват декари общинска земя, собственост на Созопол, харизана преди много години на частни инвеститори.

На източния бряг – нищо ново. Сгради се вдигат на метри от морето, защитените територии и видове се опазват, според институциите, дюни няма, ЗУЧК не се нарушава. 

Първият пример от изминалата седмица. Теренът, на който в момента се укрепва свлачището в местността „Алепу“ в размер на малко над 7 декара, е собственост на акционерното дружество „Алепу Вилидж“. Той е посочен в Общия устройствен план на Община Созопол като урбанизирана територия. По данни на регистрите, акционерното дружество „Алепу Вилидж“ е създадено през януари 2005 г. Собствениците на дялове в него са имали Община Созопол с 34 % от общия капитал и "Черноморска лизингова компания" с 66 % от общия капитал. В устава на дружеството е описано, че предметът на дейността му е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилнообразно строителство и съответната инфраструктура, хотелиерство и ресторантьорство“. "Черноморска лизингова компания" е внесла близо 600 000 лв., а Община Созопол прави апортна вноска на 4 недвижими земеделски имота – частна общинска собственост. Общата им площ е малко над 29 декара. Общата им стойност тогава е оценена на малко над 1 200 000 лв., което надхвърля повече от двойно вноската на другия акционер. Според документа, „Черноморска лизингова компания“, е задължена да привлече необходимите инвестиции по строителството и пускането в експлоатация на туристическия обект, съгласно одобрения от Община Созопол проект.
Апортирането на имотите за включване в дружеството е гласувано през ноември 2006 г. от Общинския съвет на Созопол. При дебатите в залата е посочено, че всичко това ще е в полза на общината, тя само печели. Към днешна дата, настоящият кмет, Панайот Рейзи посочи пред БНР - Бургас, че Община Созопол няма участие в акционерното дружество, а теренът е частен. Кога обаче Общината се е изтеглила не става ясно. Както и къде е отишла ползата. Но строежът кипи, брегът се укрепва, законите са спазени, което е важно, защото ние сме правова държава.
Примерът с течащия строеж на „Градина“ е аналогичен. Екоинспекцията се произнася още през март, м.г., че в поземлен имот до плажа могат да бъдат изградени ресторант, бар, магазини, обслужваща улица и паркинг. Земята е земеделска, а инвеститор е акционерното дружество „Градина“. Подобни планове е имало отдавна, издавана е и ОВОС, но тя е изтекла. Днес процедурата е оценка за степента на въздействие, светлината за строежа е зелена. Е, при спазване на предписанията.
Справка в търговския регистър показва, че още от създаването на „Градина“ АД, в съвета на директорите е небезизвестният бизнесмен Людмил Стойков – собственик на ваканционното селище „Дюни“, замесен в аферата САПАРД преди повече от 10 години и, общо – взето, с дълго бизнес – минало. Мандатът на настоящия съвет на директорите е изтекъл м.г., но няма публикувани данни за настоящия. Корпоративния имейл на „Градина“, обаче е в домейна на „Дюни“. Дружеството е учредено през 2003 г., а акционер в него, с 25%, е Община Созопол. Тя участва с апортна вноска от близо 40 дка земя, другият акционер – „Дюни“, с изпълнителен директор тогава именно Людмил Стойков, се ангажира да изгради ваканционното селище в имота. Пак повтаряме – близо 40 дка – срещу 25% дялово участие. Строителството се бави с годините, заради смяната на местните власти, а и заради имотни спорове с друг собственик - АКБ „Форес“, зад която стоеше друг известен бизнесмен Николай Банев. В учредителен акт от събрание, проведено през 2011 г. обаче се казва, че „в последствие акционерът Община Созопол е прехвърлил акциите си на Дюни АД“. Другото дружество ги прехвърля на нов акционер – Анета Соколова. А капиталът се намалява от 5 милиона – на 50 000 лв. И пито – платено. Земята става изцяло частна. Близо 40 дка, а настоящите ресторант, бар и т.н. са на площ около 5.5 дка.
Но, да повторим, всичко е законно! А и, както казваше един политик, у нас няма виновни, има само обвиняеми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

През март разглеждат процедурата по създаване на Туристическия гаранционен фонд

Очаква се в края на месец март да бъде внесен за разглеждане законопроектът за промени в Закона за туризма, касаещ създаването на Гаранционния туристически фонд. Това съобщи за Радио Варна Юлиян Бонев от Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенции. Работи се много активно от страна на правителството и на бранша, каза още Бонев. Той..

публикувано на 17.02.25 в 10:25

Кола се преобърна в земеделска нива край Девня, 21-годишно момиче е с опасност за живота

С фрактура на прешлени, контузия на мозък и тяло приключва пътен инцидент, възникнал в събота около обяд по пътя между с. Неофит Рилски и Девня. Според данните до момента, водачка на лек автомобил – 21 - годишна жителка на Неофит Рилски, губи управление над автомобила и се преобръща в земеделска нива. Жената е настанена в болница с опасност за живота...

публикувано на 17.02.25 в 09:37

Над 1 200 души се включват в Ученическите игри в Добрич

Започва общинският етап на Ученическите игри в Община Добрич. В инициативата ще се включат над 1200 ученици от 22 училища. Ученическите игри се провеждат в залата на Учебната спортна школа. Състезанията започват с баскетболни срещи между отборите във възрастовата група V-VII клас. Учениците ще се надпреварват в осем вида спорт: хандбал, лека..

публикувано на 17.02.25 в 09:23

Тони Костадинов е новият кмет на ветринското село Ягнило

Новият кмет на село Ягнило, община Ветрино, е Тони Костадинов, съобщиха от Общинската избирателна комисия във Ветрино. Кандидатът на ГЕРБ е избран със 74 гласа, невалидните бюлетини са 6, а трима избиратели са гласували с „Не подкрепям никого“.  Избирателната активност в селото е 53 процента, гласували са 83-ма души.

публикувано на 17.02.25 в 09:18

Автобус излезе от пътното платно на бул. "Мария Луиза", на шофьора му е прилошало

Шофьор на автобус, превозващ работници, е навлязъл в разделителната линия на булевард „Мария Луиза“, посока Катедралния храм "Успение Богородично" тази сутрин, след като му е прилошало. Няма пострадали. Това съобщи главен инспектор Петко Камбуров - началник на Пътната полиция в Областната дирекция на МВР във Варна. Автобусът не е навлязъл в..

публикувано на 17.02.25 в 09:12

Безплатни прегледи на слуха от днес във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат от днес до 28 февруари в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“ №84,..

публикувано на 17.02.25 в 08:55
Снимката е илюстративна

Възстановено е движението в отсечката от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител"

Вече е възстановено движението по бул. "Христо Смирненски" в участъка от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител", видя репортер на Радио Варна. Ремонтните дейности там са приключили предсрочно, трафикът сутринта е спокоен.  Вече са изградени тротоарите и бордюрите, остава довършването на асфалтовите дейности, които са само по трасето на проводите, а не в..

публикувано на 17.02.25 в 08:45