В момента сякаш най-обсъжданата тема е грипа, който продължава да вирее сред обществото ни. Все по-често се срещат хора с медицински маски по улицата и на работното място, а учениците остават по домовете си до утре включително. Как да се предпазим, да останем здрави и да засилим имунитета си без да се изолираме и без хапчета и маски. Отговори на тези въпроси даде треньорът по карате и йога Емил Златев.
- Истината е, че когато хората дойдат да тренират при нас минава един инкобационен период, който трае около половин година. След него хората наистина спират да боледуват. Основен приоритет за нас е здравето. Изискването е хората да имат основна обща култура за хранене, за начин на живот, което, в един момент, води до новото световъзприемане на хората от клуба.
- Кое помага повече – по-интензивните тренировки по карате или йогата? Или и двете заедно?
- Карате и йога са едно и също нещо. Разликата е във външната форма. Карате е изключително медитативна дисциплина. Като изключим случаите, в които човек трябва да се защити, самите тренировки са дихателни, гимнастически, имат и много силен медитативен уклон. Същото е и при йога – там има и много силно здраве. И при двете помага самата нагласа. Каратето е произлязло от реалната самозащита, но каратистите са тренирали винаги боси и са показвали как в буря и по време на ураган могат да застанат стабилно и да устояват на природните стихии. За йогата е ясно, като изключим, че повечето хора си представят някакъв неимоверно усукан, на осем , на десет човек. Всъщност, всички знаят, че йогите живеят доста дълго, нерядко има снимки или рисунки на йоги сред ледове. Това са хора, които могат да живеят при трудни условия.
- Кои са хората, които проявяват интерес към тези своеобразни изкуства?
- Всякакви хора. Хората идват при нас с някаква идея – или да отслабнат, или да подобрят здравето си. Интересното е, че при нас почти няма хора със средно образование – имаме доценти, доктори, професори, икономисти, всякакви.
- Как се съчетава работата с йогата и с каратето?
- Не се изисква нищо специално. Достатъчно е човек, преди и след работа, да прави гимнастика по 15-20 минути на отворен прозорец.
- Можете ли да препоръчате упражнение за дишане?
- Най-интересното е, че повечето хора не знаят, че дишането не започва с вдишване, а с издишване. В нашите дробове винаги има остатъчен въздух, при повечето хора той е почти половината от дробовете. Напрактика 90% от хората дишат с една десета от капацитета на белите си дробове. Когато решим да напълним дробовете с чист въздух, първо трябва да издишаме докрай и да задържим малко, за да се получи вакум, който да изсмуче от повърхността на алвеолите отпадъчните вещества. Едва тогава, бавно и постепенно да вдишаме. Вдишването става първо с корема, после с ребрата и след това си помагаме с ключиците.
Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи. Съставени са 22 354 фиша /със 7354 повече..
Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..
До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..
Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Тенерифе от място за масов евтин туризъм става една от най-желаните дестинации в Европа. И то не само защото е подходящ за почивка във всеки ден от годината. Според пътешественичката и маркетинг специалист Весела Василева островът в Атлантическия океан научава урока: "Бъди това, в което си най-добър!". И се приспособява. За авантюристите Тенерифе..