Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почти цяла България е в грипна епидемия

Засилването на имунната система е най-добрият вариант за борба с болестта, отбелязват експертите

Снимка: БГНЕС

Грипна епидемия обявиха в Търговищка област. От Регионалното бюро за борба с грипа и остри респираторни заболявания препоръчват учебните занятия да се прекратят до 4-ти февруари включително. И област Монтана от днес е в грипна епидемия. Учебните занятия са прекратени до 4-ти февруари. Така епидемията обхваща 24 от 28-те области в страната. Извън обсега ѝ остават само Силистра, Габрово, Перник и Ловеч. В Ловешка област в епидемия е само община Луковит.

В цялата страна са затворени над 1300 училища, но министърът на образованието Красимир Вълчев потвърди, че загубеното учебно време няма да се наваксва за сметка на почивни дни или редовни ваканции.

Грипният вирус е изменчив, като най-пандемичен е тип А – H1N1 и H3N2. Тази година тези щамове бяха включени в четиривалентната противогрипна ваксина, проблемът е, че българите не се ваксинират. Днес и утре във Военномедицинска академия (ВМА) се правят безплатни консултации за грип и остри респираторни заболявания за лица над 12 години.

„Главоболието е водещо оплакване. Усложненията идват след самолечение. Не трябва да се чака. Болният трябва да се изолира. Рисковите групи да се ваксинират редовно за грип“, каза д-р Магдалена Баймакова от катедрата по инфекциозни болести във ВМА.

Акад. Богдан Петрунов, водещ специалист в областта на имунологията, каза в предаването „Хоризонт до обед“:

„Засилването на имунната система е най-добрият вариант за борба с грипа. И по време на грипната епидемия може да се взимат имуностимулиращи средства. Важно е пълноценното хранене, консумирането на калорична храна, както и движението, физическите упражнения. Най-доброто средство е навременната имунизация с ваксина и имуностимулация на организма“.

Акад. Петрунов предупреди, че при болни с автоимунни заболявания не е препоръчително да се използват имуностимулиращи средства. Това трябва да се случва само под лекарски контрол.

„Живеем в свят, в който има много фактори, които сриват имунната система. Един от тези фактори е замърсяването на околната среда. Към това се прибавя и високия радиационен фон. Начинът ни на хранене, липсата на пълноценна храна, наличието на некачествена храна. Белтъците са напълно необходими за имунната система, за да изгради своите защитни механизми. 10-15% от човешката популация са т.нар. „слаби имунологични респондери“, тоест хора, които имат потисната имунна система“, каза още акад. Петрунов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жители на Пчелина се срещнаха с кмета на Варна, представители на ВиК и строителните фирми

Живеещите в местността Пчелина във Варна обсъдиха на среща инфраструктурните проблеми в района  с кмета на Варна Благомир Коцев и районният кмет на "Младост" Христо Христов, ръководителя на ВиК-проекта във Варна Сава Коев, управителите на ВиК-Варна инж. Веселин Русев и на строителната фирма "Инжстрой" Милен Гочев. По думите на..

публикувано на 17.09.24 в 21:10

По нови правила ще определят носителите на награда "Варна"

По променени правила ще се определят носителите на награда „Варна“. Това реши ресорната комисия към Общинския съвет, която единодушно гласува промени в двата Статута за награда „Варна“ –  в системата на предучилищното и училищното образование и в сферата на науката и висшето образование. Измененията се правят по предложение на общинските съветници Жечка..

публикувано на 17.09.24 в 17:41

До края на месеца се очаква решение на КЗК за новата библиотека във Варна

До края на септември се очаква решението на Комисията за защита на конкуренцията за обжалването на избора на изпълнител за строежа на новата библиотека във Варна. Няма опасност за загуба на разрешително, защото строителната площадка е открита от изпълнителя на външните ВиК връзки, както законът предвижда. Това коментира заместник-кметът Диан Иванов,..

публикувано на 17.09.24 в 17:20

За проблем със сметопочистването алармира районният кмет на "Владислав Варненчик"

За огромен проблем със сметопочистването съобщи в профила си във Фейсбук районният кмет на "Владислав Варненчик" Николай Костадинов. До вчерашния ден там са установени 188 необслужени съда (за неделя и понеделник), коментира той. " Санкцията, която ще предложим да им бъде наложена от Общината, е в размер на 18 800 лв.", посочва районният кмет, като..

публикувано на 17.09.24 в 17:10

В сряда ще бъде жребият за номерата в бюлетините за частичните избори на 20 октомври

Централната избирателна комисия уведомява, че на 18 септември 2024 г. (сряда) от 10.30 часа  ще се проведе жребий за определяне на поредните номера в бюлетините на партиите и коалициите, допуснати от ЦИК за участие в новите и частични избори за кметове, насрочени на 20 октомври 2024 г. Жребият ще се проведе в зала № 42, ет. мецанин, в сградата на..

публикувано на 17.09.24 в 16:02

Средищно училище "Димчо Дебелянов" остава със същия статут и през новата учебна година

Общинската стратегия за личностно развитие на учениците и децата в Община Варна, нуждаещи се от допълнителна подкрепа, да се актуализира така, че да бъде адекватна към днешна дата на промените, приети от месец август 2024 г. Това бе гласувано единодушно по време на редовното заседание на Постоянната комисия "Наука и образование" към варненския Общински..

публикувано на 17.09.24 в 15:40

Специализирана операция срещу наркобизнеса във Варна, има задържани

Мащабна специализирана операция срещу производители и разпространители на наркотици тече в момента по Северното Черноморие. Това научи БНР от свои източници. Акцията се провежда от ГДБОП и Прокуратурата. Има задържани няколко души. Провеждат се претърсвания на различни адреси. По неофициална информация са разкрити ниви с канабис и няколко..

публикувано на 17.09.24 в 15:35