По 1900 лева трябва да платят трима жители на Генерал Тошево, които защитават в съда интересите на съгражданите си срещу добива на природен газ от находище „Спасово“, блок „Добрич“.
Историята накратко звучи така: През октомври 2017-а година община Генерал Тошево кипеше от негодувание заради инвестиционните намерения за добив на природен газ на нейна територия. Фирмата инвеститор Русгеоком искаше да изгради 41 сондажа в землищата на 18 населени места в региона или иначе казано да усвои залежите от природен газ в находище „Спасово“, блок „Добрич“. Недоволството на хората беше продиктувано от реалната заплаха тези сондажи да замърсят единствения източник на вода за цяла Добруджа, а именно подводния воден ресурс, наречен Малм Валанж. Проведоха се няколко протеста, чуха се мненията на редица експерти и в крайна сметка община Генерал Тошево инициира провеждането на референдум. На 17 декември 2017 година близо 97% от жителите на община Генерал Тошево гласуваха срещу добива на природен газ на нейна територия.
На 25 януари 2018 година експертният съвет на Екоинспекцията във Варна пък отхвърли Доклада за оценката на въздействието на околната среда и водите на Русгеоком и по този начин стопира техните инвестиционни намерения. Разбира се, съвсем очаквано от Русгеоком се възползваха от правото си да обжалват това решение и така делото влезе във Варненския административен съд. В делото като заинтересована страна се конституираха гражданите инж. Иванка Казакова, Айдън Яия и Дона Пикард. Забележете – трима души, обикновени граждани като всички останали недоволни, тръгнали да бранят водата и земята на добруджанеца. В същото време като заинтересовани страни по делото бяха поканени да се конституират и общините Добрич и Генерал Тошево. Но техните общински съвети ограничиха подкрепата си до единна декларация, че са против добива на природен газ в Тошевско.
През ноември 2018-а година в делото на Русгеоком срещу екоинспекцията във Варна съдът назначи комплексна съдебно-техническа експертиза с 5 вещи лица – хидрогеолог, сондажен инженер, геолог, химик и геолог-геофизик. Първоначално те са назначени при утвърден хонорар от общо 1000 лв, който е внесен от страните като депозит. Разпределението на депозита е извършено в съответствие с поисканите и допуснатите въпроси на жалбоподателите и заинтересованите страни в съотношение 70% за Русгеоком и по 10% за трите конституирани по делото лица. Само около два месеца по-късно хонорарът неясно защо от 1 000 лв нараства 20 пъти и става 20 000 лв. Тази сума трябва да бъде заплатена в едномесечен срок отново в същото съотношение или иначе казано – 13 300 за Русгеоком и по 1900 лв. За Иванка Казакова Дона Пикард и Айдън Яия.
Следващото заседание по делото, на което трябва да се разгледат извършените експертизи на тези скъпоплатени експерти, е на 5 март. Самите експертизи пък трябваше да са готови на 15.02. В същото време срокът за получаването на депозита им в съда изтича чак в края на февруари.
Коментарите за преговорите за правителство с премиер Росен Желязков предшестваха заседанието на Правната парламентарна комисия, на която на второ четене бяха приети промени в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор, предаде БНР. Заради гласувания "въздържал се " и "против" обаче..
Бюджетната комисия не допусна за разглеждане запазването на нулевия ДДС за хляба и брашното и 9-процентната ставка за ресторантьорите. В началото на заседанието депутатите отхвърлиха разглеждането на отделен законопроект, внесен от "ДПС-Ново начало". Тъй като текстовете фигурираха и като предложения за допълнение в закона за събиране на приходите и..
Среща на комитета на Противоминната военноморска група в Черно море (MCM BLACK SEA) и церемония по сдаването на командването ѝ от страна на Република Турция и приемането му от Република България ще се състои на 15 януари от 14 часа в Щаба на военноморските сили във Варна. В присъствието на заместник-министъра на отбраната Радостин Илиев и на..
Ликвидаторът на дружеството „ЦУМ-Варна“ ЕАД, което стопанисва т.нар. Дупка, умишлено е ощетил Община Варна с подаване на декларация по данък добавена стойност. ДДС върху разпределен ликвидационен дял в натура (недвижим имот) не се дължи. Това заяви заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов за Радио Варна. Ликвидаторът напълно съзнателно..
Единодушно парламентарната Правна комисия задължи Висшия съдебен съвет (ВСС) да прекрати насрочения за 16 януари избор за главен прокурор с единствен кандидат настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов, след влизането в сила на промените в Закона за съдебната власт. Това решение беше взето при гласуването на второ четене на поправките в закона...
За поредни опити телефонни измамници да се представят за служители на Националната здравноосигурителна каса предупреждават от институцията. Целта е да бъдат изнудвани възрастни хора, а измамата се осъществява на стационарните им телефони. Използва се познатата схема – искане на пари за скъпи операции на пострадал техен близък или роднина...
22 587 лева е била средната брутна годишна работна заплата в област Варна за 2023 г. при средна за страната 24 485 лева. По размер на средната работна заплата за 2023 г. варненска област е на второ място спрямо другите области в страната. Най-високо е заплащането в областите София (столица) - 34 262 лв., а най-ниско - в област Благоевград - 15 999..