Екип от университета "Джонс Хопкинс" е натоварен от НАСА със задачата да осигури защита на Земята в случай на потенциален сблъсък с астероид, пише в. "Дейли експрес".
Отговорната мисия е поверена на учени от университетската Лаборатория по приложна физика. Специалистите ще конструират космически апарат, който да прихваща астероидите, преди те да се превърнат в заплаха за Земята. Корабът ще е в състояние да удари космическия обект с висока скорост с цел да измести орбитата му.
Учените отбелязват, че е достатъчно астероид с диаметър едва няколко километра да удари Земята, за да освободи енергията на няколко милиона ядрени оръжия, взривени едновременно.
Преди няколко години метеорит с размерите на училищен автобус се взриви над Русия. При инцидента бяха ранени над 1600 души. Учените отбелязват, че ако в случая е бил астероид, жертвите са щели да бъдат стотици хиляди.
"При евентуален сблъсък със Земята силата ще бъде от порядъка на между 5000 и 10 000 водородни бомби", казва Джеймс Гарвин от НАСА.
Космическият кораб ще се нарича DART (Double Asteroid Redirection Test).
Анди Ченг, един от ръководителите на проекта, казва: "Това, което можем да направим, е да променим орбитата на астероида, така че той да ни пропусне. И възнамеряваме да се научим как да го постигнем".
Учените планират през 2022 г. DART да удари с висока скорост по-малкия от два астероида, орбитиращи един около друг, с надеждата да промени скоростта му. Специалистите смятат, че подобна малка промяна ще бъде достатъчна, за да отклони астероид от потенциално опасния му курс към Земята.
Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново. "Учим, играейки. Играем, учейки!" е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..
В горещата юлска вечер 10 отбора се включиха в надпреварата в новата интерактивната градска игра Play БНР Радио Варна . Участниците преминаха през 10 различни локации и трябваше да отговорят на различни по трудност въпроси. Всяка една от загадките беше на емблематично за варненци място в Морската градина. Съобразителност, наблюдателност и досетливост..
Вечният спор между варненските плажове отново се разпали. За да разберем кой печели лято 2025, анкетирахме почиващи и на двата плажа и установихме какви се предпочитанията им. В разгара на сезона на Южния плаж във Варна изплува дълбокият проблем за замърсяването, както и допълнителното неудобство от уличните животни. Според думите на една от..
От днес в народния календар започват Горещниците – трите най-горещи дни през лятото. В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..
Какво още не сме казали за лятото? Всъщност винаги има още нещо хубаво, което сме пропуснали предния път и всяко следващо лято е още по-забележително. И ето ни през юли. Вярвам, че с повечето от нас е така: следваме доброто лятно настроение, фокусираме се върху вдъхновяващите мигове, решени да ги увеличаваме, оцветяваме, украсяваме и ценим...
Общобългарски комитет „Васил Левски“във Варна организира поредица от събития по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на Свободата, в партньорство с РУО – Варна, Държавен архив – Варна и Музея на Възраждането към Регионален исторически музей – Варна. На 18 юли, петък, в 9.30 ч. в градинката пред сградата на Държавния архив започват..
Изложбата "Радост, тъга и надежда" ще бъде открита от 18.30 часа днес в Арт салона на Радио Варна. След успешната си премиера пред международна публика на 61-вия Панаир на детската книга в Болоня, проектът продължава своето пътуване в страната и чужбина и до 31 юли 2025 г. може да бъде разгледан и в морската столица. Тази изложба разказа за това..