Най-известните жени в астрономията ще бъдат представени на публична лекция във варненската Обсерватория днес. Лекцията е подходяща за ученици от среден курс на обучение и възрастни и е при вход свободен от 17.00 часа. Автор е Ева Божурова, астроном и старши учител в НАОП "Николай Коперник", която разказа за радио Варна...
20 жени, наречени „жени компютри”, работят в Харвардската обсерватория в края на 19 в. Компютър тогава е било название не на техническо устройство, а на длъжност. И тъй като е нямало компютри, жените са вършили рутинната работа по изчисленията. Правили са измерванията и обработката на данните, построяването на графиките и при това са изобретявали изключително интересни методи за бързо и точно справяне с тази работа, както и за проверка на точността. С това, обаче, тяхната работа въобще не се изчерпва.
Най-известните от тях са Ани Кенън и Хенриета Ливит. И двете са били глухонеми, а доста от жените в тази група са имали физически увреждания. По тогавашните нрави те не са могли да се омъжат, поради което не са имали издръжка и е трябвало да работят. Те са получавали по-малка заплата от заплатата на най-ниско платения администратор мъж в университета.
Но са били образовани. И макар, че са завършили университет, не са имали други професионални перспективи, освен тази – да работят като „компютри” в Харвардската обсерватория.
Хенриета Ливит е открила една фундаментална закономерност свързана с един вид пулсиращи звезди наречени цефеиди. Изследвайки тези звезди в една съседна на нашата галактика – Големия магеланов облак, тя открила, че има зависимост между периода на пулсирането и средния блясък на тези звезди. Тази зависимост е помогнала по-късно да се определи за първи път от Едуин Хъбъл разстоянието до други галактики и стои в основата на откриването на разширението на Вселената.
Ани Кенън е имала главна задача да се занимава със спектралната класификация на звезди и е усъвършенствала спектралната класификация до вида, в който днес се използва. Успяла е да обработи спектрите на около 300 000 звезди.
За този си труд жените на получават професионално признание. Единствено техните имена са останали, а техния принос е оценен по-късни години.
Защо след толкова години еманципация, мъжете все още държат първите места в науката астрономия?
И в астрономията процесът на уеднаквяване на позициите е бавен и изисква десетилетия, коментира Ева Божурова.
Няма вече дискриминация в развитите страни към жените, които искат да се занимават с наука. За съжаление дискриминацията се е видоизменила и днес тя не е срещу жените, а срещу майчинството. Онези жени, които решат да имат деца много често се отказват от научната си кариера, което е жалко, защото науката губи от това.
Равноправието от жените ще се постигне тогава, когато една жена, която успее в науката бъде хвалена не защото тя е жена и е постигнала това, а защото просто тя е постигнала това независимо дали е жена. Или мъж.
Чуйте още в звуковия файл:Дамян Дамянов е голям поет, при него няма лъжа и фалш. Това заяви пред БГНЕС неговата съпруга поетесата Надежда Захариева. На 18 януари отбелязваме 90 години от рождението на големия български поет, който е роден през 1935 г. в град Сливен. „Дамян Дамянов беше един талантлив човек, един раним и свръхчувствителен човек. Той в никакъв случай не..
Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден , тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на смъртта му, известен като Летен Атанасовден. Свети Атанасий Велики е определян като "баща на православното богословие", защото аргументира богословски и..
Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..
Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..
През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..